ad-hoc wireless i dijeljenje fajlova-pomoc!??

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SpookyMoO, May 17, 2009.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Zasto se neki sarkazam osjeti u ovome??!!Hehehe,pa jeste kad je wireless u pitanju ovako na suho bez routera:).Nije fakat,sad sve radi super,i cim mi recimo se izgubi veza desktopa i laptopa,tj kad se mreza prekine moram se rucno diskonektovati i ponovo konektovati da radi!Ali garant ja opet nesto grijesim ali eto,nije sad toliko ni bitno
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    naravno da nije... ko da kažeš kako je podešavanje paljenja na motoru čista sreća.
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Vidis, pravio sam mreže na više računara i uvijek se nađe neka nekompatibilnost koja se rješi nekim nelogicnim rjesenjem.
    Ako nešto postaviš ispravno trebalo bi da radi, a ne na svakom racunaru nesto ispravljat da bi proradilo.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Neznanje naprosto pršti. :lol:
     
  5. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa kad si toliko pun znanja budi fin pa mi fino objasni kako i sta!!Imas fino sve informacije gore navedene a nemoj djaba da se pravis pametan.Ja sam pitao za pomoc a nisam trazio da se ovdje raspravlja o mom znanju sa mrezama!Da imam znanja i iskustva sa mrezama ne bih ovdje ni pitao!
     
  6. GW

    GW Moderator

    Nisam se tebi obraćao.
     
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa ne bitno,ali ja trazim pomoc.
    Evo sta sam ja tacno uradio:

    Na oba racunara sam uradio Network C.Wizard.Na desktopu,koji je host,sam stavio da on ima internet i da se preko njega dr racunari konektuju na internet,a na laptopu sam stavio u wizardu da se on konektuje na net preko dr racunara i na oba sam osposobio file i print sharing.Nakon toga sam iskljucio sve firewalle na konekcijama.Naravno,svakom racunaru sam dao zasebno ime i isto ime workgrupe.Zatim sam upalio na oba racunara guest account i dodijelio im sifre.
    Onda sam fino namjestio wireless konekcije na oba racunara(naravno adhoc konekcije),dakle dodao wireless network sa istim ssid-om i wep kljucem i stavio da se automatski konektuju kada su u dometu.Zatim da sharovao internet konekciju na desktopu preko wireless-a.
    Sto se tice tcp/ip postavki one su gore navedene u nekom od prethodnih postova.
    Koliko sam upoznat,da bih imao net na laptopu GW kod laptopa mora biti isti kao kod desktopa IP!I ja imam internet i to je sve ok,ali je najveci problem u dijeljenju fajlova.Cas radi cas ne radi!Najcesce se desi da imam odziva samo kod pingam laptop sa desktopa a obratno nece!Nekada jednostavno hoce u oba smijera i onda ni sam ne znam zasto nece!Pa onda nekada nece ping ni u jednom smijeru!
    Pa sad eto ti meni reci u cemu moze biti problem pa da probam rijesiti.Mislim da su mi tcp/ip postavke u redu jer sam to gledao na 2-3 tutorial-a na netu i sve je isto odradjeno kao sto sam radio i ja ali eto nece!
     
  8. GW

    GW Moderator

    Vjerovatno imaš neke smetnje na wirelessu. Gledaj jačinu signala i premiještaj jedan računar uokolo i vidi hoće li se signal poboljšati/pokvariti.
     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa dobro,logicno je da signal varira u zavisnosti od udaljenosti i broja zidova:)Malkice mi varira ali ne izgubim mrezu kad se to desi!Stan je jako mali(32m2) i racunare dijeli samo jedan zid.
    Konstantno i u 99% slucajeva imam samo odgovor kada pingam sa desktopa laptop!
    Samo mi je do sada 2 puta proradilo u oba smijera kada je naravno radio i file sharing ali sada nece a iste postavke potpuno.E to me najvise nervira!Sve kontam da je fazon da ip adresa tj da trebam probati neke druge ali svasta sam probavao ali isto!
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    "samo jedan zid" nije bas mala prepreka za wireless. wirelessu svaka prepreka predstavlja problem. koliko ti iznosi ping izmedju tih compova? po meni je uvijek bolje rjesenje razvuci kabal (jeftinije a stabilnije u tvom slucaju).
     
  11. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Kabal ne dolazi u obzir:).Ping ne ide preko 17ms.Prosjek je 13ms!Ali nije fazon u tome,jer ping ide samo u jednom smijeru,neki je konflikt ali koji,to je pitanje za milion KM :).Za kabal bi moglo ali bi morao busiti zid zato jer imam od kablovske provedene kablove a onda vrata ne bi mogao zatvarati:)
     
  12. GW

    GW Moderator

    Ako se ne gubi bežična mreža onda je možda do windowsa samih. Da probaš formatirati oba?
     
  13. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma nije to rjesenje.Oba windows-a su identicna i frisko instalirana(prije 15ak dana)tako da rusenje ne dolazi u obzir:)
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Kako to sad od windowsa :)
     
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    A imas li ti koju pametnu da kazes??!Znas li ti do cega je?
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    drskost ne tolerisemo na forumu. sve to sto dobijes u prozoru koji ti iskoci, a vezano je za administratorska prava, od rijeci do rijeci ukucaj u google, i dobit ces citavu kamaru prijedloga kako rijesiti taj problem. sretno
     
  17. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa hebem mu misha,znaci vi mozete biti drski i umjesto pokusati da pomognete mozete druge zezati i sprdati se sa onima koji ne znaju a vama kad neko vrati istom mjerom onda ne toleriste!!
    Haj nema veze,hvala vama anyway,ja necu biti drzak niti sam namjeravao da budem a vi ostanite tako fino kakvi i jeste.
    Hvala svima na pokusajima od srca i pozdrav veliki