acer laptop sa linuxom

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by reni90, Jan 12, 2009.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Dobar si :lol: ti bi "kop'o" po laptopu.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Zacepljen je fabricki. Nemas sta kopati i vaditi jer ga nema. Uputstvo se obicno pravi za sve slicne modele.
     
  3. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma to je isto kao za BT. Manje vise svi Aceri u zadvnje 2-3 godine imaju prekidac za BT a pola ih nema hardwerski BT.
     
  4. reni90

    reni90 Aktivista

    aha znaci nema hardwerski tu karticu kontam sada hvala
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Acer godinama zajebaje manje upoznate korisnike, kupis laptop a na njemu 'iljadu dugmica. Naravno pola ih ne radi jer trpaju isti kejs u 95% modela :lol:
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ali acer je jos uvijek vjerovatno jedna od rijetkih firmi koja za najmanju kolicinu novca daju krajnjem korisniku najvise hardwera
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Ja Acera trpam u isti kos sa FSC. Pored stvarno povoljnih HP kao i Toshiba modela ne vidim razloga za kupovinu Acera.
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako cemo o pouzdanosti Aceri metu pod sa Hp-om
     
  9. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma meni se cini da na nasim prostorima HP recimo u nekoj klasi do 1300 KM pokusava da proda samo svoje ime.
    npr.

    HP 550, 6720, 6730, 6735 imaju manje vise integrisane intel graf, 3-4 USB, VGA out, CR, PCI exp. neki imaju i bluetooth

    Acer 5520, 5530, 5735 i sl. imaju 3-4 USB, VGA out, graficke intel, ati, NVIDA, CR, PCI exp. cam, , neki od ovih imaju i acer easy port, HDMI, bluetooth i sl.

    Asus ima na nasim prostorima dvije godine garancije na vecinu modela.

    Toshiba ima dvije ili tri godine u zavisnosti od modela.

    tako da bi ja u ovoj klasi odabrao bilo sta od ovih umjesto HP, a kod laptopa preko 1500 KM je vec druga prica, mislim da tu ima HP laptopa koji su u nekim stvarima jaci od konkurencije Acera i Toshibe.

    FSC ne zelim da spominjem, nevolim njihove laptope.

    EDIT: moj licni zakljucak iz ovoga je da HP skrtari na svojim korisnicima zbog cega Acer na mnogim trzistima dolazi do zapazenih rezultata. Ne zelim da se misli da guram Acerove laptope, ali i ja sam ga sam kupio upravo radi prednosti koje su navedene iznad.
    Ovo je samo moje licno misljenje.
     
  10. avduka

    avduka Aktivista

    to je 100% ...radim u prodaji informaticke opreme....acer je najpovoljniji...npr ja bi za neke sada pare uzeo acera...5735Z -model sa 3gb rama....cijena 1299km sa ruksakom,logitech misem nx60-bezicni! i udb 2gb kingstoe...neznam smije li se pisati gdje radim radi reklame pa ako koga zanima moze na mail ilipp da se vija...:)

    reni kako vidim skonto si da ti treba vista a za tv probaj preko vistinog MCE trebalo bi da ako imas anlogni tuner moze na ovaj nacin a ako je digitalni...cekaj 20-30god dok nam dodje dvbt(Zemaljski digitalni signal) u nasu lijepi BIH....:9
    pozz
     
  11. reni90

    reni90 Aktivista

    kad smo vec kod te opreme treba mi torba za ovaj acer
    17 inci je
    u radnji gdje sam ga kupio 115km torba, pa rekoh da se raspitam ima li gjde jeftinije
     
  12. reni90

    reni90 Aktivista

    eh da ne otvaram durgu temu
    imam ovaj Winbond CIR i skontao sam da sluzi da se koristi daljinski na laptopu
    ali ne znam kako uperim daljinski na ird ali nista
    treba sigurno instalirati neki utilyti ali ne znam koji
     
  13. apdejt

    apdejt Overclocker

    kod acera se to obicno zove nesto kao

    MIR_ENE_Vx.x.xxx.x_xp_Vista.extenzija

    a za acera divere i software pogledaj ovdje
    ftp.work.acer-euro.com
    login: anonymous
     
  14. reni90

    reni90 Aktivista

    pretrazio sam ovu stranicu ali nisam uspio naci
    znas li mozda tacan naziv
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    1. Koji je model acera u pitanju
    2. Je li sigurno imas hardwerski instaliran IR
    3. da li si dobio daljinac uz laptop
     
  16. reni90

    reni90 Aktivista

    daljinski dobio nisam
    acer 7530g
    siguran sam jer sam instalirao drivere
    i u deviec manageru ima instaliran
    samo nemam nikakav program da koristim
    imam daljinski od skystar pa s njim pokusavam
     
  17. apdejt

    apdejt Overclocker

    Vidi ovo druze do sada sam vidio jako puno acerovih laptonpa, ali ne i tvoj 7530G (predpostavljam da je to ova nova crna serija 17" acera vjerovatno sa dobrom graf), mogu tri reci sljedece:

    1. Ak si 100% siguran da imas IR mozes skinuti program koji se zove girder ja sam ga nekada koristio, i radi odlicno samo sto ga ti moras rucno isprogramirati. Koliko se sjecam imao je podrsku za COM i USB port i ja sam ga koristio na desktopu.

    2. Recimo ovako (ovo govorim cisto da se mozesa orjentisati podatci nisu tacni), ako sam ja dosada vidjeo nekih 500 Acerovih laptopa u zadnje 2 god. samo 2-3 od njih su i stvarno imali IR hardverski ugradjen, i to su uglavno bili malo jaci modeli sa DVB tunerima i sl.(daljinski je dolazio uz njih umjesto one plastike sto dodje u PCMCIA slotu).

    3. Acer je takva firma da ce napraviti case za laptop i u njega stavljati 4-5 razlicitih modela laptopa (hardware), tako da ti kada gledas laptop on ima i prekidac za BT, 802.11, MIC i sl. a ustvari neki modeli to imaju a neki ne. Acer isporuci cd sa driverima za sav hardware koji se tu moze nalaziti, sto je u jednu ruku dobro jer koji god model da kupis imas sve potrebne drivere, a u jedno ne jer upravo dovodi do situacija da ljudi misle da imaju nesto sto ustvari nemaju.

    Ja mislim da ti 99% vjerovatno nemas hardverski IR unutra, ali uvijek postoji ono 1% i da imas, to ti govorim cisto iz dosadasnjeg iskustva sa acerom. Volio bih ti pomoci ali ovako tesko da skontam je li mozes poslati SS device managera, pa da vidimo mozda jos neko ima iskustva sa tim stvarima kod acera

    EDIT: ja tek sada procita predhodnu stranicu. Buduci da danas ne radim molit cu te da mi slikas naljepnicu pozadi sa part number-om tog tvoga acera pa posaljes na PM a ja cu ti sutra kada budem na poslu onda reci sta tacno taj tvoj acer ima a sta ne. Da se ne zamucavamo puono oko toga sta imas a sta ne.
    OK???
     
  18. reni90

    reni90 Aktivista

  19. apdejt

    apdejt Overclocker

    Super tvoj model je 7530g - 703g32mi
    dobro si ovo uslikao blic izgleda tacno udairo u serijski broj ne bi valjalo i da se on vidjeo
    evo ti opis tvoga laptopa i bogami imas IR

    http://www.arhiteh.hr/shop/index.php?ma ... ts_id=3820

    sada moras natjerati taj CIR da radi sa daljincima i tu ti ja ne mogu puno pomoci jer nisam puno oko toga dirao.
    Jos uvijek stoji da probas girder, ako on moze prepoznati taj tvoj CIR u principu mogao bi ga isprogramirati da ti radi sta god hoces. Uglavnom ustanovili smo da 100% imas IR pa trazi dalje citaj kako ces ga natjerati da radi.
    Jako puno toga mozes nauciti oko laptopa na

    http://forum.notebookreview.com
    a evo ti jedan link za pocetak
    http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=71928
    nadam se da sam bio bar malo od pomoci
     
  20. reni90

    reni90 Aktivista

    hvala, aj skontacu valjda nekako
    u vecini programa pita je li com port ili usb a meni nije ni jedno ni drugo ovaj ird pa valjda zato i nece da radi na njima
    aj kada skontam javicu