Akumulatori ?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Oct 7, 2013.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Stiže nam zima, a zna se koja roba je najpotrebnija.
    Moj je već star 4 godine, pa valja ići u kupovinu.
    Dajte mi par prijedloga kvalitetnih bradova akumulatora dostupnih na našem tržištu, uz uslov najbolje uloženo-dobijeno.
    Hvala ;)
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Black Horse :)
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kod mene je Bosch, drugi akumulator po redu u autu, a auto je 89. godiste. Ima mu 10 godina i jos uvijek ne pokazuje znakove slabosti.
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ja sam uzeo Energizer 74 Ah, 125KM i dvije godine garancije. Varta je isto tako dobra, a čujem i da Hugel nije loš. Obrati pažnju na udarnu snagu koju isporučuje pri okretanju ključa.

    @Reventon - Drug je uzeo nov Black Horse, nije mu izdržao ni godinu dana, bio je s nekom greškom. Ne mora se i Taletu isto desiti, ali bolje je ići na provjereno :)
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Stari uzeo Vartu prosle godine..jos fercera ko nova..
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bosch i Varta su najbolje, ali ako nadjes original jer ih ima i valtera, ti akumulatori su skuplji od ostalih, barem su bili dok sam ja uzimao. Black Horse kod mene fercera tri godine bez problema. A ima i garancija pa ako se sta desi vratis ha ja :)
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Čujem da su ovi Varta Black efficiency dobri. Potenciraju jaku udarnu snagu.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koje je auto? A valjda si mislio na Black dynamic...
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koliko znam, Mercedes :wink:

    Tesla.

    Kad odlucis, pitaj-trazi garantni list, obicno je 2 godine garancija.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da da, pardon Black dynamic 90A, Merc dizel 2.0,
    Hoce li biti dovoljno .
    2 Godine garancije, sutra idem kupiti, piše da je ovlašteni distributer na stranici Varte.
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Trebalo bi da bude i više nego dovoljno, opet pokušaj naći po tvom modelu s kojom amperažom ide akumulator u auto, da ne bi džaba uzimao skuplji ako to nije potrebno.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa reče mi ovaj da može i 75Ah kao donja granica, ali mala je razlika u cijeni, pa sam kontao na ovu 90-ku. Ili da idem na blue 75ah ali opet izađe cijena kao i gotovo ove 90-ke.
     
  13. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Mislim da možeš i na Vartinoj stranici provjeriti koji ti odgovara. Ako je mala razlika u cijeni onda se i nemaš šta razmišljati, samo pazi hoće li moći da stane po veličini :)
     
  14. Ninja

    Ninja Komšija

    Na našem tržištu Varta je najbolja, ali nemoj ni razmišljat o običnim akumulatorima kad već imaju oni crni, plavi i srebrni što ne zahtijevaju održavanje.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ponudili su više ni manje nego 10 modela, posebno mi se svidio ovaj start/stop jer može da prima energiju iz regenerativnog sistema kočenja, što ja naravno apsolutno imam :smt005.
    Nisam napravio grešku kod odabira, a Nindža nisam ni planirao uzimati nešto drugo, imam plavu Vartu koja je prošla kroz 2 auta i ide u zasluženu penziju sutra.
    Potreban mi je dobar akumulator, jer auto često obitava tamo gdje su minusi veći nego u prosjeku za par stepeni u zimskom periodu.
     
  16. ibran

    ibran Aktivista

    Neznam dali ima distributer za EXIDE akumulatore u perfprmansama daleko najbolji bar po njihovim prezentacijama.
    Provjerite koji akumulator je za vaše auto na ovom linku.
    http://www.exide-evolution.com/hr/menu.html
     
  17. Ninja

    Ninja Komšija

    Bio je Exide nekad, uvozila ga firma iz Gradačca. Ne znam da li ga sad neko uvozi.
     
  18. Looney

    Looney Komšija

    Mislim da caraudio ima Exide u ponudi.

    Iako sam i sam u procesu odabira akumulatora čitajući sve ove komentare sada nisam siguran šta uzeti :)
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Uzeo sam ovaj crni od 90Ah.
    Razlika se u mnogome osjeti u odnosu na bivši ishabani.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo da ti napomenem,kad ti je u autu 75Ah orginal a ti mu natovaris 90Ah,alternator nema dovoljno snage da ga puni kako treba prema tome budi spreman da ga povremeno dopunis punjacem,najbolje preko noci.