5.1 zvuk preko HDMI

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Ninja, Mar 20, 2009.

  1. Ninja

    Ninja Komšija

    U kompjuteru imam Asus P5K ploču i 9600GT grafičku sa HDMI izlazom. Kompjuter sam spojio HDMI kablom sa Sony Braviom (KDL 40V4000), a Braviu optičkim kablom sa surroundom. Međutim, dobijam samo stereo zvuk. Je li integrisana zvučna kartica na ovoj ploči ograničena samo na dva kanala ili ima nešto što sam previdio? OS je Vista Business x64.


    [​IMG]
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    evo sta je meni Nani odgovorio na upit o spajanju X540 na plazmu:

     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Prko tv-a nemozes dobiti 5.1 nikako, samo direktnom vezom digitalnog izlaza na ploci i recivera (kucnog kina) ili naravno ako reciver ima hdmi ulaz.
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Moze li u isto vrijeme HDMI audio i preko zvucne?
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Postoje 2 nacina za dobijanje surround zvuka preko HDMI-a.
    Prvi je da ga graficka kartica nativno podrzava sound over HDMI, dakle da driveri omogucuju slanje zvuka preko PCI-E na HDMI out graficke kartice. Tipa ATI 4650.

    Drugi je da se spdif in koje neke graficke kartice imaju poveze sa spdif out zvucne kartice i u opcijama se odabere da se zvuk salje preko HDMI out-a na grafickoj, odnosno preko spdif-a.
    Boje kod konektora se mogu razlikovati ali obicno se ovako spaja;
    1.Ukljuci se 2-pin bijeli konektor na SPDIF ulaz na grafickoj kartici.
    2.Sa druge strane imas da ukljucis crveni (RED) ili narandžasti (OG)-orange kabal na SPDIF-pin i crni (BK)-black na GND-pin(uzemljenje) na maticnoj ploci. Boje mogu varirati pa pogledaj manual ploce i graficke kartice.

    Aktiviras SPDIF naravno poslije ovoga u postavkama zvuka.

    Onaj ko spaja ovi putem graficku karticu na av receiver mora na av receiveru ukljuciti "chanell to AUTO" opciju da receiver prepozna izvor zvuka.

    Dakle prvo provjerite sta vasa kartica konkretno od ova 2 nacina podrzava i onda u skladu sa tim da provedite zvuk.

    Opticki kabal (spdif) ne moze slati 5.1 ni 7.1 LPCM samo 5.1 DD i DTS. LPCM ima najveci bandwith.
    Onome kome je ovo bitno nek uzima graficke kartice koje podrzavaju 7.1 LPCM over HDMI kao vec pomenuta 4650 i slicno.
     
  6. Ninja

    Ninja Komšija

    Ova grafička radi samo pass-through. S pločom je spojena pomoću dvije žice. To bi trebalo da bude dovoljno za 5.1 zvuk, pošto je digitalni signal.

    Matična je obična P5K, pa nema optički izlaz, samo koaksijalni digitalni. A kućno kino ima samo optički ulaz. Zar ne bi trebalo i da TV samo radi pass-through zvučnog signala? Ako nije tako, može li se na ovom TV-u naštmati da to radi? Nisam našao tu opciju u meniju nigdje.
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    TV je u stanju da prihvati 5.1 zvuk preko druge linijske komponente ali nije u stanju da ga proslijedi na 3 linijsku komponentu ili reproducira, jer nema unutrasnji decoder pa s tim ne moze uraditi ni propustanje 5.1 digitalnog zvucnog signala.
    Svaki signal koji primi ce prebaciti na stereo.
    Dakle za takve stvari sluze av receiveri uglavnom, mada se moze posluziti i jeftinijim dvd playerima.