Acer 5738zg problem, hitno :((

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ultra, Dec 9, 2012.

  1. ultra

    ultra Aktivista

    Hitno potrebna pomoc, imam laptop acer 5738zg, do maloprije je radio, prvo mi se pojavilo nesto oko usb-ova, i nakon tog mi se latop ugasio, i sad svaki put kad ga upalim nakon par sekundi se ugasi...usao sam preko safe moda i radi, kad udem na normalno ugasi se :((((
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    mozes li provjeriti temperaturu cpua u biosu? Ako ne probaj otici na hladno mjesto (napolje :)) pa u winse pa ocitaj temp. I sta se pojavilo oko usba?
     
  3. ultra

    ultra Aktivista

    nesto u fazonu usb nisu prepoznati, i nakon toga poceli problemi...hladnjak mi radi topao zrak puse..sad cu pokusat temperaturu izmjerit...u biosu nemoze pokusat cu sa everestom napolju..


    Edit: pokuso napolju upalit smrzo se prvi put se ugasi odmah, drugi put kad sam kliknuo na Everest, pojavi mi se na sekundu eror nesto windows cant reach specific i to je sve sto sam stigo procitat...laptop radi u safe modu normalno..
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    a ako radi u safe modu onda moguce da je ili nesto do winsa, probaj recovery sa instalacionim dvdom ili backup ako imas, ili je neki hardverski problem sa maticnom pa obara winse.
     
  5. ultra

    ultra Aktivista

    evo jutros sam ga upalio normalno, nista ne radim na njemu temperaturu na everestu pokazuje cpu 99 , cpu 1 jezgra 64, cpu 2 jezgra 66..gpu diode obje 67...hdd 24

    i tamam sto sam posto ovaj post, ugasio se...
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa definitivno prevelike temperature, ako nista ne radis, samo me buni sto se i u safe modu ne iskljucuje!? U svakom slucaju bi trebao promijeniti pastu na cpu, gpu i nb-u. Ja imam isti model i temp cpua u idle 30-40 u full load 60-65. S tim sto su tebi te temp. kada si tek ukljucio komp, a tada je meni cpu na 20-25C :D
     
  7. ultra

    ultra Aktivista

    i mene buni ista stvar ali u safu radi besprekorno, pastu sam mjenjo prije mozda 3 mjeseca, sad cu opet otvorit i pokusat i to....
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    hej stavi na NB chip komadic bakarnog lima izmedju hladnjaka i NBa jer je fabricki postavljena ona debela termalna traka pa ako si je maknuo sada ti se hladnjak ne naslanja na NB.
     
  9. ultra

    ultra Aktivista

    promjenio sam pastu situacija je dosta bolja...upalio sam igricu , stavio sam da pakuje rar, inernet, i jos par aplikacija temperatura je 70-80 cpu cpu 1 i 2 se krecu od 65 do 75, hladnjaci 30% rade tako mi detektuje everest...ali to je temperatura i kad ga upalim i kad ne radim nista....a kod tebe kad ga upalis budu puno puno manje...
    u svakom slucaju hvala na pomoci, malo cu vidit kako se ponasa ako bude zezo ubacit cu onda komadic lima...
    hvala jos jednom....neznam samo kako je moguce da pasta ovako malo traje uzeo sam u cd sopu "platoon" pastu...
    ja sam otiso na usb-ve...jer sam imo slican problem prije, desni usb-ove kad prikljucim kabal usbova na plocu laptop mrtav,ali doslovno mrtav, kad sklonim radi perfektno, u servis nosio ni oni neznaju zbog cega, pa sam pomislio da je opet sad ljebi da nisu otisli, mogo bi mahat onda usima :D

    edit:
    ostavio ga 10 minuta upaljen samo fb i everest i evo temp:
    http://postimage.org/image/6rhk2grnn/ :cry: :cry:
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    jesi li gledo i sa speedfan-om kakve su temp. da everest ne laze? A vidi i ovaj thread o probijanju rupa ispod venta, pa ako ne uspije nista drugo http://forum.notebookreview.com/acer/48 ... losed.html

    EDIT: Instaliraj i RightMark CPU Clock i smanji voltazu cpu-a i pod opterecenjem na minimalnu, cini mi se 0,97V i radit ce ok a manje ce se grijati. I pogledaj u task manageru da ipak nesto ne opterecuje cpu kada nista ne radis, a preporucio bih ti ovaj limic na NB jer kad ode bice kasno.
     
  11. ultra

    ultra Aktivista

    iste temp, pokusat cu da izbusim rupe mozda pomogne :))
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    provjeri ovo pod EDIT.
     
  13. ultra

    ultra Aktivista

    cpu usage 100%
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Acer 5738zg problem, hitno :((

    Bootaj neki linux live distro s usb i instaliraj acpi, te pokreni acpi -V. Mislim da na Ubuntu po defaultu dođu senzori za temperaturu. Možda ti neki proces opterećuje CPU.

    Gesendet von meinem MT11i mit Tapatalk 2
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa de vidi sta opterecuje cpu u task manageru.
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Muce te ocito dva problrlema,al sistem je izgleda prvi. Reinstaliraj ti windows da se rijesis tog 100% zauzeca procrsora. Mozda bi i neki antivirus rijesio problem al ja bi ipak stavio svjez OS. Drugi dio problrma su temperature a tu te ero dmr savjetuje sta ces i kako ces.
     
  17. ultra

    ultra Aktivista

  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    et ga, iskljuci ga da se ne dize na startupu u msconfigu :).
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Acer 5738zg problem, hitno :((

    Pogasi sve procese na startupu koje misliš da ti neće trebati.

    Gesendet von meinem MT11i mit Tapatalk 2
     
  20. ultra

    ultra Aktivista