alati za testiranje.. i problem, ledi racunar pod opterecenj

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by pepe_le_pew, Jul 30, 2008.

  1. pepe_le_pew

    pepe_le_pew Novi član

    znam da je puno teksta .. hvala svakom ko procita :) i hvala unaprijed na bilo kakvoj pomoci :)

    1. dakle, zanima me kako mogu istestirati komponente racunara poput rama, maticne, procesora, graficke.. te temperature komponenti .. i tokom opterecenja, znaci neki programi koji opterete komponente pa se onda vide njihova ponasanja ..da vidim jel sve ok .. probao sam ponesto sa hirens boot cd-om al me zanima kako inace vi to radite ..
    --------------------

    2. imam problem: racunar se random "zakoci" .. ako recimo svira muzika, odjednom ce doci "trrrrrrrrrr ..." ... monitor najcesce postane crn, sa bijelim cizama, kosim, preko ekrana .. ili budu crvene crte .. ili tako nesto ..

    primjetio sam jednu zajednicku stvar: to se desava kad je kompjuter pod opterecenjem ..ali nije do rama, bar ne bi imalo smisla ..
    recimo, kad przim dvd, i uporedo pustim muziku .. provjerim ram, ram je negdje na 500 (imam gigu..) .. ali je kompjuter dosta usporen ..doduse kod mene je uvijek tako kad przim, nisam siguran jel treba da bude tako .. ugl 4 od 5 puta tokom przenja negdje na 15om minutu ce zaledit racunar ...
    takodje, kad recimo igram san andreas, nakon nekih sat vremena pocne tako ledit i mora se restartovat .. znaci, logicni moguci problemi su temperatura (cega?) .. procesor i maticna .. mislim da nije graficka (prije je bila integrisana i naknadno sam ugradio ati radeon 256 mb . neku) .. isti problemi su bili i prije i poslije ugradnje ..

    bitno: komjuter je kupljen pocetkom godine ..problemi su se poceli pojavljivat nakon cetiri mjeseca, al dosta rijetko pa nisam ni obracao paznju ... sad ne mogu nikako da igram, niti przim dvd-ove pa se mora nesto poduzet po tom pitanju ..
     
  2. Sollozzo

    Sollozzo Novi član

    1. Neznam :lol:
    2. Instaliraj Everest, pa provjeri temperature CPU-a, Maticne.....

    Najverovatnije cooler malo moras da ocistis, ali prije nego ovo uradis poslusaj druge clanove foruma jer sam ja mali njubic sto se tih stvari tice :)
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Sve to smrdi na prcesor.
    Zna se desiti cak nakon 4 mjeseca da se cooler od procesora zacepi prašinom.

    Prvo upali everest i vidi temperaure, ako su temperature procesora sumljive onda otvori kučište , ispuši cooler i po mogučnosti nanjeti novu pastu.
     
  4. pepe_le_pew

    pepe_le_pew Novi član

    'vako, na everestu jedino sto pokazuje temperature je tab sensor .. i ovo su vrijednosti koje on pokazuje ..


    dakle, sta je mcp? i koja je njegova normalna temperatura?
     
  5. GW

    GW Moderator

    Nvidia chipset. Temperatura nije uopće loša.
     
  6. artemis

    artemis Komšija

    Orthos , prime, memtest, atitool i testiraj.
     
  7. pepe_le_pew

    pepe_le_pew Novi član

    e ovako ... update :) ..
    skinuo sam orthos prime .. odavde:
    http://www.overclock.net/downloads/138142-orthos.html

    i pustio sam onaj defaultni, prvi test ... stress CPU and RAM ...
    i nakon minute, desilo se kako je opisano u prvom postu, zaledilo .. i trrrrr
    probao sam ponovo, i ponovo je zaledilo, nakon minute ..
    i ponovo ..
    treci put je restartovao racunar
    i cetvrti, i peti .. znaci, bez izuzetka, sto znaci da u ovom grmu lezi zec :) ..

    uporedo sa testiranjima pratio sam na everestu temperature .. i one se nisu dramaticno mijenjale u odnosu na one vec izlozene gore iznad, malko "cpu diodes" se povecaju, sa 38 na 42 (postepeno ..) ...

    kad sam pustio samostalne testove rama i cpu-a, nista se ne desava i nakon pet minuta .. mozda je do maticne, do sabirnice ili tako nesto ..
    sta vi mislite? :) i imal jos alata za testiranje, ovaj je mozda prejak ...

    ---------
    mislim, svakako znam da trebam nosit na servis, jos uvijek je komp pod garancijom, ali zelim da izbjegnem da mi kazu "jarane ovo ti je neki virus .." i jos naplate reinstalaciju sistema, gdje ce sve prvobitno radit i zatim opet problemi ..imao sam slicnoh iskustava ..
     
  8. pepe_le_pew

    pepe_le_pew Novi član

    btw ovo je konfiguracija (kopirano iz everesta..):
    primjetio sam na tabu overclocking da je brzina procesora 2400 .. mozda bi je u biosu trebao malo smanjiti, da ne radi na svom maksimumu vec ono, na 70-80% svojih mogucnosti ..manje se haba :D .. sa ranijim kompom slicno mi je uradio lik koji je sastavljao, i do danas (cetiri godine..) nisam imao problema nikakvih ..
     
  9. nFare

    nFare Komšija

    Najpametnije bi i bilo da nosis u servis, ne trebaju ti nista naplacivati. Problem je malo cudan jer sve upucuje na pregrijavanje, a tebi su temperature ok, moglo bi bit i do napojne sto je manje vjerovatno, a trebalo bi i memoriju odvrtit na mem test (skines na disketu i pokrenes kao boot disc).
     
  10. BooSter

    BooSter Novi član

    Ako te interesuju alatke isporbaj ili everest (imas najbolje opcije) ili GPU-z i CPU-z

    Drugo... ako imas takve probleme, pokusaj da premjestis signalni kabal iz jednog ulaza u drugi kod graficke (ukoliko ima 2 ili vise) i malo dotegni kablove i vezu izmedju monitora i graficke!

    Trece... Ako ti je procesor (Intel pentium IV - obicno 3.0) onda znaj da nije nista cudno ako ti nakon nekog vremena temperatura tokom rada predje 70˙C!!! jer je njegov seriski kuler... paa... ne bas dobar!

    e sad... mozda je kombinacija problema da ti se javljaju takvi simptomi...
    mada... taj intelov procesor ima automatsku zastitu... tj restartuje komp sam ako predje neku odredjenu temperaturu... neznaj koju...
    :smt006
     
  11. Moncho

    Moncho Komšija

    join F@H i odvrni da moze do kraja da koriste resurse :) Da vidis onda veselja :)