ADSL problem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by woland, Apr 28, 2006.

  1. woland

    woland Aktivista

    eh, dakle ovako:

    moja prijateljica je odlucila uvesti ADSL. elem, dosli su likovi iz bihneta, donijelu su modem i to nesto kao sredili. no, problem je sada kako da se konektuje. na help desku su joj rekli da joj treba mrezna karta. je li to moguce?
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    ne da je moguce nego je jedino tako moguce :) znaci mora imati LAN/mreznu kartu u racunaru i preko LAN cable-a spojiti modem i komp (e sad da me ubijes ne znam jel klasicni patch ili je cross) i onda je dalje sve jednostavno... :mrgreen:
     
  3. woland

    woland Aktivista

    aaa:D hvala!
    znaci: treba kupiti lan/mreznu kartu, je li tako? koliko to kosta i po cemu se gleda koji model treba? je li zavisi koja je ploca ili operativni sistem ili nesto drugo? :D
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    to ti je jednostavnije od modema :) i kosta oko 15KM... samo stavis u PCI slot i let d vin do ol :)
     
  5. jeretik

    jeretik Komšija

    Klasicni, nije cross
     
  6. Tenga

    Tenga Aktivista

    Da, I trebala je taj kabal dobiti kad su ti likovi dolazili, meni su dali uz modem.

    Ovako taj kabal izgleda.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma mozda je i dobila :) vidis da nema mrezne :)
     
  8. woland

    woland Aktivista

    da crnjak bude veci, ova moja prijateljica nije bila kod kuce kada su likovi iz poste dosli :roll: sta su oni tamo namijestali, mi sad pojma nemamo, samo znam da su makar mogli prije nazvati i pitati: "a, je li imate mreznu da ne dolazimo ako nemate?" :p koliko sam ja shvatila iz telefonske interpretacije onoga sto se desilo, sada samo treba nabaviti mreznu i ukljuciti kabl, a ostalo su valjda oni nastimali....daj boze :D
     
  9. Esh

    Esh HWB

    ja sam duboko uvjeren da mrezna kartica vec postoji, no da je jedino sto nedostaje zapravo kreiranje adsl konekcije... ukoliko kojim slucajem mrezna kartica ne postoji (ili integrisana nije omogucena u bios-u pa je potrebno omoguciti) potrebno je nabaviti novu, 10tak KM u PCI verziji (10/100), instalirati drivere, spojiti "obicni" mrezni kabl od te mrezne kartice do ADSL modema te onda pratiti upute za kreiranje konekcije na XP-u (je li Win XP?) koje se mogu naci ovdje: http://www.bih.net.ba/uputstva_adsl_user.html
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

  11. GV

    GV Komšija

    Bilo koji komp zadnjih godina ima integrisanu mrežu, nije mi jasno šta su oni mogli podesiti i kako su uopšte išta priključili, to mi izgleda na deranje levata (nemam namjeru da vređam), bihnet i njihov kvalitet i ''podrška korisnicima'' vazda je greška na tvojoj strani.
     
  12. woland

    woland Aktivista

    jeste, xp je u pitanju. nista, rekla sam prijateljici da treba kupiti mreznu kartu, pa cemo onda zvati opet likove iz bihneta da dodju i neka odrade svoj posao :twisted:
     
  13. woland

    woland Aktivista

    znam, i meni to tako izgleda. inace, ja sam se odjavila sa bihneta kada sam skontala da mi vise od godinu dana nisu bili u stanju odgovoriti na mail sa pitanjem zasto mi ne radi adresa na bihnetu koju redovno placam u sklopu pretplate. e, onda sam presla na fini epn i sada me ljudi nazovu odmah ujutro cim se nesto navecer mail-om pozalim da mi ne stima :D ah, lijepa konkurencija :D
     
  14. GV

    GV Komšija

    Prilikom paljenja kompa, kada se pojave ono mem test, pres del. i sl. stisni pauzu i negdje na vrhu će pisati koja je matična ploča, Ili još bolje instalirajte Everest imaš ga ovdje na hwb, sekcija download, benchmark, stavi model i ime ovdje, netko će ti odmah odgovoriti da li ona ima mrežni priključak ili ne, kada ga ima moja iz 2000 sve novije od ove ga MORAJU imati. (ovo čisto da ne bacate pare bezveze)
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    moja iz 2002 je nema :) morao sam je nedavno kupiti :)
     
  16. woland

    woland Aktivista

    e, kupili smo mreznu, i sada adsl radi! :D hvala svima na pomoci! slijedeca etapa nam je da povezemo kompjuter i laptop, tako da i sa laptopa ima pristup internetu.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    nek na taj laptop snimi ako moze XP :) bit ce joj sve mnogo lakse :) iako je meni win2000 najdrazi :)
     
  18. woland

    woland Aktivista

    joj, lap top joj je malo stariji i na njemu je win2000, a na kompu je xp...skinula sam hejbet nekih upustava, pa cemo pokusati...samo prvo moramo kupiti crossover utp kabla...
     
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Tacno, a to nije stvarno neki problem.

    One IP adrese poštimaj kako smo naveli na temi "LAN" i to će raditi. Ako zapne opet na onu temu...
     
  20. woland

    woland Aktivista

    oki-doki :wink: