Abit KN9 problem

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by tesla_001, May 21, 2009.

  1. tesla_001

    tesla_001 Novi član

    Pozdrav svima.
    Imam problem, računar upali diskove i ventilatore i sve lampice, ali na monitoru se ne pokazuje ništa. Raskopčao sam sve dodatne komponente, izvadio jednu RAM- drugu ostavio, pa ih zamjenio, ali opet ništa. Nemogu da skontam dali je do grafičke procesora ili matične.
    Zanima me dali ova matična ima bip zvukove u kučištu kada se startuje ili kada se izvade RAM memorije? Spojio sam interni zvučnik kojeg nije bilo prije ali ne reaguje.
     
  2. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    najvjerovatnije da je do maticne ako ne pisti (ako si skopcao zvucnik kako treba), jesi probao resetovati postavke u biosu?
     
  3. tesla_001

    tesla_001 Novi član

    Probao sam Clear CMOS memory sa jumperom ali nista.
    Najviše me buni sto u prospektu ne pise o bip zvukovima kao kod ostali ploca, pa kontam mozda ova maticna i nema tu funkciju.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Mozes jos probati (cisto da ne bude da nisi probao) da izvadis bateriju s ploce (CMOS clear) na 30-tak sekundi, vratis i probas ponovo. Ukoliko ne mozes bootati, ne preostaje ti nista drugo osim da krenes sa testiranjem komponenti pojedinacno. Za pocetak probaj nabaviti neku drugu graficku pa isprobaj kod sebe ili svoju karticu isprobaj kod nekog drugog.
     
  5. tesla_001

    tesla_001 Novi član

    Evo probao sam i to, usput ispitao bateriju, Ispravna.
    Jos jedno zapazanje, kada upalim 3 lampice na tastauri se upale i ugase, poslije na Num Lock i Caps Lock ne reaguju.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moze biti da cpu nije dobro nalego u socket pa ga probaj izvaditi malo ocistiti pa vratiti. Ako opet bude ili je cpu ili maticna, ali prije da je maticna.
     
  7. tesla_001

    tesla_001 Novi član

    Hvala na savjetima.
    Probao sam i to, najvjerovatnije da je maticna ili flash memorija posto nema beep zvuka. Sutra cu za svaki slucaj probati drugu graficku.
     
  8. avduka

    avduka Aktivista

    Slican problem imam i ja ...prvi put je bila baterija ali sada je nesto crklo na maticnoj...ne znam kako si ispitao bateriju...ali probaj sa novom ..ona je 1-2km neces nista izgubiti....
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    kakve veze baterija ima? Ona samo sluzi da bios zapamti postavke koje si mu zadao. Znaci i da nema baterije mora da starta!
     
  10. tesla_001

    tesla_001 Novi član

    Izmjerio sam napon, pokazuje 3V. Elektronicar sam po struci, pa znam iz drugih uredja, kada je baterija slaba onda mogu nastati problami, ali nakon reseta uredjaji mogu upaliti i bez baterije.