AMD AM2 izasao

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Ante, May 25, 2006.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    vjerovali ili ne u tuzli u prodaji u ingelu.
     
  2. Ante

    Ante Aktivista

    ma kod nas u onom lame hg spotu ima samo Athlon 3200 i 2 semprona i par ploca.....
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Crossfire Xpress 3200 Socket AM2

    Službeno predstavljanje AMD-ovih procesora za Socket AM2 polako kuca na vrata, a paralelno s time i proizvođači čipseta spremaju nove proizvode za tržište. Prvi od njih koji je odlučio staviti svog AM2 mezimca u naše ruke je kanadski ATI. Pogledajmo što može novi Crossfire Xpress 3200

    Prije nego što se bacimo na pregled mogućnosti ATI-jevog čipseta, red je da pobliže pogledamo uzrok njegova postojanja – AMD-ovu novu generaciju procesora s podrškom za DDR2 memoriju. Tvrtka je odlučila krenuti Intelovim stopama, no u mnogo povoljniji trenutak s obzirom da je tržište DDR2 memorije danas mnogo zrelije nego kad je Intel predstavio svoje prve čipsete s podrškom za ovu vrstu memorije. Ne samo da je cijena DDR2 memorije pala, već je porasla i njena brzina budući da moduli brzine 667 MHz ubrzano postaju standard, dok bi u drugoj polovici godine na tržište trebala penetrirati 800-megahercna DDR2 memorija.
    Zbog tehnologije izrade, memorijske pločice visokog kapaciteta postat će s usvajanjem memorije DDR2 uobičajene, što je zapravo jako dobra stvar ako uzmemo u obzir glad budućih, ali i postojećih aplikacija za memorijom. Dva gigabajta radne memorije će bez sumnje postati norma za sve napredne korisnike računala što pogotovo dolazi do izražaja ako uzmemo u obzir zahtjeve za memorijom koje će sa sobom donijeti Windowsi Vista. Osim toga, sa sve većim usvajanjem dvojezgrenih procesora od strane korisnika, zahtjevi za memorijom rastu inercijski – sve je više aplikacija uključeno u isto vrijeme i ljudima ih jednostavno više nije praktično isključivati kada im nisu trenutno potrebne.
    Sve u svemu, novi procesori podržavaju DDR2 memoriju počevši od brzine 400 MHz, pa do maksimalnih 800 MHz. S povećanjem dostupnosti još bržih memorija, gornja će se granica zasigurno pomaknuti.

    Deja vu efekt
    Novi socket za AMD-ove procesore, prije poznat pod imenom M2, sada se zove AM2. Uzrok dodavanja još jednog slova u ime je pravne prirode budući da je netko već registrirao korištenje oznake M2, pa je AMD moguće sudske parnice elegantno zaobišao promjenom imena socketa.
    Zanimljivo je da procesori namijenjeni Socketu M2 imaju jednak broj pinova kao i oni za mnogo stariji Socket 940. Unatoč jednakom broju pinova, nove procesore nije moguće rabiti na starim pločama budući da su nešto drugačije raspoređeni. Naravno, čak i da su socketi identični, novi procesori i dalje ne bi radili u starim pločama pa je AMD preraspoređivanjem pinova odlučio smanjiti zbrku na minimum. Valja naglasiti da će Socket AM2 tvrtki poslužiti i za unificiranje ponude budući da će na istom socketu biti bazirana cijela ponuda stolnih procesora, od Semprona pa do Athlona 64 FX.
    Novi socket sa sobom donosi i jednu vrlo nezgodnu činjenicu – nekompatibilnost s postojećim hladnjacima više klase. Naime, plastični držač za hladnjake koji se nalazi na matičnim pločama sada se na ploču fiksira pomoću četiri, a ne dva vijka. Unatoč tome što sam način fiksiranja BOX hladnjaka nije promijenjen (drugim riječima, stare je BOX hladnjake i dalje moguće rabiti na novim pločama), ovo stvara nepremostive probleme svima onima koji posjeduju skuplje hladnjake koji se fiksiraju direktno na ploču.



    Izvor: BUG
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    [​IMG]

    e bas me zanima koje ce biti cijene kod nas
     
  5. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Koliko sam ja uspio vidjeti u HR prodavaonicama cijene su tu negdje kao i kod 939 cak je ponesto malo i jeftinije.. a sto je cudno sempron AM2 negdje jeftiniji nego Sempron 754..
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    3000+ - 600kn
    x2 3800+ - 1100kn

    počelo je padati opasno... am2 je trenutno najneisplativija platforma moguća.
     
  7. Ante

    Ante Aktivista

    pa AM2 ce i najvise past cijene

    http://www.tgdaily.com/2006/07/20/amd_d ... 1_percent/

    ovih dana....

    al 1100 kuna za 3800 je bolesno jeftino.... pa ja sam svoju 3200 platio tolko prije par mjeseci :cry:
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    pa moraju past, jadni napunili skladišta, pojavile se prve recenzije i nitko da kupi :D

    šala, naravno da ljudi kupuju... na moje sveopće veselje zbog podešava bios-a, zamjena memorija i sl.
     
  9. Ante

    Ante Aktivista

    Pogledajte na HG spotu

    4400+ 1800kn
    4600+ 2000kn

    AM2 3800+ 911kn

    :cry:
     
  10. starac

    starac Novi član

    Pa to su ti ok cijene!
     
  11. Ante

    Ante Aktivista

    pa prepolovili ih
    cijene su genijalne...
    Placem sto sam svorc...
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Taj 3800+ nije X2 :)
     
  13. Ante

    Ante Aktivista

    znam, al ipak