1 GB ili 2 GB

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by sgtPepper, Aug 24, 2006.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Da li se isplati imati memorije 2 GB i kakva su poboljšanja u odnosu na 1 GB ?
     
  2. Critical~

    Critical~ Aktivista

    Zavisi, ukoliko ti zaista treba toliko memorije, sto se ne bi isplatilo? A ako ti nekad bude recimo "hitno", mozes uzeti, ukoliko imas, digitalac i snimiti na njegovu kameru pomocu USB kabla, od jarana nesto i sl. i onda sebi prebaciti, ili od mp3 playera.
     
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    mislim na RAM memoriju, kolika su poboljšanja 2 GB (u procentima) u odnosu na 1 Gb
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Obzirom da imas 7900GT i da sve igre(pretpostavljam) igras na max. detaljima, obavezno uzmi dvije gige.
    Igre znaju stekat upavo zbog kolicine rama, npr. imas 70FPS-a a igra stuca...
    To se pogotovo odnosi na FEAR, CoD2, BF2...
    S druge strane, ko ima recimo 9600Pro nece imat nikakve koristi od 2GB rama u igrama jer ionako igra na niskim detaljima.
    Visoki detalji traze dosta rama i to ti je to...
     
  5. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Da ne otvaram drugi topic, pravo da pitam jos nesto.Zasto mi u FarCry-u voda nekako ne izgleda dobro.Tekstura je skroz nejasna ima nekakve crne tackice.U daljini izgleda dobro.Sve je na High detaljima, osim vode, koja je na Ultra High 8) :mrgreen:

    Na Pentium 4 mi se to nije desavalo (sa 9800 SE@PRO), a sad sa 7900GT i AMD 64 3200+ (vratio sam na 2000MhZ) desava se taj, valjda bug.Ima li ikoji patch koji to ispravlja.Sliku cu postaviti cim mognem.

    BTW : Kad prvi put opucam (odnosno kad se pojavi Particle) malo zastopa, ili kad ima onih protivnika dooosta vrlo malo zastopa.Valjda do mog RAM-a (512 MB SuperRAM Kingmax)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Valjda je normalno da igra zatrza kad ima vise protivnika.
    To za vodu stvarno ne znam. Probaj neke druge drivere od grafe.
    Jel ti imas 512MB ili gigu?
     
  7. Critical~

    Critical~ Aktivista

    Ah, ja mislio ti mislis na one memory stickove i sl. :mrgreen: sorry, uzmi 2gige, od viska glava ne boli :mrgreen:
     
  8. Ace_

    Ace_ Aktivista

    mobster pokusaj stavit vodu na medium to je znalo ispravit problem, ili skini patch za SM3.0
    i ako imas love uzmi 2GB , rama nikad dosta
     
  9. Eustace

    Eustace Aktivista

  10. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    kakve bolan dvije gb...pa da igra sa sega mega ultra sonicnim detaljima i 1 gb mu je vise nego dovoljna u ovom momentu. eventualno ako ima cash i mogucnost da kupi jos 1 gb pa da se ne pegla kad izade vista koja ce najvjerovatnije biti zahtjevniji os. opet mu je bolje sacekat da ddr jos pojeftini u dogledno vrijeme....ajd nabriji sve na high pa vidi koliko ti rama zauzima

    mobster...pusti suplju...neces imati nikakvih poboljsanja...ako imas cash i ako hoces da budes miran zbog neke blize buducnosti...uzmi, ali poboljsanja trenutno neces imati
    ako imas 512...svakako uzmi jos toliko
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Sto se FarCry tice moras skinuti patch prvo 1.1 koji je poprilicno velik, pa ga instalirat pa onda nakon toga 1.2 skinut, pa nakon toga 1.3 koji je SM3.0, patchevi nisu kumulativni tako da ces ih morati po redu instalirati i ne bi trebao imati problema sa vodom. Sto se memorije tice pod jedna imas 256 MB memorije na kartici + Gigu u racunaru, dok ne izadje vista to ti je po mom subjektivnom sudu sasvim dovoljno. Igrao sam Doom 3, FarCry, Q4, Prey itd sa konfom u potpisu i nikad nisam imao problema nis a ucitavanjem ni sa trzanjem. FEAR je jedno smetlje od igre koje nije optimizovano i kao tako ja ga ne uzimam kao mjerilo performansi. Naravno sto Stevie_Ray kaze ako neces u doglednoj buducnosti igrati na 1920*1200 ne treba ti 2 Gige, ali ide Vista pa se prekontaj.
     
  12. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    ma 512 i hitno mi treba još rama !
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Legendo kako si uspio kupiti 7900GT i ukacit je na 512 MB rama :?
     
  14. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    care, samo pare ! Imam priliku uzeti jedan modul od 1 GB, zamijeniti sa ovim mojim od 512 MB i nadoplatiti, šta mislite. Da li da uparim ove 2x512 MB DDR u dual channel ili da uzmem jedan modul od 1 GB, pa poslije još doturiti.

    BTW : Memorija je Corsair Value Select
     
  15. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    ako budes uzimao tu gigi...prvo probaj jer dfi je hafifan sto se tice memorije
     
  16. Nani

    Nani Komšija

    Minimalni rizik, please, please, budi pametan, nemoj zaglavit, jebo pare jebo trebe, cuvaj sebe, samo sebe, samo sebe!! :D
    Lakse ce ti bit nadogradit kasnije na 2 gige ako uzmes taj modul od gigu.
     
  17. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    OK, TNX na savjetima
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ali 1gb moduli obicno pate od visokih latencija i brza ce varijanta biti 2x512mb u odnosu na 1x1gb
     
  19. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    pa šta ću onda ? Gdje naći kingmax istu memoriju, pošto se različite memorije ne vole u dual channel modu ?
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma poslusaj nanija, uzmi sad gigu u komadu...