Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Haker

    Haker Veteran foruma


    Evo preći ću na struju kažu dobro za planetu.

    Tale vozi sa svojom 30k kao sa službenom :)

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    U elektricnom pickupu baterija 200kWh, moram milion preci sa svojim autom da zagadim ko proizvodnja samo te baterije, i ja bih trebao sacuvati planetu :rolleyes:
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Naravno da poštujem.
    Malo trolam, ali nije daleko od istine. Ovdje ti doktori uvaljuju lažne dijagnoze i propisuju lažne lijekove, tako da ne znam što bi nešto manje bitno bilo važnije.
    Uvaliti ulje iz bačve, ma koga briga sto će @dino31 zamijeniti još jedan motor. Neće nikome glava otići.
     
  4. dams82

    dams82 Komšija

    Kakve veze ima kakvo je pakovanje ulja, bitno je da je ulje odgovarajuće za vozilo u koje se toči. Naravno da u svakoj struci imaš ljude koji ne rade po pravilima, ali ti optužuješ cijelu struku da radi pogrešno i da svi lažu i varaju. Motor je potrošna roba,sasvim je normalno da rikne i da se zamjeni, ne mora odmah biti krivo ulje ili mehaničar, koliko je puta kriv vozač zbog neadekvatne upotrebe, upali hladan motor pa gas do poda, niko o tome ne priča, a more je takvih i poslije takvog kupiš polovan auto i eto belaja...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! and Reznor like this.
  5. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Hej raja, evo nesto na cemu radim na poslu zadnjih mjeseci, a mozda vam bude korisno - malo statistike oko prosječnih cijena auta u BiH.

    Kome se da, neka isproba, svaka sugestija, prijedlog i kritika bi mi puno znacile.

    https://tefter-web.app.link/e/invites

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
    NeTRa1der, Stormbringer and ibran like this.
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Damire, zezam se a vi mehaničari se odma upalite, zabole me za uljem pa makar i Bimal sipali.
     
  7. dams82

    dams82 Komšija

    Ma ja, najlakše reći zezam se... Moje ime nemoj spominjati kad pišeš nebuloze iako ne znam jesi li na mene mislio i da li si se zezao. I nemoj me stavljati u isti koš sa svim mehaničarima, ima nas raznih, ali nismo isti naravno.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ti si najgori. :D
     
    Last edited: Oct 2, 2023
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ako imaš vremena i volje objasniti ovo? Više puta sam to čuo, i ne radim to jer savjetuju svi da se ne radi, ali nemam pojma zašto je to pogubno za motor.
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ne stignu se svi dijelovi podmazati a kamoli ulje propisno ugrijati.
     
    zoi, dams82 and Reznor like this.
  11. dams82

    dams82 Komšija

    Evo kolega je objasnio. Hladan metal se više haba nego topao odnosno vruć na radnoj temperaturi. Podmazivanje takođe kasni par sekundi, idealno bi bilo da čim upališ motor on ima radnu temperaturu, ali nažalost taj proces traje i vozi se lagano dok bar ne krene kazaljka s mjesta...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    zoi likes this.
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Hvala obojici :)


    A što je problem ugasiti auto vruće nakon dužeg putovanja?
     
  13. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Pa nije problem ugasiti, nego treba ostaviti barem minutu-dvije da se ulje malo "ohladi" bar kada je riječ o turbo motorima. Mislim da je to Jaguar čak i navodio u user manualu za svoja vozila, ne mogu naći sliku.

    While turning off the engine immediately for naturally aspirated vehicles doesn’t cause problems, you will need to give a forced induction motor (turbocharged) a few minutes to cool down. This cool-down period won’t take too long as a couple of minutes is all that is needed. Since most turbocharged motors work on oil-fed bearings it is important that you don’t cut off the oil from this moving part immediately. This will ensure that the bearings will last longer and won’t suffer from any premature issues. It will also give the turbo some time to stop spinning thus helping prolong its life.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    To se odnosi više na turbo nego na atmosferce. Tipa ideš na auto banu u visokim obrtajajima i staneš na odmarališta i odmah ga ugasis. Ili uz neki prevoj i ugledaš kafanu da odmoris i opet ga samo uhasis. [​IMG]

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sjecam se dobro, nakon auto puta, na granicnom prelazu mi start-stop nije radio. Motor se ne gasi jer turbo treba hladjenje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam psihopata što se toga tiče, ne predajem 2k obrtaja dok nije potpuno na radnoj temperaturi.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Radna temp motora nije isto sto i radna temp ulja zato mnoga malo jača auta imaju i to mjerenje jer je to bitnije. Tako da ako već paziš, gledaj temp ulja :)
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    To se podrazumjeva, voda se brze zagrije od ulja, nakon sto pokazuje da je rashladna zagrijana saceka se ulje jos malo, ali za voznju po cesti ne treba ici tako daleko, ipak samo nastavis normalno voziti, nije da ga odmah u crveno tjeram.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  19. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Nije ovo neki phishing, pa da mi ne pokradeš ove hiljade eura sa kartice što sam nakamarao? :D
     
    Ajdin87 likes this.
  20. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Hahah, nisam jos uvijek na tom levelu :D

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk