problem sa restartovanjem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sgtPepper, Mar 2, 2006.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Prije je sve radilo kako treba dok nisam digao novi sistem kada se računar počeo sam restartovati na neki malo veći "zadatak", ako ga tako mogu nazvati, kao : igra, defregmentacija, skeniranje virusa ... U čemu je problem ?
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Jesi li dirao latencije memorije.
     
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    ništa nisam dirao
     
  4. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Pokusaj ponovo formatirati i instalirati windows. Clean installation. Ja sam imao glupih problema nakon instalacije katkad.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pokreni pime95. Meni smrdi na napajanje ili preagresivne postavke memorije.

    Cini mi se da mema ili proc nemaju dovoljno struje.

    Odradi prime barem sat-dva pa vidi, a dok radi prime, prati napone sa everestom ili necim slicnim.
    Opet kazem, mislim da je napajanje
     
  6. Ace_

    Ace_ Aktivista

    mozda ti se proc previse grije pa ti maticna gasi komp da ga spasi, vidi u BIOS-u kolika je temperatura
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    probaj napajanje drugo.
     
  8. zasto_pa_zato

    zasto_pa_zato Aktivista

    Jesi neki dosjetljiv čiko, kako si se dosjetio ponovne instalacije Windowsa?
     
  9. 3125

    3125 Komšija

    I meni je tako bilo na starom athlonu 900. Novi cooler je rijesio problem
     
  10. Bimbrlok

    Bimbrlok Aktivista

    Sve su to nagadanja sta bi moglo biti a u stvari sve moze biti problem pocevsi od memorije, napojne, maticne ploce, procesora i samog operativnog sistema. Danas sam imao slican slucaj kompjuter se restartuje slicno kao i u ovom primjeru i na kraju kad sam skinuo cooler sa procesora imao sam sta i vidjeti. Jezgra procesora na jednoj strani je bila okrnjena u stvari vidiolo se da je procesor malo spaljen kad sam ocistio taj dio jezgre vidilo se da je jezgra ostala ostecena i to je bio problem sto se racunar stalno restartuje novi procesor i sve je opet bilo u redu. eto mozda ti pomogne i ovaj moj primjer .

    Sretno
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Eto i ti nagadjas.
    Njegov komp se restartuje pod opterecenjem a tvoj se restartovao stalno.

    Logicno za njega bi bilo napajanje pa se zbog toga najvise i spominje. Znac kad ga optereti, procesor i ostale komponente povuku vise struje, sto kod nekvalitetnih napajanja dovodi do pada napona. Ako napon padne izvan tolerancije, odnosno procesor, memorija ili maticna ne budu imali dovoljno napona dolazi do restarta.

    Napajanje prema statistikama, u ovakvim slucajevima kao kod njega je uzrok u vise od 70% slucajeva.

    Sljedeci malo rjedji slucaj bi bila memorija. Ispravnost se provjeri sa memtest86 ili slicnim softwareom.

    Jos rjedje je u pitanju maticna. Jer ako je u pitanju neka kljucna komponenta , najcesce nece ni raditi, a ako nije nesto krucijalno onda je svejedno.

    Tako da je najbolje da krene od napajanja. Ako naponi puno propadaju onda je nasao krivca. Takodjer moze probati sa drugim napajanjem, te ako ne restartuje, krivac je tu.

    Ako je sve ok sa napajanjem, predje na memoriju. Sa diskete digne memtest i odradi test. I odmah se vidi je li memorija ispravna.

    Ako je i to u redu, detaljna provjera maticne. Poslije toga ja bih provjerio kablove.

    Osteceno jezgro se desava, ali je jako rijetko. Osim toga kod njega se problem nije pojavio poslije promjene/ciscenja hladnjaka, pa je pomalo i naivno sumnjati na to.

    I jos recimo da moze biti do OS-a. Provjera na viruse i spyware, te repair ce rijesiti problem.

    Nemojte zamjeriti sto sam se rapisao. Dosadno mu

    :wink:
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    MA jezgru mozes zajebat samo na AXP procesorima jer nema IHS. Kako ces na A64/P4/Cel vidjeti stanje jezgre?
     
  13. phactor

    phactor Novi član

    mobster_1930,...ukoliko si probao sve ovo shto je raja prije mene kazala, onda napravi update svih drivera, pogotovo zvuchne kartice...isti problem sam imao i ja, se sam probao od gore navedenog, i ostala mi josh ova najblesavija po meni solucija, i ona je upalila :D...
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ultrazvukom... samo prije treba stavit one paste njegove :D
     
  15. drdamir

    drdamir Aktivista

    Ocisti hladnjak procesora i ne drzi komp na podu NIKAD!.
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    A zasto to? Zbog prasine ili?
     
  17. 3125

    3125 Komšija

    Ja ga preko 8 godina drzim na podu :?
     
  18. zilo

    zilo Komšija

    Cuj sto?

    Pa da se na prehladi. :mrgreen:

    Nemate logike nimalo :lol:
     
  19. drdamir

    drdamir Aktivista

    Na podu radi kao usisivac. Otvori kuciste pa uporedi taj s poda i neki koji stoji na stolu. Jos ako si pusac da vidis veselja! Ko zeli poslacu mu par slika mailom da vidite kako izgleda heatsink i cooler nakon 1 (jedne) godine na podu. Smrzavao se i kad se pokrene kalkulator...
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Uredno to! Ali kakav si ti covjek kad godinu dana ne ocistis unutrasnjost kucista?

    Kod mene su temperature na podu nize 1-2 stepena.