2 OS na 1 Comp

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Zizm, Jan 31, 2010.

  1. Zizm

    Zizm Novi član

    Ovako interesira me ako netko zna da mi malo objasni o ovom "slučaju" i da mi dadne smjernice, odnosno prednosti/mane ovog načina rada. :smt001
     
  2. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Imas dosta toga na guglu. Razmisli prvo da li ti zapravo treba, i koje OSove mislis koristiti. Npr, nema neke velike svrhe sada imati i XP pored Viste/7.
     
  3. VirtualH

    VirtualH Guest

    Ako hoces da se igras sa razlicitim OS-ovima , najbolje ti je da podignes virtualne masine , tako mozes experiment do mile volje.
    Najbolji nacin za ucenje linuxa i njegovih mogucnosti , kao i spoznaja o drugima OS-ovima.Ovaj nacin zahtjeva dobru masinu.
    A , ako zelis multiboot , iskreno mislim da nema smisla porediti sa virtualizacijom.
    pozz svima :D
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    da se nadovežem...kako riješiti sljedeći problem. imam dualboot win xp x86 i win7 x64. svaki os na zasebnoj particiji da se razumijemo. međutim kad god pc boota xp obriše system restore od sedmice. znam daje taj problem bio i na visti. kako ovo riješiti i je li neko imao sličan problem?

    usput preporuka Zizm-u, ako ćeš instalirati 2 os-a na pc-u obavezno svaki os na posebnu particiju.
     
  5. dejson

    dejson Aktivista

    Pa ne moze na istu particiju i da hoce koliko ja znam.
     
  6. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Moze imati dva OSa na istoj particiji, al to je ko da trazis probleme i hoce da ti nesto bude sa njih :)
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja imam winxp i win7 i nisam nikada imao ovih problema sa brisanjem restore-a od win7.
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    moguće da mi neka druga aplikacija briše restore haj budi pametan :?
     
  9. hatebreed93

    hatebreed93 Novi član

    u biti na jednoj particiji mozes imat sistema kolko memorije imas... nemoj mislit da ako imas win XP i win 7 da ce ti racunar bit sporiji... nece samo ce ti bit vise prostora zauzeto... nece bit sporiji zato sto ako je win xp upaljen win7 nije i ne trosi nikakve resurse... znaci mozes stavit sve windowse na jedan HDD naravno ako imas memorije...
    ja trenutno imam win7 64bit i linux ubuntu 10.04 sa dva graficka sucelja (GNOME i KDE) i sve fercera bez ikakvih problema
     
  10. efo

    efo Komšija

    Ima svrhe. Novi Stalker mi nije htio na 7mici sta god sam pokusao (onaj bugreport javlja neku gresku), a na XP-u radi normala. Da, pokusao sam compatability mode sa XP-om, nije radilo. Ovo je naravno samo jedan primjer, mada opcenito ovakve stvari su rijetke :D (na 7mici moze velika vecina stvari koje rade na XP)
     
  11. hatebreed93

    hatebreed93 Novi član

    cudi me da ti nece novi stalker na win7... meni radi bez problema... al mi zato ne radi FF VII (inace sam ogromni ljubitelj te igre...) jest da ne radi ni na XP 100% al malo modifikacija i patchova i radi fino... :)
     
  12. GW

    GW Moderator

    Ako hoćeš da igraš FF VII na sedmici, možeš koristiti ePSXe. Provjereno radi.
     
  13. hatebreed93

    hatebreed93 Novi član

    znam da moze... al nije to taj gust sto bi se reklo... kad moram slomit prste da igram jest da imam djojstik al nije to to... jos sam nasao neke dodatke gdje se poveca rezolucija, proljepsa slika, promjeni izgled likova i tako to... pa je bilo zanimljivo igrat pravo...
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    FFVII na dobro podesenom emulatoru i sa dobrim pluginima daje sigurno bolju sliku od windows verzije. O osmici da ne govorim.
     
  15. GW

    GW Moderator

    Pete's OpenGL2 2.9 plugin daje sliku u stvarno bolesnim rezolucijama + AA, razni filteri, shaderi... to nema na windows verziji

    + što su kontrole iste kao i na windowsu, nema nikakve razlike, ja sam čak imao i vibraciju

    + save state'n'stuff
     
  16. hatebreed93

    hatebreed93 Novi član

    ma sad sam se navuko opet na wow i jos nakih igara :D ne treba mi i FF VII opet :) zaboravit cu na RL totalno :D
    btw... ako se ne varam otisli smo totalno off topic :)