X1900XTX vs 7800GTX 512MB

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by ming, Mar 1, 2006.

  1. ming

    ming Veteran foruma

    ATI Radeon X1900 XTX review
    Written by Hilbert Hagedoorn
    Article type: Not specified
    Last Updated January 24, 2006


    Pogledaj datum recenzije :roll:
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pa sta sada sto je X1900 brza 10% od 7800GTX? Ova druga ide bez problema u SLI, sto znaci da su maticne ploce daleko stabilnije a o driverima da ne govorim. Za ultimativne performanse samo gledati SLI. ATI nema nista sto se moze s tim porediti (i nek neko ne spominje shit od Crossfire-a - ono sto si ti OssX imao jos na ljeto prosle godine).
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Hurmas1ce ti ne mozes spammat koliko mi mozemo obrisat.


    -DomestoBoys
     
  4. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Bahamut jel ti mozda radis u Nvidiji kad ti je tako krivo sto je X1900XTX brza 10% od 7800GTX
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Kako ne razmisljate, cccccc sta bi bilo da nVidija stavi jos na cip 78 miliona tranzistora, da stavi jos 24 pixel shader jedinice, da poveca takt gpu-a i meorije za 25 %.....o cemu vi pricate, nVidija je duplo superiornija od Atija vec duze vrijeme, Ati ima sve ovo nabrojano duplo vecu, bucniju i topliju karticu i ne moze da ostvari vise od 5-10% razlike u fps-u. Jadno!
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    ditto


    U pitanju je arhitektura koja je dosla nakon NV40 i G70 arhitekture.

    Brutal force pristup (overclocking/overvolting) i bolja 10% jadno.

    Pogledaj dimenzije kartice koja prelazi duzinu maticne ploce.

    Stvarno ne znam ako imate ATi-ja u kompu ne morate ga u zvijezde ukivat.

    Cekaj G80 :wink: da vidis sta je nova generacija.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    cekajte RSX - zvijer od grafickog cipa sa jednim glavnim i 6 potprocesora. zadnja postena dobra stvar od ATI-ja je 9800XT...
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Op
    op
    op


    Te kartice su pometene od strane 6800/GT/Ultra
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Prvo Radeon nije firma, drugo kao sto rece Sulu, ATI-jevu X800 seriju ne treba ni pominjati pored 6800GT/Ultra kartica, trece RSX je Nvidijin multi processor GPU za PS3... Samo ne spominjati CrossFire...
     
  10. Moncho

    Moncho Komšija


    hahha to je momak vec imo kada je ati imo inzinjerske primjerke.Ja fino objasnjavam covjeku, ba neas ti to , pa cak sam svoje argumente polinkovo,ali nasi divni moderatori zakljucase temu.

    No inace trenutno sam na ATI iju, ali moram vam reci da mi se NVIDIA nekako vishe svidja iako mi ova radeonka ( 9800 PRo) ne radi nikakve probleme.Et ipak mi je sladja nekako ta Geforsica nad radeonkom.

    AMD + Nvidia ( ploca + GPU) = dobitna kombinacija.
    Da imo sam i intelov proc, ali sa AMD ovim nekako sve to bolje dise.

    ATI= pravi pametne GPU - u, ne forsira cistu snagu, za razliku od NVIDIA -e koja forsira cistu snagu GPU a.

    s druge strane imate isto i kod CPU-a, AMD isto pravi " pametne" procesore, dok Intel forsira sirovu snagu.Mnogi zlobnici ce sada reci da AMD nije mogao da prati Intel u MHz pa se okreno supljiranju, famozni rating isl.Mozda je to tako i bilo u pocetku, ali se sada pokazuje koje tata mata u CPU areni.
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Moncho:

    9800XT (bakarni hladnjak grijanje bez granica)
    X850 (dual slot hladjenje)
    X1800 (dual slot, turbina, kartica velicine maticne polce)

    Ovo tebi djeluje kao pametna kartica?


    Pogledaj 7800GTX pa vidi sta je pametna kartica.
     
  12. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    sve u svemu, mislim da nije vrijedno dati tolike novce za ovakve kartice samo da bi se pokrenuo 3D Mark2005 ili 2006 pa da se raji kasnije hvali koliko je nabijo "3d maraka"...

    licno poznajem momka(koji je uzeo 7800GTX), koji je bezveze bacio tolike pare samo da bi se hvalio kako moze osvojiti vise 3d maraka od ovih koji imaju slabije kartice (kao ja npr. :) ) i kako moze igrati FEAR ,i ostale DX9-Pixel-Vertex -Shader nabildane igre, na MAX. detaljima sa popaljenim4x/8x/16x AA i AF...meni je to smijesno :smt001
    medjutim, nije ovo jedini slucaj...znam ih jos, ali bilo bi zaista previse pricati vise o ovome :)

    po meni je bolje "baciti" tolike pare na ostale komponente (dobra maticna+CPU, HDD,napojna...) nego na graficku...
     
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    I prednost je relativna, i dok je tako biće bolje. Svaka e-stranica o hardveru je isticala to kako se za relativno iste pare može uzeti grafička kartica u višem rangu nego li je bilo to prije...

    Nema tu puno filozofije, pametniji GPU gluplji GPU. On može biti samo bolji ili lošiji. Trenutno Nvidia je napravila odličnu seriju te imaju bolji GPU.
     
  14. Ace_

    Ace_ Aktivista

    ove rasprave su toliko glupe da to nije normalno, meni se osobno svidja vise ATI jer je malo slabiji a ja uvijek navijam za slabije, tako sam navijao i za AMD kad ga je Intel derao pa se sad amd vratio, tako ce i ati za godinu dvije biti bolji, ja cu uvijek kupovati jeftine grafe i igrati na medium detaljima i smijati se budalama koje daju 1000KM za grafu kao i oni meni(ko je u pravu to ja znam)
     
  15. djambo

    djambo Aktivista

    ti onda budi zadovoljan sa onim na cemu si i nemoras nazivati budalama sve one koji imaju high end nesto jer se vecina njih potrudi da imaju ono sto zele
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    Ma kakav ATi i slabina?

    ATi postoji vec 20 (1985) godina nVidia (1993) je newbie u svijetu grafike.

    Jedini pametan pozet ATi-ja je kupovina ArtX (likovi koji su razvili grafiku za Dolphin=Nintendo Gamecube) koja je dizajnirala R200 (famozno Radeon 9700) i njegove derivate. Ostalim stvarima su sredina.


    nVidiju je osnovao bivsi inzinjer iz AMD-a i Jen Hsun Huang. Rastocili su svu konkurenciju koja im se nasla na putu. Kupovina 3dFX-a. Evo izgled da kupuju i SGi.

    Jah, nForce, SLi, Soundstorm, beton drajveri ........ toliko o nVidiji.

    Usput lik koji dizajnira cipove zove se Dave Kirk
    :mrgreen:
     
  17. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Ako ATi ne forsira cistu snagu zasto su onoliko "nasvirali" frekvencije GPU i memorije na X1800 i X1900 karticama? Kuler na njima izgleda k'o parna turbina :smt003
     
  18. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    dobar je onaj kuler izvlachi toplinu izvan kucista, aj bar nesto pozitivno od ati-a
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    Nije to od ATi-ja, popaljevina ABIT OTES sistema.
    Prvo ga je nVidia popalila na FX5800 Ultra, zatim ATi sa X850.

    Evo ga na GF 4200

    [​IMG]
     
  20. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    pozitivno rjeshenje u svakom slucaju :smt002
    za razliku od 6800 ultre, mislim kad je vec dual slot hladjenje nek bude od neke koristi za ostatak mashine :|