ama sto opca

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Qler, Aug 21, 2005.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    ...sto nije opsta, ili generalna sikusija, ili samo suplja?!

    nije da sad ja nesto pametujem, ali nekako me bode u oci :roll:
     
  2. monK

    monK Komšija

    Tako stoji u pravopisu Senahida Halilovića, a on opet ima neke argumente za takvu odrednicu. A pravopisna struktuiranost inicira ozbiljan pristup sekciji, što i nije loše, bar tako to ja vidim.
     
  3. GV

    GV Komšija

    Misliš na ''opšta'' ili ''opća'', opća bi bila u skladu sa pravopisom poslijeratnog ''novogovora'' (kako to lijepo nazva Orvel u 1984). O ovome bi se moglo koliko hoćeš diskutovati ali bi to zašlo u politiku, a ovo mjesto barem po meni nije za tih tema. I sam znaš da ti HR Office daje grešku ako napišeš opšta (samo njega i ima kod pirata, barem ovdašnjih), što se mene tiče piši kako hoćeš i govori kako hoćeš, ja sam lično navikao na opšta i to koristim (jedino što nije u skladu sa pravilima jezika koristiti obje varijante ali i za to u principu te bo.. k.... Govori kako hoćeš i pusti ostale da govore kako hoće (ovo bi po meni trebala biti parola u ovakvim i sličnim temama)
    PS
    Nadam se da sam potrefio temu :D
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    pa meni je opća totalno normalna, opšta sam sam mislio da je srpska riječ (bez primisli i uvreda prema ikome).
     
  5. monK

    monK Komšija

    Nije baš da je srpska riječ, ista je to riječ, ali "opšti" kao izraz je specifičan za dijalekte koji su geografski locirani nešto istočnije, teorija o tome da nama bosancima normalnije zvuči "opšta" od "opća" ima svoje korijene u politici, ali nećemo sad o tome...Hell'em bio sam izložen ozbiljnim raspravama u vezi ovakvih stvari, i ako vas baš zanima "pć" konsonantska grupa (h)istorijski/povijesno ima više smisla ako neko za sebe smatra da govori bosanskim odnosno hrvatskim jezikom...
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja ja upravo to :D :shock: :lol:

    meni je nekako prirodnije reci opŠta nego opĆa, valjda navika, nije nista na nacionalno/vjersko/politickoj osnovi (joj sra*a, za sve se covjek mora pravdati) nego eto, zapelo mi za oko.

    a ti daimmyo prodaji te catrige, bolje ti je to, nego da nam se hvalis svojim poznavanjem jezika :D :D :D :D :D :D :D :D
     
  7. Esh

    Esh HWB

  8. Critical~

    Critical~ Aktivista

    opšta = opća, jedno te isto