Akumulatori ?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Oct 7, 2013.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Bivši je bio 6 godina Vartin takođe od 90 aH, nikad problema do ove godine, kad je doslovno crko. a altenator jeste 80.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa nece se doslovno potpuno isprazniti da ne moze paliti nego nikad nece biti napunjen 100%
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma dino, samo i služi za potpalu i ništa drugo, nemam ja velike potrošače u autu.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo ti poslusaj sta ti govorim,jednom u mjesec-dva ga dopuni i sigurno ces to jutro poslije punjenja primjetiti razliku,lakse pali-brze vergla.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma ne pada mi na pamet dino, da se sad sa tim zajebavam, meni je samo bitno da kresne na -20°C
     
  6. wragg

    wragg Aktivista

    Ovo izgleda jako zanimljivo: http://www.topla.ba/
    Ovaj moj u BMW-u vec pokazuje znakove umora, pa mi se cini da cu probati ovaj od 100Ah. Za 115KM cu biti zadovoljan i da crkne za dvije godine :)
    Sad je u autu Topla od 90Ah i fercera vec petu godinu, a koliko mogu skontati ovo je ista marka, samo su promijenili branding.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Top-la je strasan brand akumulatora,nekad u ratu prije 20god sam ih otvarao (mislim otvarao sam mnoge i sklapao celije u jedan ispravan) i samo top-la je imala takav sistem separatora u celijama gdje su + celije smjestene u kesice tako da talog koji se inace stvara u akumulatorima i time potpomaze samopraznjenje ostaje na samoj celiji i znacajno produzuje vijek akumulatoru.Sto je se vec i u praksi pokazalo jer sa top-la akumulatormom se bas navozas.Pojavio se bio prije par godina i sestrinski akumulatror iz top-la fabrike zvao se TAB i kao isti akumulator samo drugi brand radi nekih poreza ovo ono medjutim nije se pokazao tako dobar kao orginal top-la.
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Zato se to kompenzira većim naponom, akumulator uvijek dobija 14,4V.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    OD ispravnog alternatora sigurno nece dobiti 14,4v,vecina starijih alternatora daje 13,5v dok ovi noviji daju 14v tacno u milivolt,a imaju se kupiti i posebni regleri za starije alternatore koji daju 14,1v