E2160 ili E4400 ili E4500?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Stevie_Ray, Jul 22, 2007.

  1. Moncho

    Moncho Komšija

    je li plafon taj clock za taj proc, koliko sam vidio po netu moze on vishe potegnuti ili se pak zalomio bas los primjerak:-0

    Ev ja svoj E6420 postavio na 3.3 GHz sa stock naponima..... :wink: . Grije se ko lood, kada pokrenem orthos i stavim da vrti 20 minuta temp skoci na 63 stepena.Inace sto se tice 3D :wink: aplikacija temp je oko 53 stepena tako da se ne sikiram previhse bas.Sve radi sa stock cooler od Intela.... Dok nabavim kakav mocniji hladnjak( prepruka?) i onda ide ozbiljan OC :) :wink:

    http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=225333
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kakav plafon, pa napisao sam da je nabrzaka. :D Trenutno vrtim Orthos na 2147MHz i 1.4V, ide ko podmazano.

    Vezano za cooler, evo na pamet mi pada Scythe Infinity. Uglavnom nesto u tom rangu. I Freezer7 Pro bi puno pomogao :D
     
  3. iskusni

    iskusni Komšija

    Nemoj mu previše napona nabacivati. 1.45 bi postavio kao limit. I kako meni izgleda nećeš ga do kraja OCovati? :roll:

    BTW. Kakva je to slika :mrgreen:
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kad stavim 1.5V u BIOS-u, imam 1.46V u idle-u i 1.4V u loadu. Bas sam te trebao. Koje napone podic (FSB Termination, NB, SB...) i koliko? Ti si izgurao visok FSB.
     
  5. iskusni

    iskusni Komšija

    FSB termination 1.4, NB 1.4(eventualno 1.55 ako baš ne ide na 1.4), SB 1.6. Memoriju držim na 2V, PCI freq zaključaj na 33.33mhz (znaš ovo vjerovatno :) ), a pci-e freq možeš oderati do 120-130 (mada je meni 120 limit).
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za 360MHz FSB je bilo (kod mene) dovoljno FSB Term. dic na 1.3V. Kad sam ganjao max FSB digao sam i NB i SB pomalo i FSB Term na 1.4V i smanjio multy od proca na 8, kasnije i 7. 390MHz ko iz puske. Probao 400 i nece. Ocito je wall negdje izmedju 390 i 400. Nice :D

    Jako lijepo ide ova P5B. Jos samo kakav CPU cooler i Zalman "plava lepeza" na NB i idemo po max :D

    Trenutno ga drzim na 2.4GHz i 1.22V (u BIOS-u 1.3V), makar mi je CPU cooler na podnosljivih 1100rpm :D

    @iskusni: koju ti reviziju maticne imas? Moja je 1.04, ima cvrste kondice, napon meme ide do 2.45V, BIOS je identican kao kod Deluxe modela, chipset je C2.

    EDIT: Skuzio sam zasto nije htjelo bootat na 400MHz FSB. Bio sam stavio 7x multy, sto je urokovalo vrlo viskok takt samog NB-a:
    http://www.thetechrepository.com/showthread.php?t=30
    drugi post.
     
  7. iskusni

    iskusni Komšija

    Ovaj thread sam ja našao davno. Uglavnom nije pametno smanjivati multi. Pravi veliki strain na NB. Meni je išlo na 390 sa 6x multi bez prob, ali neću da koljem NB kada je freq sa 6x multi smeće :p

    Kod mene je revizija ploče i chipseta ista kao i kod tebe :)
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  9. iskusni

    iskusni Komšija

    Možeš misliti, moj drugar mogao kupiti onu olovku od jednog momka i nije htio zato što je mislio da mu neće trebati. I kasnije se sjetio da meni treba i pitao ga ponovo, i izgleda je taj momak bacio olovku u smeće :shock:

    A taman smo mogli oderati limitere :cry:
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A jest, obojici bi dobro doslo, tebi pogotovo. Probao sam FSB od 400MHz, ponovno. Jok. Nece. Zasad je plafon koliko sam izvukao 390MHz. Sto je najsmjesnije, tih 390 sam dobio sa FSB Term na 1.3V i ostalo sve Auto. :lol:

    Kontam, ajd dignem NB+SB za po 0.1-0.15V i FSB TErm na 1.4 i dobit cu 400FSB. Al sipak :lol:
     
  11. Ostraq

    Ostraq Guest

    Ima li neko slucajno "recept" za "budjenje" E6850-ice.
    Razocarenje sto se tice OC-a. Stari E6600 sam lagano navijao na 3600MHz.
    Ovaj novi "ni mukaj't"!
    9 x 350 i nekako.
    8 x 400 - nakon grafickog dijela 3DMark05(06) sistem se ili restarta ili dobijem BSOD.
    9 x 400 ista stvar (uspio boot tek nakon ciscenja CMOS-a)
    Jos nesto mi nije jasno, sve ostavim na auto ukljucujuci i memoriju (voltazu, tajminge) i PC boota normalno. Pokusam li dici voltaze i rucno podesiti tajminge memorije, nece ni da POST-a.
    Uzas! Sam se mogu nadati da je do ovog Asusovog Beta biosa (frisko sam ga flashovao, cistio CMOS takodje), nista ne pomaze.
    Izgleda da dok ne izadje stabilna "ALfa" BIOS-a, a i to s Bozjom pomoci, ostaje mi samo
    9 x 333 @Auto
    te memorija 834MHz 4-4-4-12 @2.05V

    Nisam htio otvarati novi topic, nadam se a nije frka.
     
  12. Moncho

    Moncho Komšija

  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mogu sigurno skinut jednu sekundu kad zategnem RAM. Al to ce morat pricekat ;)
     
  14. Moncho

    Moncho Komšija

    e narucio sam freezer 7 Pro pa kada dodje idemo vidjet sta moze ovaj moj proc :)
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

    Nemoj da te to "Auto" zavarava. Ja tako ostavio sve na Auto (i napon proca) overclockujem i na 3 gige i radi. Čudim se ja šta je, otvorim CPU-z kad ono piše napon 1.55V :lol:
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sta mislis da sam tolika njubara? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: znam za to sa Vcore proc-a, da se sam dize. zato sam i stavio manuelno na 1.5V.
     
  17. iskusni

    iskusni Komšija

    Dobro ne mislim da si baš tolika njubara, mrvicu manja njubara :lol: :lol:

    joke, joke :lol:
     
  18. Moncho

    Moncho Komšija

    http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=226996

    E cime ovo hladit drugovi moji.... jer freezer 7 pro ipak ne moze ovo da ohladi

    Vcore je 1.6V, i mema na 2.10V a sve ostalo je na def vrijednostima....

    Temperature dosezu 75 C kada izvrtim prime 20 minuta.

    U igrama temp je 55-60C.

    Dajte prijedlog cime ovo da spustim, i kolike su normalne temp za ovaj proc jer ovako faakat mislim da mu je pretoplo :)
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    prime? orthos vrti, ili jos bolje TAT. prime moze ali samo ako pokrenes dvije instance i podesis affinity.

    LOL mogu mislit kolike bi bile temp nakon 20min TAT-a :lol:

    Dalje, Vcore ti je preprevelik. smanjuj to na 1.5V inac ce ti taj C2D krepat.

    Na kraju, gdje si gledao temperature? Zavrti li se freezer na 2500rpm?
     
  20. artemis

    artemis Komšija