4 x 1 GB na XP

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Vedo, Apr 5, 2007.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Pozdrav svima,
    razmisljam o kupovini dodatne dvije plocice Kingmax DDR2 800MHz rama. Posto koristim XP (32- bitna verzija, naravno) hoce li mi OS prepoznati 4 gige rama i hoce li ih htjeti iskoristiti u potpunosti. Negdje sam citao da XP prepoznaje max 3 gige i da toliko i iskoristava. Sto se tice Viste, hoce li 32-bitna Vista prepoznati navedenu kolicinu rama?
    Hvala svima ;)
     
  2. TopniK

    TopniK Komšija

    Kažu da možeš naštimati da ti i prepozna ali skroz je teško. Znam momka koji je pokušao sve živo ali nije mu uspjelo očitati.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Sto znaci ne gine mi 64-bitni OS :(
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

  5. Vedo

    Vedo Moderator


    Ne znam sta hoces da kazes - da se prese*avam ili sta?
    Toliki ram mi ne treba za igre nit i za kakve druge gluposti neg za posao al eto..
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mozda vista. :D
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma hebo vistu, ako ces vjerovati - strah me nju instalirati. Zamisli renda mi se scena 5 dana i onda mi se Vista srusi, bi plakao ko siroce :D
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije tema, ali iskreno ja sam evo vec skoro dva mjeseca na visti, i nijednom se nije srusila. BTW ultimate je rupa bez dna. Trpaj do 128 giga. :mrgreen:
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    da , ali sa koliko rama moze npr. Vista Ultimate 32bitna raditi? Je li isto 3GB kao XP , ili?
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

     
  11. azzaro

    azzaro Aktivista

  12. Vedo

    Vedo Moderator

    izgleda da cu morati preci na Vistu..Onda ostavljam kupovinu rama do izlaska SP1 za Visticu :(
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ne vista sa sp1 32bit i dalje nece moci adresirati vishe od 3.12gb e sad ovisi u cemu rendash neki programi mogu da koriste pae mada 99% ne.

    opet ako ti je mashina za posao,onda sve sto treba da uradis jeste da provjeris program u kojem rendas da li ima 64-bitnu verziju ako je odgovor da ....onda ti je svejedno xp 64bitni ili vista 64 bitna...

    sto se tice ranijeg posta....trazim donatora za memoriju ... ;)
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Imam 64-bitnu verziju 3D Studio MAX-a. Ali Dog napisa ovo"The 32-bit editions of Windows Vista Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise and Ultimate, all support a maximum of 4 GB of RAM." Kome vjerovati :roll: :)
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    I pored ovih navoda na Vista podrzava 4GB memorije, opet se jedan fin broj korisnika zalio kako ne moze da vidi vise od 3.13GB...
    Uzmi sad 3 gige i onda jos gigu kasnije. :wink:
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Nece radit u dual chanellu ak budem imao 3 x 1 GB. A da sad uzimam 2 x 512 pa poslije to prodajem pa kupujem 2 x 1 GB to mi prevelika zahebancija. Nemere cojek bit pametan :(
     
  17. TopniK

    TopniK Komšija

    Ma ne opterećuj se time. Sa dual channel ne dobijaš ni 5% perfomansi. To je već odavno poznato, marketing navlaka. Slobodno stavi 3x1 i uživaj.
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    a obicno 4x mema ti daje duall chanell interleaved sto obicno rezultira ili nestabilnim radom ili usporenjem memorije i posto renderirash u maxu....sad ako su velike scene mislim da ces vise profitirati sa jednim raid setupom ili raptorchicem nekim nego sa 2gb+ memorijom.
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    E hebiga, nisam toliki znalac sto se tice meme, tako da to nisam znao nit mi zvuci logicno :roll:
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Imam priliku da PREPOVOLJNO uzmem 2x 1 GB ddr2 Kingmax ali ne na 800 MHz kao ove moje, vec na 667MHZ. Pitanje - hoce li te od 667 MHz moci raditi na 800 MHz sa ove moje dvije plocice?