all in one printeri?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ---, Mar 20, 2006.

  1. ---

    --- Aktivista

    zanima me generalno kvaliteta ovih all-in-one print/scan/copy stampaca (evo recimo LEXMARK X-1190); znaci ono, za kucnu upotrebu i pokoji maturski. dakle, da li se isplati uzimat takve printere.
    i koliko ofrlje traje boja (otprilike kolko listova recimo s jednim cartridgeom)
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ma printeri su OK, cartridgei su problem. Ako imas jeftino zamjenske onda je dobro.
     
  3. ---

    --- Aktivista

    izvini, al nisam bas najbolje skonto. kako mislis "ako imas jeftine zamjenske". molim te da mi malo pojasnis situaciju oko toga, jer prvi put uzimam printer, pa sam pravo slab oko tih stvari.

    i jos jedno praavo laicko pitanje (nemoj da bi se ko smijO :D), trosi li se boja prilikom koristenja ovog printera kao kopir aparata?
     
  4. 3125

    3125 Komšija

    Ma neeeeeeeeeeeeeeeee. Sto se prvog posta tice ja mislim da su laserski zakon i da se takvih parata treba okaniti. Ja sa hp 1005w (prije dvije godine 450 KM kostao) mogu isprintati minimalno 3000 strana sa tonerom od 100 KM, dok sam prije nego sto sam ga imao, mjesecno mjenjao kertridz nekom epsonu jeftinom (kertridz - 70 KM - crnobijeli - 80 KM - boja).
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Jeste on trazi printer i skener znaci treba mu kolor printer. Znas li ti koliko je to para?
     
  6. 3125

    3125 Komšija

    Znam jer sam sve to imao. Skener mozes odlican kupiti za manje od 100 KM, a kolor laserski za 800 KM. Nakon jedno godinu i po se vidi koliko se isplati. Prvo brzina printanja tri-cetiri puta veca, drugo sto ces sa laserom trositi jedno 300-500 KM godisnje manje na potrosnu opremu (papir, tinta) i najvrednija stvar, zivci :) Jos jedna prednost sto ti se boja nece razmazati na foliju ili paus (meni je licno bilo vazno to za paus zbog nosenja u stampariju)

    EDIT: Sto je jedan pametan covjek rekao. Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino :) Ja sam za nesto vise od dvije godine "provukao preko 7000 strana, a samo sam jednom promijenio toner, a ovi u boji jos bolje stoje sa tim. Da ne pominjem da se na ink jet-u zaglavi svaka deseta stranica (prvi mjesec sve odlicno radi, ali nakon pola godine...) pa moras cupati :(
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    InkJet printeri imaju kvalitetniji color ispis od lasera. nisam siguran ali color toneri za lasere su poskupi...
     
  8. 3125

    3125 Komšija

    Ako je tako ne primjeti se. Ovo kazem iz iskustva, sto se tonera tice, crnobijeli 90-100 KM, u boji oko 130 KM. Kad budes trebao isprintati doktorat od 137 strana, vidjeces koliko su bolji laserski ;) Zaboravih da kazem da nema fuserskih color lasera i da on ce trositi jos manje nego ovaj moj. Toneri su uglavnom univerzalni (jedan za recimo 5 modela) tako da variranja u cijeni nema bas puno (10 KM maksimalno skuplje/jeftinije)

    EDIT: Sad tek procitah da pise za kucnu upotrebu :D Ako ces printati manje od 100 strana mjesecno, onda nemoj lasera ipak :D
     
  9. ---

    --- Aktivista

    hocel ba meni neko odgovorit kolko stranica odokativno jedan kertridz moze napravit. :)
    i ako moze odgovor na ono pitanje oko trosenja boje prilikom kopiranja stranica. :D
    hvala
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    pazi... u prosjeku ti jedan catrige traje oko 400 stranica....a kopiranje trosi kao i printanje hebem mu misha :D to je bar logicno :) mora nesto potrositi da bi isprintao kopiju :) samo ti skeniranje nista ne trosi :)
     
  11. 3125

    3125 Komšija

    I svaki novi kertridz printa jednu stranicu manje
     
  12. zilo

    zilo Komšija

    Moj Canon moze oko 100 strana da odradi.

    Evo sad trebam da isprintam revoluciju u Kini i fasizam tj. nacizam u Italiji i Njemackoj,a tinte s glave nema.

    Kontam da naspem nesto.
     
  13. Ace_

    Ace_ Aktivista

    ako je za kucnu upotrebu uzmi inkjet, uzmi HP ili Epson, nema smisla davati pare za laserski ako ti ne treba za neku firmu ili slicno, kod nas ima neki lik odneses mu bocicu on je napuni za 15KM i printa jednako dugo i dobro ko i onaj original duplo skuplji
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    a ako krepa u garantnom roku?
     
  15. ---

    --- Aktivista

    jos samo jedno: hp ili lexmark?
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    Ni jedan.

    EPSON :mrgreen:

    Od ta dva uzmi HP, mada Epson ima jeftine cartridge.
     
  17. 3125

    3125 Komšija

    InkJet-Epson za po kuci, a na duge staze HP (ako uzimas preko 400 KM)
    LaserJet-Hp ubjedljivo
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    samo ako će babo održavat hp laser u boji... 4 tonera + image transfer kit + image fuser kit :wink: