Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. tesy

    tesy Novi član

    Nas mentalitet je cudo, koliko predrasuda o pojedinim modelima i proizvodjacima . Slazem se da bi i ja obisao 1.8 tfsi . Stari je uskog vidnog polja kao i 90% naseg stanovnistva sto se tice dustera , moze kupit mladje i sposobnije auto na terenu u praksi ali vise voli platit ime . Stavljat yeti-a ispred kuge o_O ... Slabo raja razumije danas sto se proizvodi i naziva suv-om , crossoverom da je 90% sminka , nisu to cistokrvni terenci , ali mogu zavrsiti takve stvari kao sto trebaju starom za vikendice , malo makadama i prikolica .

    Gledajuci navedene potrebe , ako se kupuje razumom onda kako je neko vec spomenuo duster ili vitara , ako je spreman izdvojit malo vise za kupovinu i odrzavanje onda rav4 ili kuga . Za te potrebe i manje para uklopio bi se i tucson .
     
    kio likes this.
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    SUV i nije termin za terenca (sport utility vehicle). Samo imaju gabarite terenca i eventualno 4x4 (neki ni to). Primjetio sam da dosta starijih ljudi bira nekog manjeg SUV-a radi višeg krova i lakseg ulaska/izlaska. A ja bih tada prije isao na golf 7 sportsvan.

    Rav 4 je preskup za ono sto nudi. Oskudni su sa opremom, nemaju uopste prostora, neudobni za duge voznje itd itd. Poznanici dva primjenili. 9-10 godina stari modeli kostaju po 20 hiljada. Ako ne i vise. Mozes golfa 7 uzeti mladjeg duplo koji je opet na cijeni kod nas... jer je golf. Modeli iz 2003 su i dalje preko 10 hiljada. A ja doslovno ne vidim nikakav benifit u njemu.

    Sto se predrasuda tice. Nekome je i Tigar guma dobra. Sta ima veze, guma ko guma.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Ne razumijem preporuke za dustera ili samo preporucujete onako? Da li biste vi sebi uzeli dustera? :) Meni izgleda prejeftino i totalno nekvalitetno.

    Nissan mi je podaleko, ne isplati mi se ici u Mostar da vidim jedno vozilo. A jedan jedini je na olx. Ne znam kakvi su sa dijelovima uopste...

    Uglavnom, danas sam malo provozao ovog Rav4, meni se kao laiku cini ok. Medjutim, ono sto su mi rekli u servisu za glavu motora je i bilo, ali je vlasnik vec odradio to. Sad koliko se isplati uzimati tako ne znam. Valjda se ne moze ponoviti? Vozit cemo sljedeće sedmice u ovlasteni pa pregledati generalno stanje.

    A ne znam kako dodjosmo do golfa :) On je kao udobniji, jeftiniji za odrzavanje i ima vise prostora? Kako rekoh na pocetku, prioritet je visina, zbog ulaska i izlaska. Vec imaju golfa.

    Meni je prioritet da nadju ocuvano auto, da ne trose pare na servise. Hoce li to biti nissan ili toyota, sasvim svejedno ali ne gledam na piku vozila koja su najjeftinija u ponudi u koje treba ulozit jos 30%.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Poznanik uzeo sportsvan iz istih razloga. Ne obicna sedmica. To je ovaj:

    https://www.olx.ba/artikal/34718217/volkswagen-golf-7-sportsvan/

    [​IMG]

    Nasao je za 20K, 2015 god. Isti motor. Dosta opreme, dobro ocuvan. Njemu treba za posla, dosta prelazi i za sad' je prezadovoljan. Rav4 iz 2010 izgleda kao kinez pored njega, a bio je hiljadu skuplji.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jel ovo sad umjesto tourana ili golfa plus?

    Sent from my Huawei P30
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Kao golf plus.

     
  7. kio

    kio Komšija

    Meni je prioritet da nadju ocuvano auto, da ne trose pare na servise.

    Ja fakat ne kontam kako jedino nama ne valja Duster a toliko se prodaje po svijetu.
    Posto ce ti otac vuci prikolicu onda valjda gledas dizela radi obrtnog momenta.

    Fiat Panda (11.500 KM)
    https://www.olx.ba/r/35749499/14458

    Ako neces nesto tipa Panda, Dustera ili SX onda imas SantaFe, Sorento ti je dobar. Ali troskovi odrzavanja su puno veci.

    Subaru Forester, Jeep Grand, imas masu izbora do tebe je.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pa i gleda dizela, nisam ni spominjao benzince nikako. A meni se cini @kio kao da se zaebavas pa saljes Pandu? :) Prvo sto ima 70ks, drugo sto nema prostora da sjede dijete a kamoli odrasla osoba, trece sto nije nista visocije od golfa, cetvrto sto su 14" gume, znaci sepet mali... Ovo je fiat punto podignut nekoliko centimetara, ovo ne treba bit preko 5000, cuj 11.5k. Duster je kamion za ovo. A kad sam kod dustera, ne kazem da ne valja nikako, ali mi nije jasno sta s njim dobija osim godista? Jos jeftiniju plastiku i jos slabiju opremu u odnosu na sve dosadasnje prijedloge?

    Taj golf je izvan budzeta daleko, za trecinu skuplji, a i nista nije visociji od normalnog golfa koliko vidim. Dobijes napuhani golf kao i svaki plus dosad.

    Tacno se nema nista uzet za ove pare :D
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Kako nije: 1,452 mm - 1578 mm Sportsvan

    Inace je 7 i Sportsvan nebo i zemlja al nek ganja rav 4 ako je zapeo za nju.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Jest krov visociji, sa tih 1578 ima visinu Pande :) Ma nije zapeo za rav4, ali ne znam kakvi su ovo prijedlozi... Za nekog ko gleda rav4 valjda je jasno kakvo vozilo trazi.

    Evo molba za ove sto su nahvalili dustera ili kako @tesy rece da je sposobniji na terenu od rav4, mogu li dobiti neki link 4x4 dustera do 17k da je u dobrom stanju?
     
  11. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Land Rover Freelander 2011godina dizel (19.500 KM)
    https://www.olx.ba/r/35910334/259463

    ?

    Cesto vozim prvu verziju Freelandera FL model 2004 god. , 2 vrata, 2.0 BMW motor. Jedina mana za voznju koju ima je manuelni mjenjac, jer je potezak, kao i pedale i volan, inace auto robusno, silno, ima sportski fabricki ovjes tako da je malo kruci ali u krivinama je nenormalno stabilan i bez koristenja pogona na sva 4 tocka koji se rijetko pali. Brda, makadam, prepreke ni najmanji problem. Za ovu gore verziju veze nemam iskreno, i nisam upucen, ali mi fino izgleda. Veci je od proslog modela, a kod proslog ima fino prostora na zadnjoj klupi pa po nekoj logici ovaj bi trebao imati jos vise.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Duster je top, sa 1.5 dci motorom i 4x4, mi ih koristimo kao službeno, odlično se ponaša na magistrali i offroad, udobniji mnogo od toyote. A taj motor 2.2 u Ravu je imao mnogo problema, sa potrošnjom mnogo ulja, servo pumpa crkavala. Ja bi tu samo gledao benzince. A ako će nešto finije, Yeti, Qasqai Touareg, XC90, X3,
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    @aNaToMiC ! Izgleda fino taj land rover, mada sumnjam da je kilometraza ispravna. Jest da je izvan budzeta... Kakvi su oni sa dijelovima i servisima?

    @Bio_Sam_Zmijanac, ja jos uvijek cekam link za nekog dustera i od tebe i od ostalih sto preporucuju, ali nisam dobio jos nijedan...
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    https://www.olx.ba/artikal/35735918/dacija-duster-1-5dci-4x4/
    https://www.olx.ba/artikal/35979381/dacia-duster/

    ovaj prvi ljepši :D
    mada je žena rekla za te dacije da su ko kalaje (još je to poredila naspram octavije 1)
    doduše nije vozila duster al je sve ostale modele od dokera do sandera
    najbolje bi bilo da odeš sa babom na testnu vožnju u gumu m pa isprobate dustera :D nije vam daleko guma m
     
    Last edited: Nov 29, 2019
  15. selvin

    selvin Moderator

  16. Mujka

    Mujka Komšija

  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kakav god da je, bolji je od RAV4 sa 200+ milja na grbači, vjerovatno još vraćenih.
    Selvine koliki ti je uopšte budzet?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Mujka likes this.
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Selvine ugrabi i ti nešto :D[​IMG]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    nFare, selvin, Aldiin and 1 other person like this.
  19. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ja ne bi tu Daciu nikad uzeo. Rav je meni bolji izbor..
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Od ove sa 38k na satu? Nema šanse.
    Kada kupuješ polovno auto gledaš da je što očuvanje, ostale stvari padaju u vodu. Ako razumno kupuješ, ako ne, spremi još par milja sa strane da se nađe za dijelove i mehaničara :)
    Dati 20k za auto iz 2008. Po meni je izvan pameti.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk