Alati za overclocking i monitoring

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jul 30, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Opterecenje procesora (testiranje stabilnosti sistema):

    * IntelBurnTest v2.3
    * LinX 0.6.1
    * OCCT 3.1.0
    * Prime95v.25.11 build 2 (32bit)
    * Prime95v.25.11 build 2 (64bit)
    * SP2004 Orthos

    Temperatura procesora:

    * Core Temp 0.99.5 (32-bit)
    * Core Temp 0.99.5 (64-bit)
    * Everest Ultimate Edition 5.02.1795 (prikazuje temperature i ostalih komponenti)
    * SiSoftware Sandra Lite 2009.1.15.99 (prikazuje temperature i ostalih komponenti)
    * RealTemp 3.30 RC11
    * SpeedFan 4.39 beta 7 (prikazuje temperature i ostalih komponenti)

    Overclocking procesora:

    * CPU-Z 1.52 (32-bit) (informacije o procesoru, ploci, memoriji...)
    * CPU-Z 1.52 (64-bit) (informacije o procesoru, ploci, memoriji...)
    * CPUFSB 2.2.18
    * ClockGen 1.0.5.3
    * SetFSB 2.2.127.93

    Graficke kartice (temperatura, tweaking i overclocking):

    * ATITool 0.27 Beta 4
    * ATi Tray Tools 1.6.9.1391 Beta
    * EVGA Precision 1.7.1 (overclocking, podesavanje napona...)
    * FurMark v1.7.0 (opterecenje GPU-a)
    * GPU-Z 0.3.4 (informacije o grafickoj kartici, temperatura, spasavanje BIOS-a...)
    * NVIDIA BIOS Editor NiBiTor 5.2
    * OCCT GPU v0.70
    * RivaTuner 2.24 (temperature, tweaking, overclocking)

    Memorija (podesavanja, provjera stabilnosti):

    * CPU-Tweaker 1.2 beta 9 (SPD prikaz i podesavanje latencija, Core i7 podrska)
    * Memtest86+ v2.11a .iso (testiranje ispravnosti modula i provjera stabilnosti)
    * Memtest86 v3.5 (testiranje ispravnosti modula i provjera stabilnosti)
    * MemSet 4.1beta2 (SPD prikaz i podesavanje latencija, Core i7 podrska)

    Ukoliko primijetite da neki od linkova ne radi ili da se pojavila nova verzija odredjenog alata, javite se na ovaj thread ili posaljite PM. Takodjer, ukoliko smatrate da bi se jos neki alat trebao naci na ovoj listi, predlozite ga i argumentirajte prijedlog.
     
  2. animaN

    animaN Novi član

    OCX Spi Tweaker

    http://www.megaupload.com/?d=QEVJPIS0

    Odlichno parche softvera koje omogucava bolje vreme u Super Pi benchmark programu ;) Kod je pisao chovek sa nashih prostora monteboy ;)


    :smt006
     
  3. extibo

    extibo Komšija

    Zar to nije varanje?
     
  4. Esh

    Esh HWB

    U konkretnom slucaju nije, verifikovan je alat, odnosno dozvoljen za koristenje.
     
  5. animaN

    animaN Novi član

    Upravo suprotno od toga ;) To se zove tweaking! U pitanju je alatka u kojoj se nalaze svi poznati i legalni tweakovi, a pored toga i josh par zanimljivih opcija kao shto je opcija burn koja ti omogucava da ne uletish u cold bug sa CPU-om posle zavrshavanja Spi 32m run-a.
    Uglavnom veoma korisno parche software-a!

    :smt006
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ne znam kako da koncipiram pitanje, ali hajde ovako:

    može li se samo furmarkom testirati ispravnost grafičke kartice i da li rezultati furmarka daju tačne rezultate da li grafička ima neki kvar ili ne mora značiti?
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    pored furmarka probaj jos par igara tipa crysis1, warhead, crysis 3 pa ako je tu sve ok onda je ok :)
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nemaju na tom kompu te igrice :D

    ima li neka poruka koju furmark izbaci ako grafa nije ispravna? čitao sam da se može srušiti tokom testa, ali da to ne mora značiti da grafa nije ispravna.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Stavi te igre na externi disk pa ih pokreni s njega, ne trebaju instalacije na winsima.
     
  10. Prikolica

    Prikolica Novi član

    Ja obicno na testove procesora dodam i Cinebch test da radi paralelno.
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    I sta ces s tim dobiti?
     
  12. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Dobije blok ako je OC-an CPU
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mozda je bolje da ovdje nastavimo ...
    Instalirao sam isti MSI AB 4, HWiNFO64 v4.44-2300 nema, ima neka portable verzija, ali nece da prodje instalacija do kraja, pa sam instalirao ovaj zadnji sa ofisl HWiNFO stranice. Gledao sam postavke, nisam vidio gdje ima SMART monitoring, ali problem je sto u igri nemam rezultate (ovako kao na tvojoj slici), kako to da ukljucim?
    Ima li MSI AB fps counter?
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    SMART monitoring iskljucis u glavnom prozoru, samo desni klik i disable

    [​IMG]

    Sto se tice MSI AB ides na settings pa On screen display pa stavi kraticu da ga ukljuci i iskljucis, ja sam stavio shift+F1

    [​IMG]

    Onda odes na monitoring i ukljucis sta hoces da ti bude na osdu (stavis kvacicu dole na show in OSD

    [​IMG]

    Sto se tice dodatnog monitoringa iz hwinfo ides na settings pa OSD i onda ukljucis sta hoces sa ovom kvacicom dole na show value in OSD i odaberes poziciju desno, koji red kolona.

    [​IMG]

    Ako ne bude prikaza kad udjes u igru samo stisni shift+F1
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hvala, stvarno si ciljano pojednostavio ovo maksimalno na ovim slikama.

    Ja bi izgubio x vremena surfajuci po netu dok bi izucio ovo, a evo par minuta i sve podesio, jos samo da testiram u igri.

    Super-super si drug, hvala :smt023

    Edit...radi :D ta-ta-ta-tira ;
    http://pokit.org/get/img/12d0f57def39e4 ... 70cbf6.jpg
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uff sta si podataka nabaco, sta je to? :) Ja inace gledam da to zauzme sto manje prostora a da ima sve sto mi treba.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    gpu temp, brzina gpu i vmem, gpu i vmem load, fps, ostalo je zauzece procesora, jezgre...trebam malo uci u fazon, ali ono sto trebam je samo fps, gpu (koliko radi grafa i koliko vmem) i CPU iskoristenost.

    Mislim da sam ovdje imao samo rezultate koje sam oznacio u MSI AB, nema iz HWiNFO, moguce zbog zauzete pozicije, pa cu veceras (nadam se) malo bolje napraviti.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ovaj zadnji red komplet su ti podaci iz hwinfo jer msi ab ne moze ovako prikazati sve u jednom redu i bez naziva sta je sta. To mi se i svidja u hwinfo sto moze izbacit podatke bez naziva sta je sta (dzabe zauzima prostor ono cpu1, cpu2, cpu3....). Plus mozes izbacit i oznaku % da ustedis na prostoru, kao sto sam i ja, samo oznacis ovo show raw value only (no unit). Dalje poigraj se malo sa ovim line column, ubaci nestu u drugi red, s tim da znas da ti je pri red u hw info prvi sljedeci poslije podataka iz msi ab.

    [​IMG]
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kod mene su dupli podatci, MSI AB i iz HWiNFO, ali vidis da nisu ista, opet minimalna je razlika :|

    Drugo, nisam gledao moze li to biti na desnoj strani monitora (ili bas ovako sve u jednom redu), jer sa lijeve su poruke u bf4 i rezultati se mjesaju?

    Jos mi treba da fps bude sam, najbolje u zadnjem redu da vidim koliko oscilira fps?

    Tesko je igrati i gledati rezultate, posebno ako pice poruke u bf4, jos su slova sitna i mala.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa neces gledati podatke stalno, ovo meni samo sluzi kad igra steka da vidim do cega je, da li je cpu, gpu usko grlo, koliko uzme vram, ram-a i naravno povremeno da vidim fpse. A mozes fpse postaviti na vrh, samo u msi ab kliknes lijevim na njih drzis ih i povuces gdje hoces. A razliciti podaci su zato sto u razlicito vrijeme ocita msiab i hwinfo, cini mi se da ab po def ocitava svakih 5000ms a hwinfo 2000ms pa podesi na istu vrijednost.

    EDIT: Za poziciju OSDa otvori RivaTunerStatisticsServer iz taskbar-a i samo kliknes u kojem ces cosku OSD, tu mozes i boju OSDa mijenjati.

    [​IMG]