All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dino31

    dino31 Aktivista

    Kupio sam jutros novi. Ne da se ustedit ni na cemu.
     
  2. dams82

    dams82 Komšija

    A stari odnesi kod Bonze

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Obicno se stari ponese prilikom kupovine pa se dobije 10% popusta ili tako nesto.
     
    dams82 likes this.
  4. dino31

    dino31 Aktivista

    Dobio 15KM jeftinije.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav ekipi!

    Imam jednu nezgodnu situaciju i nikako ustanoviti sta je, pa ide malo backgrounda pa da vidimo da li se ko susretao sa ovakvim problemima ranije.

    Golf 7, 2016 godiste, gume stare 1 zimu.
    Prosle zime vidim da jedna zimska guma ispirije, polako ali konstantno, moram svaki dan dopuniti zrakom. Odlucim da kupim onaj sprej koji se usprica u gumu (kroz ventil) i onda se rupa sanira. To sam i odradio, i guma nije vise ispirivala. Eh, tad je nastao problem da pri brzinama od recimo 120-140kmh guma "trese". Mislio sam da je nesto do balansiranja i odradio sam balansiranje te gume i od tad su se stvari malo popravile. Prodje zima, ljeto, i evo sad opet zima, opet isti simptomi:

    - Ne znam vise koja je guma, gdje trese, djeluje kao da sve trese
    - Trese pri brzinama od 125-145 kmh
    - Trese SAMO ako dajem gas na toj brzini, ako ubrzavam. Ako pustim gas na 145 i ide na 110 npr nema simptoma.
    - Preko 145 kmh nema problema, isao sam i do 200 kmh i nema problema
    - Gume su u relativno dobrom stanju, uvijek su bile na sobnoj temperaturi (mozda malo nize, ali nikad ispod 10 stepeni) tako da su prilicno njegovane

    Pojma nemam sta bi moglo biti, jedino da krenem mijenjati gume jednu po jednu dok ne ustanovim sta je... nije bas da mi se da to raditi.

    Glavno pitanje je da li je opasno? Meni licno ne smeta sto trese, navikao sam, ali ako je nesto sto moze nastetiti autu/nama u autu - onda bi rado gledao da uklonim problem. Opcija je da izguram do ljeta, jer smo mislili mozda pred iducu zimu prodavati automobil, ili da ganjam majstora da gledamo sta je (moze biti prilicno skupo)...

    Hvala! :)
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    A kako osjetis to da trese, na volanu ili u sjedistu? Sjecam se da si o ovome vec pricao, znaci nisi jos rijesio.
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Eh bas to, pricao sam prosle zime o problemu. Osjetim da trese pod papucicom, a i osjeti se u autu, ne konkretno volan, prije kao cijeli auto da vibrira (ne mogu bas locirati na kojoj je strani, nije ocigledno da je jedna vise dominantna)
     
  8. Almir

    Almir Komšija

    imas li mogucnost za drugi set felgi guma, da probas, da vidis simptome...
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Davno sam vozio jednu vectru b gdje je tresla pri istoj brzini, 130-140. Cak je i na 200 normalno isla. U pitanju su bile felge, odnosno, nisu bili postavljeni distanceri.

    Samo nisam skontao, kako si zaboravio koja je guma bila šuplja ?
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kad sam stavio ljetne nazad ostavio zimske i tako da nisam obracao paznju koja je. :\

    @Almir - imam mogucnost, ali uzeti ce i to cijeli dan da se testira. To mi je prva alternativa, da vidim zapravo jel do gume ili do cega je.

    @NAILS - Feluge se isto nove, nisam u rupe upadao da budu ostecene. To za distancere ne znam bas puno oko toga ali pokusati cu procitati sta i kako.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne znam, ako su balansirane onda nebi trebalo da trese. Predpostavljam da su alu felge?

    Ako na nekoj od felgi vidis da ima puno onih utega za balansiranje, a gume ispravne, onda je felga kriva. Moguce je da si uletio jace u rupu ili udario od ivicnjak pa si je iskrivio. Nadji 4 celicne felge i probaj.
     
    donjapa likes this.
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Jesu Alu, morati cu testirati pa da vidim koja i sta. Drago mi je ako je samo to, da nije nekakav veci belaj.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Jesu li VW felge i jesi li pratio, da li je pocelo lupati kako si njih postavio ?
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nisu VW zimske, nije od njih. Problem je nastao zimu kasnije kad se jedna guma izbusila i onda kad sam trpao onaj sprej.
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja ove godine dvije gume probio, jednu ljetnu i jednu zimsku. U ljetnoj pokupio komad armature a u drugoj vijak... Da sam se gdje zavlacio nego normala po cesti vozim.

    Nego bolje uzmi novu ili polovnu ispravnu gumu nego to da krpis probusenu. Jos ako si felgu ostetio onda dzaba balansiranje jer mora staviti puno utega. I taj koji je radio balansiranje je morao primjetiti da nije uredu, ako mu valja masina.
     
  16. kio

    kio Komšija

    Moze biti alu felga, ali bi prije rekao da je to do gume koja prenosi vibracije u kabinu. Tako je bar meni vulaknizer objasnio, imam slican problem. Nova guma/gume ce ti rjesiti problem :)
     
    donjapa likes this.
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Hvala, i ja sumnjam na gumu, jer sve je nastalo otkad je probusena. Ne znam da sam ostetio felugu (svjesno), nego otkad sam nafilovao sa sprejom poceo belaj.

    Ono sto cu uraditi je ovu zimu izdrzati sa vibracijama pa iducu onda ganjati ili nove gume ili prodati auto pa neka drugi vlasnik ganja gume.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Taj sprej je samo kratkotrajno rjesenje do prvog vulkanizera. I on ti stvara vibracije.

    Moras kupit novu gumu, ta je za smeca.
     
    Alibegovic, heroic and aNaToMiC ! like this.
  19. heroic

    heroic Komšija

    Ja bas citam temu i kontam kod mene na spreju pise voziti do 80km/h, max 100km i zamjeniti gumu novom.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Da, sprej sjebe gumu.

    Problem sa ispuhivanjem si trebao riješiti ponovnom montažom gume, eventualno da premažu felgu onom crnom smjesom, kao živa guma da bolje dihtuje. To su meni par puta radili na prošlom autu...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
    donjapa likes this.