Kućanski aparati! Iskustva/preporuke.

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dino73n, Dec 16, 2023.

  1. dams82

    dams82 Komšija

    Kod mene može i mljevena u aparat, ima otvor posebno za mljevenu tako da ne znam da li tu da sipaš u mlin. Zaguglaj, nevjerovatno koliko ima videa i članaka o kafi i kafe aparatima.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa jasno je sta je veca steta, ali treba se ubit odmah ako jedes slatko? :) Moze se i na druge stvari pazit, nije da postoji jedan način kako umrijeti.

    Btw. Ne ubacuj mljevenu u aparat ako nema poseban otvor za nju.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nema ovaj, mora u zrnu mamicu mu. Nema veze, ovu ću nastaviti koristiti za mokku.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  4. dams82

    dams82 Komšija

    Ja do sad kupovao instant kafu pa čim je akcija ja teglu dvije ubacim, sad imam bar 5 tegli po 200grama u kući


    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ne ubacuj ni za zivu glavu samljevenu...sve ce ti zacepiti i morati ces skinuti sve da ocistis.Na profesionalnim mlinovima za kafu to sjebe mlin totalno.
    Ako ima dodatni otvor i za mljevenu,tu mozes.
     
    Haker likes this.
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Je li ko probao multicooker tefalov ili neki drugi?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. dams82

    dams82 Komšija

    Mi imamo Moulinex, to je isto tefal, onaj lonac što se u njemu kuha sve i svašta. Dobra stvar što ne može da zagori i nema isparavanja, sve se vraća ponovo u lonac, zadaš program i nakon što završi to je to.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne znam u cemu je fora bila, probao vise puta na vise nacina, nije htjelo, a i pitam se je li i sastav unutra isti kao u originalnom filteru :D
    Probam mozda opet nekad, dodju tri, a meni itekako znaci cesce promijeniti, jer je ovdje voda puna pijeska i cega sve ne.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. nFare

    nFare Komšija

    Koristimo taj isti Tefal, nije loša stvar, bruku modova za kuhanje, mada primjera radi jednom smo probali hljeb peći - niđe veze, za tečne stvari i parenje povrća je dobar. Tipično ako te svrbi novčanik kupiš, definitivno se može bez njega.

    Ja sipam destilovanu u koncentrat tekućine za brisače, bolje čisti :D
     
    dams82 likes this.
  10. nivla

    nivla Komšija

    ja sam za nefiltriranu vodu htio reci da uopste nije nezdrava i da nisam siguran da uopste bitno utice na stvaranje kamenca u bubrezima jer na to uticu sasvim drugi metabolicki procesi, po toj logici ni mlijeko ne bi smjeli piti zbog kalcijuma, a zapravo iz mlijeka su stetni hormoni koji se unesu
    tj vise je reklama nego zdravstveni benefit to filtriranje vode za pice
     
    NeTRa1der, Haker and nFare like this.
  11. nFare

    nFare Komšija

    Koristim i ja britu godinama i uvijek se pitam što će mi, sve se svodi na psihološko marketinški efekat da nešto poboljšavaš i sad je teško nazad
     
  12. nivla

    nivla Komšija

    ja imam traume od stajace vode,odvrnem
    cesmu ekoloski pa kad otekne naspem sebi casu, jel stala 5 minuta ne valja jer se ugrijala, ko bi u britu stalno sipao, a friziderska ima neki cudan efekat, isto tako i ne pijem upakovanu vodu osim kad bas moram
     
  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ja sam prosle godine prvi put probao instant kafu sa mlijekom. tj ona crna gorka.

    taj dan na poslu bila samo ta crna instant, i nesto mi padne na pamet da dodam malo mlijeka, kad ono vrh vrheva kafa ispade.

    ne znam jesi li tako ikad probao, ako nisi probaj.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja pijem svako jutro nescafe dark roast, jedino me ona protjera

    Evo isprobavao sam aparat, all good. Ova kafa mi je malo jaka, možda sam trebao ipak onu crvenu, kod nje ima više arabice.


    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Koju si uzeo? Segafredo Casa ima 80% arabica a 20% robusta a crvena je 60/40
     
    dams82 likes this.
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Casu sam uzeo, mada sam odredio na najjači ukus i 50mil. Moram se malo poigrati sa tim da vidim šta mi najbolje odgovara.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  17. NaLe!

    NaLe! Aktivista


    Nije bas, u Lukavcu se ne pije voda iz cesme, donosimo s lokalnih izvora koji prema zavodu su ispravni da se piju. Medjutim u obicnom staklenom bokalu uhvati se zelenilo na dnu nakon 2 dana korištenja, sto se ne desava s Britom.

    Imali smo obicni bokal, sad presli na 8l s cesmicom i stvarno se to nije ni jednom desilo u ovih 5 god sto koristimo.

    Usput, davno sam kupio i onaj TDS tester, vrlo malo kamenca filter skida u ovoj vodi, jer lokalna izvorska ima znatno manje rastvorljivih cestica. Mislim da s 140 skine na 120.

    U Srebreniku, gdje je jako hlorisana voda, sedmicno je potrebo ocistiti kuhalo, u Lk s izvorskom vodom, nefilterisanom u Birit (oko 140 po TDSu) mozda u 6mj da je potrebno i to reda radi, jer se uhvati prsten na staklu.

    Usput, za ove što piju kafu (ja doduše primijetio na domaćoj), ukoliko se filtrira voda, onda kafa postane izrazito kisela, zato za pravljenje kafe uvijek koristim nefiltriranu. Nisam ovo primijetio kod čajeva.
     
    Last edited: Dec 31, 2023
    zoi and Reznor like this.
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Dobra je, dok sam skontao omjer kafe i vode. I ova sa mlijekom ekstra ispadne [​IMG]

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 and dino73n like this.
  19. dams82

    dams82 Komšija

    Prelazim danas preko mosta i gledam ima li te gdje (kao onda kad sam te vidio)
    Uh reko ne hoda on po gradu, pravi kafu kod kuće


    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Haha ovaj put smo se mimoišli, a bio sam par puta danas gore dole :D

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk