4K - 2K - 1080p - VIDLJIVI SADRŽAJ U IGRAMA

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Teraflops, Jul 12, 2023.

  1. Teraflops

    Teraflops Novi član

    Pozdrav,

    Pitanje za one koji koriste 4K/UHD ili 2K/QHD monitore u igrama - da li je vidljivi sadržaj (npr vidno polje u FPS ili veličina mape u izometrijskim igrama) veći tj, prikazano je više sadržaja ili je vidljivost ista, samo je sve "zumirano"/skalirano na veću površinu?

    Što se samog windows UI tiče, tu je stvar jasna - veća rezolucija, više vidljivog sadržaja, ali zanima me konkretno u igrama.

    Srdačan pozdrav!
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mislis obrnuto, da je FPS manji :D
    Sto ti je veca rezolucija, to znaci vise piksela koje treba GPU da renderira i samim time ce se vise napatiti na vecoj rezoluciji ili vecim detaljima, tako da ako je to napor za GPU moze se ocekivati pad FPS.
    Eh sad drugi dio pitanja oko vidljivosti (ovo su dvije odvojene stvari) - ovo ovisi od igre. Npr imas sad stare igre koje ne podrzavaju 16:9 Widescreen rezolucije (npr 1920x1080), instaliraj Red Alert 2, HOMM III (takodjer imas i remake u HD od Ubisofta) recimo, sad ovisi od postavke igre, ako je stretched (npr forcas 4:3 na 16:9, imaju patchevi za neke stare igre) bice ti isto samo razvucena slika i vjerovatno i mutna, ako nije imaces prazan prostor lijevo i desno (4:3 aspect ratio). Jos jedna situacija je UltraWide odnosno 4k monitori rezolucije npr. 3440x1440, probaj igru neku stariju npr Starcraft 2, trebao bi imati slucaj praznog prostora, jer ta igra nema podrsku za 4k rezolucije.
    I na kraju imas refresh rate, veci refresh rate brze osvjezavanje slike, posebno dobra stvar u igrama sa jako dinamicnom scenom, ne utice na FPS.
    I da, dobices vise vidljivog sadrzaja u smislu detalja, pod uslovom da je igra optimizovana za tu rezoluciju na kojoj radi tvoj monitor, a takodjer i aspect ratio.
    No, ako mislis da ces imati tipa vecu mapu sa 21:9 u odnosu na 16:9 - vrlo vjerovatno da neces, primjer: https://forum.dcs.world/topic/218413-visibility-1920x1080-vs-2560x1440/
    Jedan od razloga su MMO igre, to bi znacilo da imas prednost u odnosu na druge igrace, jer vidis vecu mapu :D
    Probaj recimo Heroes of the Storm. Imam 16:9 i 21:9, razlika u detaljima u igri je ocigledna, no isti sadrzaj stane u oba monitora, samo je na ovom manjem jako tesko vidjeti slova, likove, jer je sve nekako zbijeno i ne tako jasno kao na 4k monitoru.
    Evo jos jedna komparacija 16:9 vs 21:9

    [​IMG]
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Već 3 godine koristim 32" 1440p monitor iz potpisa. Drug mi nudi LG 27GN950 27" 4k 144Hz monitor za baš dobru cijenu. Iako je po specifikaciji njegov monitor bolji, nikako da odlučim da se vratim na manji display a druga stvar je što moja 6700XT više za 1440p Gaming. Smanjivanje rezolucije na tom monitoru na 2560x1440 px daje malo "bluranu" sliku pogotovo gdje ima teksta.

    Kada bi kupovao novi monitor opet bi išao na 32" 1440p samo sa 144Hz, IPS naravno
     
    Last edited: Jul 12, 2023
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U igrama na 4K se gubi dosta frejmova i treba ti jaka konfa tipa i7 12700 i RTX 3080 ili jaca da bi igrao na high postavkama. Tu ne pomaze puno ni dlss.
    Mislim da je idealno 27-32" 2K monitor sa barem 144Hz.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja mislim da vi fulate pitanje. Covjek pita da li se sa povecanjem rezoliucije dobije vise vidnog polja u FPS first pesrson shooter igrama a ne u FPS frames per second.
     
    nenji_avero likes this.
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sa vecom rezolucijom dobijes ostriju sliku, ali ne dobijes vise vidljivog sadrzaja na ekranu.

    Jedino sa ultrawide ekranom (21:9) dobijes nesto veci field of view u odnosu na standardni 16:9, ali pod uslovom da to igra podrzava.
     
    Haker likes this.