3500+ pregrijavanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Vedo, Oct 2, 2006.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Pozdrav svima,imam Athlon 64 3500+,Venice jezgra,sve default postavke,znaci nije colckan,voltaza radi na 1.4V.
    Nakon 1-2 sata igranja Oblivion-a,Titan Quest-a itd.,prco se zagrije na 58 C.Cooler je defaultni,tj. nekakav Thermaltake-ov,vrti se na 2600 obrataja.Je li mi se proc previse grije.Koliko mu je maximala (prije vatrice u kucistu :? )?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije kriticno, ali razmisli o promjeni hladnjaka. Provjeri imas li pastu, pa je recimo promjeni. To je mala investicija a mozda pomogne.

    Osim toga, dobri hladnjaci danas nisu ni previse skupi tako da...
     
  3. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Najbolje bi ti bilo da kupis kakav dobar hladnjak (zalman 8000 ili 9500) i pastu i ja mislim da ti se nece toliko grijati...
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zalman 9000 ne postoji (vjerovatno si mislio na 9500), a sto se tice zalmana 8000, poprilicno lose performanse za cijenu. Da ne govorim o tome da ga je skoro nemoguce naci kod nas.

    Sonic tower, freezer 64, eventualno zalman 9500 ako ima para na bacanje.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma freezer. Moj freezer na 900rpm-a drzi 3000+ naklokanog na 2,6GHz pri 1,475V. Tiho da tise ne moze...a temp ne prelazi 45C ni pri vrucinama.
     
  6. [tota]

    [tota] Aktivista

    Mislim da ovdje nije do hladnjaka, mislim do perfomansi, mozda program laze (jesi oprobao sa nekim drugim)... CPU hladnjak kako je legao, pasta?
    Ja bi prvo sve provjerio pa tek onda mijenjao jer bi stock hladnjak trebao
    hladiti taj CPU u granicama normale ;)
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ko sto tota kaze najbolje bi bilo fin skinut stock cooler, fino ocistit dodirnu povrsinu, stavit novi sloj paste, vratit cooler i onda prstima provjerit koliko se to stvarno grije. Stock hladnjak bi ga morao moc ohladit...
     
  8. Guest

    Guest Guest

    Ma nema razloga za frku, mogu Athloni izdrzat i puno vise.

    Ja sam svojevremeno imao Athlona XP 2000+ koji se redovno gasio zbog thermal shutdown-a na 80 stepeni. I tako par mjeseci dok nisam skontao u cemu je problelm i promjenio hladnjak. Od toga je prolo 3 godine i jos je u zivotu :p
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Fol je sto nisam nikada mjenajao cooler na procesoru,pa me hastra da sta ne zahebem,da ne bi bilo vatrometa u kucistu :shock: :wink:
    Zvao sam servis Plus Computersa u Sarajevu,objasnio im sve, kazu mi da nema potrebe za mjenjanjem coolera, da su temp u granicama normale.Medutim u Uni-Expertu kazu da obavezno promijenim cooler,pa kome vjerovati :?:
    Kupio sam 3 coolera za kuciste,postavio ih da zrak cirkulise kroz kuciste,na full loadu temp. iznosi nekih 54-56 C.Je li i to puno?
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma nije puno ono da je kriza. Moze bez problema tako raditi.
    Fora je u tome sto to nije normalna temperatura. Nesto ti nije ok! Procitaj bolje prethodne postove pa provjeri ono sto ti je receno.
     
  11. suntek

    suntek Novi član

    plusu ne vjeruj u svakom slucaju , odnesi ga eto ako hoces u neki servis (bilo koji osim plusov) pa neka ga provjere pod opterecenjem , mozda nema paste il nesto , mozda ti je upaljen cool&quiet pa ne fercera kako treba , mozda ti cooler ne valja il je jednostavno takva serija da se pregrijava (58 pod opterecenjem nije normala ,iako to u amd-u kazu , cisto da povale intela :wink: ) i da napisi koja ti je temperatura u kucistu , ako je preko 45 moguce je da ti je do toga .. nece bit vatre al eto , predostroznosti radi :)
     
  12. GW

    GW Moderator

    Temperatura procesora ti nije previsoka.Raditi će on godinama na toj temperaturi.Ako ćeš mijenjati pastu,kupi Arctic silver 5(ali ne onu keramičku,koja je jeftinija).Ona je oko 15 km.Jedini pametan razlog da zamjeniš hladnjak je ako je bučan. Zbog temperature nemoj.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dajte ljudi dodjite sebi. Nije to neki vreli Athlon XP nego A64 Venice! Nije normalno da radi na tolikoj temperaturi, manja je meni(puno manja) sa 3000+ na 2,6GHz i 1,48V!
    Nije da ce pregorit, ali nije uredu. Temp ne bi smjela prec 45C...
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Slažem se, i kod mog brata se stalno kreće od 30-40, jest da mu je kučište neuredno pa i to ima uticaja, a meni mrsko da mu to fino složim, ali i to mi je nekako previše naspram temperature na mom procu , Intel rulzzz :mrgreen:
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Temperatura maticne ne prelazi 36 C,poslozio sam ja sve kablove fino.kada stavim da vrti Prime 95,nakon 15-ak minuta temperatura procesora skoci na 61 C i ja ga onda ukinem.Najgore je sto mi je komp jos 9 mjeseci pod garancijom (kupljen u "Iconu",a oni nemaju bas izbor nekih coolera),pa ako ga promijenim u nekoj drugoj radnji izgubit cu garanciju.
    Najtuznije je sto ga nemogu clocknut ni sec,odmah ledi ako povecam FSB na 210 (smanjim Htt mnozitelj na 4 i memoriju na 333MHz).PS:ploca podrzava podizanje fsb-a bez podizanja PCI-ex sabirnice
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Prvo ima odnesi da oni provjere sta nije uredu. Ako je do coolera, i ako hoces kupovati drugi, kupis negdje drugo i odneses ima da ga oni promjene.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma jedino moze i biti do coolera,nema sta drugo (koliko ja znam). Upravu si-odnijet cu ga u Iconov servis
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ako vec uzimas qler komp odnesi tu da ga zamjene, jer ce ti vamo neko uzet pare za zamjenu a nije to bash Bozije slovo.. svaka marka je zauhar :)

    ali kao sto Samir rece.. Intel je led.. zato mjenjaj proc :| :? :p
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    ko mene spominje :D
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Kupio sam komp prije 2 mjeseca, ko ce sada mjenjanti i plocu i ram i cpu...Ma skupljam pare za G80, cim izade (ako joj cijena bude do 500KM) ima da se ubode 8) :wink:

    Imam dva pitanja:
    1) Hajde mi preporucite neki dobar cooler da ne prelazi 30-40 KM, al da je bas dobar kako bi mogao mozda nekad i clocknuti proc!

    2) Znam da je off-topic pitanje i da kartica nije ni izasla,al reko mozda je neko isceprkao neke informacije, tj. da li ce moje napajanje od 400W (no-name) moci izgurati neku G80 srednje klase (npr.8600GT ili sl.) ili mi valja i to mjenjati?