All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nadam se da ce iduce godine iskljucivati auta koja ne ispunjavaju svoju propisanu euro normu ili neka ukinu taj test da se ne placa ako nicemu ne sluzi.
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    To su gluposti, svako auto sa iole malo zapusenim dpf filterom zagadujue vise nego ono bez, ljudi su testirali u realnim uslovima i dobili ovo. Po tome ako bi gledali normu 80% auta bi bilo iskljuceno iz saobracaja.
    [​IMG]
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa naravno, iskljuce te iz saobracaja dok ne rijesis problem, ala njemacki TUV. Mene prvog ako treba.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma to objesi macku o rep. Svako auto koje je preslo 150k, vise niko nece moci dovesti u stanje norme, moci ce mozda ako promijeni dpf, dizne egr. A to je ovako 1000-2000 KM.
    Prijatelj radi na tehnickom pregledu i kaze da sva auta sa izvađenim dpf-om prolaze test normalno. To bas mora biti neki problem sa diznama, zapusenim dpf-om da auto nema prolaznu ocjenu.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Prolaze tehnički iz dva moguća razloga, prvi je da su nam vjerovatno standardi niski, a drugi da ti jaran rado uzima cenera ili cvaju. Nema šanse da golf 1 ili t3 mogu proci tehnički regularno.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jaran bi ti mogao u mup na razgovor. Pa koga on pravi budalom, ispade dpf ne sluzi nicemu... Eto toliko inzinjera u fabrikama se onako zezali kad su to stavili, visak dijelova. Trebaju sva auta imati straight pipe?
    To sto oni pustaju na tehnickom je zato sto ih niko ne kontrolise. Da jednog zapecati inspekcija vidio bi ti kako se radi.
     
  7. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Valjda znate da nisu iste granicne vrijednosti za prolaznost eko testa za vozila razlicitih euro normi?

    Zna li iko od vas uopste sta se mjeri kod dizela na tom eko testu o kojem pricate?

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije to bas full istina. Sve zavisi zasto je skinut filter.

    Nov novcat DPF nece izdržati duze od jednog dana ako je montiran na auto na kojem je motor u losem stanju i dizne ubrizgavaju pogresnu kolicinu goriva.

    Isto tako na ispravnom motoru i ispravnim diznama gdje DPF-a nema nikako neces uopste vidjeti dima.


    Uglavnom vecina DPF filtera bude izvadjena ne iz razloga sto je dotrajao nego sto motor ima problem pa se DPF začeplja na dnevnom nivou i umjesto da se kvar otkloni DPF bude otklonjen. :)

    Jos jedna od situacija je gdje DPF ne moze da opstane ni u potpuno ispravnom autu je situacija gdje se voze kratke relacije pa bude izvadjen jer nema kad da se regenerise.

    A opet i samo vadjenje moze da bude odradjeno na razlicite nacine pa da bude manje štete po okoliš.

    Postoje DPFovi koji su zajedno i katalizator a vecina ih je fizicki odvojena od katalizatora ali se nalaze u istom loncu. Tako da prilikom vadjena katalizator treba ostaviti jer on ce savrseno da radi i poslije gasenja DPF-a.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Mjeri se IQ vlasnika sigurno... Sta ce se mjerit na eko testu, tvrdoca vode za brisace?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  10. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Mozda kad das cenera i taj podatak dobiješ, al nemoj se zavaravati ;)

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  11. nivla

    nivla Komšija

    mjere samo zacrnjenost na dizelima, bar su tako radili u eurohercu u nedzaricima na tehnickom
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne mjere ništa. Nemoguće da golf 1 i 2 nakon 35-40 godina ispunjava bilo kakvu normu ili može proći tehnički jer zagađivanje je njemu najmanji problem kada se auto raspada, znači ta auta ne mogu biti registrovana, i opet, ne znam da sam ih više viđao po cesti.
    Kolega mi vozi dzetu, tigrove gume stare ko zna, nije imao zadnje amortizere, stavljao vreću pijeska u gepek da može pravo ići, farovi kao dvije baterijske lampe kad su im baterije pri kraju. I takvih primjera bezbroj.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    https://www.faktor.ba/vijest/zasto-vlasnici-automobila-placaju-eko-naljepnicu/4627
    Koliko ce se od ovoga ispostovati vidjet cemo, ali ce nesto morati uraditi. Jer cemu onda uopste rade eko test?
    Ili ce iskljucivati iz saobracaja ili ce uvesti dodatno placanje penala na registraciju. A kako je drzava voljna uzeti novca bez obzira na sve, ne bi me cudilo da odaberu opciju uzimanja novca za neispunjavanje eko norme.

    Sjecam se clanka prije par godina u Hrvatskoj, na gotovo 40 hiljada auta se nije uopste mogao uraditi eko test koliko je dima i ulja izlazilo na auspuh. I svi su morali na servis. Bio je rok 10 dana da se uklone nedostatci, poslije toga ponovo moras platiti 50% cijene tehnickog. Mislim da ce slicno i kod nas uvesti.

    Ovo vazi i za benzince bez katalizatora. Tako da svi koji su skinuli dpf ili katalizator, nabavite ih ili se rjesavajte tog auta. Otpadi koji su ih kupovali i lagerovali vas cekaju, sa korigovanom cijenom :D
     
    Haker likes this.
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za pocetak trebaju novi eko testovi, da na tehnickom imaju valjke. Jer nije dovoljno uvalit gas u leru.

    I potpuno je pogresno na dizelima mjerit samo zacrnjenje. Treba i ostale stvari mjerit. Sa tog aspekta bolji je eko test na benzincima, jer se kod njih fakat mjeri zagadjenje.

    Tetak ima Fabiju 1.6MPI, Euro 4 motor, znam da je jedne godine imao negativan eko test. Auto bilo mozda 5-6 godina staro i redovno odrzavano. Znaci njemu bude negativan eko test zbog neke sitnice, a ovamo na dizelu sa izvadjenim DPF prodje, jer testiraju u leru? Gluposti.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Meni su na zadnjoj registraciji samo rucnu testirali.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni je juče mondeo radio regeneraciju dpf-a prvi put kako ga imam, a ja sam je radio u servisu kad sam ga uzeo. Vozim ja i vidim auto drugačije radi, stao nešto da izvadim iz gepeka osjetim iz auspuha fen kako je vruće. Prebacim na BC na trenutnu potrošnju 2.5l na h u mjestu. I taman došao pred zgradu reko da ga ostavim nije još minutu potrajalo i samo se smiri motor i pade na 0.8 potrošnja

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni su testirali kočnice i izduvne gasove al na lpg-u
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne znaci da je prva, nego prva aktivna koju si skonto. :)
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja insistiram da sve testiraju, npr. auto koje sam nedavno kupio sam bas htio da vidim zadovoljava li eko test, jer ako ne zadovoljava i to je neki pokazatelj da nesto nije OK sa motorom. Npr. nisam znao trosi li pretjerano ulje kad sam tek kupio, to ti je uvijek kocka, ako trosi ulje obicno ce past na eko testu. Ili slicne stvari.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja tražim i farove da mi uštimaju :)

    A mislim da je bila prva regeneracija jer sam prešao par hiljada od prošle, pokrenute u servisu.

    Sent from my Huawei P10 Plus