amd grijanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by eKa, Jun 24, 2007.

  1. eKa

    eKa Novi član

    ljudi imal iko predstavu kako bih mogao smanjiti temperaturu procesora,u pitanju je amd fx60- 2x2.6 ghz,na njemu je zalman 9500,kuciste je prozracno sa 3 ventilatora,ali ipak temperatura jezgre ne spada ispod 53 u idle modu,odnosno 59-60 u load modu.
    ako je moguce bez sminkerskog vodenog hladjenja sta uraditi, recite
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Jedino sto mozes uciniti je jedan 12cm vent staviti naprijed u kucistu da uvlaci zrak i probat ugurat jos jedan 12cm vent (u vecini slucajeva moras rezati kuciste) nazad da izbacuje. Kada si zadnji put mjenjao pastu na procu?
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Provjeri/promjeni pastu!
    Kakav je raspored ti ventilatora koje si naveo?
     
  4. eKa

    eKa Novi član

    kuciste je collermaster stacker,tj fabricki sa 12cm ventilatorom za ispuh,i cak tri 8cm vent za usis,jedan sa strane,jedan va vrhu,i jedan sprijeda.vjerujem da je dobro ventilisano kuciste,ali ne shvacam problem zagrijavanja. pastu sam mijenjao prije mjesec ,stavio sam arctic silver peticu.
    fakat ne znam sta bih jos mogao uciniti.da napomenem da se i ploca poprilicno grije, u prosjeku temperatura je samo nekoliko stepeni niza od procesora.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jesi siguran da su to ispravne temperature, odnosno da senzori ne lazu?
    Provjeri temperature u biosu!
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    Hehehe meni dok je bilo otvoreno kuciste temperature bile max do 35-38 stepeni , kad sam zatvorio komp i vratio ga ispod stola na mjesto temperature se popele cak na 58 stepeni a to kontrolisem u programu SpeedFan , i ja fino otvorim opet komp i stavim onaj mali sobni ventilator da puse po maticnoj hehehe da vidis kako temperatura spada na 30 stepeni :mrgreen:
     
  7. eKa

    eKa Novi član

    provjeravao sam bios,tacne su temperature. inace zivim u potkrovlju i malo je toplije,kako i zna biti ljeti.ali ne mogu da vjerujem da nije racunato na vise ambijentalne temperature,pa da hladnjaci koje platis masno ne mogu da rashlade procesor.
    nije da imam problema sa stabilnoscu ,nego jednostavno me malo brine da ne iskrsne problem usljed konstantno ovakvih radnih temperatura
     
  8. iskusni

    iskusni Komšija

    Vjerovatno je do senzora. Nije moguće da je temp tako visoka a imaš tako prozračno kućište. Pogledaj da li je heatsink dobro pričvršćen za proc i promijeni pastu. Meni inače ploča prikazuje 5-10°C više, pa ne gine ni tebi sličan slučaj ;)
     
  9. eKa

    eKa Novi član

    DA, eto lijeka ,otvori kuciste i da sobni ventilator,koji olaksava meni zivot,usmjerim u kompjuter.bolje da hladim njega nego sebe.
    :D
    pa mozda i tako nesto uradim,ili ipak jos masnije platim neko vodeno hladjenje pa da budem rahat
     
  10. iskusni

    iskusni Komšija

    Samo pazi na prašinu ;)
     
  11. eKa

    eKa Novi član

    ma nista,provjerit cu jos jednom kuler i mozda iznova pastu staviti.pa cemo vidjeti.
    znatel imal kakav rok za koristenje termalna pasta.ja sam ovu uzeo prije vise od godinu i stoji u latici,mozda sam je trebao cuvati na nekom hladnom mjestu
     
  12. eKa

    eKa Novi član

    znam,nisam mogao da vjerujem koliko ima efekta prasina,iako nemam nakupljanja prasine u ovom kucistu,zbog antidust folija kojim je zasticeno.
    ali znao sam poslije ciscenja drugih kulera srezati temperature desetak stepeni.
     
  13. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    To je stvarno prevelika temperatura.
    Da ti slucajno nije konkavna baza hladnjaka?
    To trebaš dobro provjeriti jer se to zna desiti.

    Nekako mi mala razlika između IDLE i LOAD temperature, da ti slucajno neki proces ne koristi procesor?

    Za mjerenje temperature koristi Everest, Speed Fan, CoreTemp 0.94, oni jedino realno mjere temperaturu.

    Temperature po ovoj vrucini su se drasticno promjenule.

    Meni je IDLE temperatura sa 30C popela se na cak 38C, velika razlika.
     
  14. Benq

    Benq Komšija

    Hehehehe imam ja jos jedan ventilator za sebe al hebes ti to kad nista ne moze savladat temperaturu osim klime :lol: , a ja sam to uradio i onako u ovoj sobi gdje sam ja tesko cirkulise zrak tako da sam kompu poklonio jedan ventilator direkt po maticnoj ploci hhhhhhh
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    klimatizacija prostorije ti je najskuplja opcija
    ali i po tebe i po komp najhumanija
     
  16. eKa

    eKa Novi član

    evo skido sam kuler,ocistio ostatke stare paste,nanio novu u tankom sloju,vratio kuler. temperature ostale iste,cak mi se cini da je stepen,dva skocila.
    koristim speedfan za ocitavanje
    baza hladnjaka je ravna ko ogledalo,nema nikakvih iskrivljenja ili nepravilnosti
    nemam pojma sta da radim,ali izgleda da mi nema drugog izlaza nego h20.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    ma jok ba, sto ce ti voda? Pa nisi ga clockao za 2 Ghz :? Bit ce da ti lazu senzori. Uostalom, imao sam A64 3500+ (2.2 GHz, Venice) i on je pri full loadu znao ici na 56 C pa i vise i nikad nikakvih problema
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    FX-60 se dosta grije, 9500 nije neki cooler, ljeto je. Glavno da load nije preko 60.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Hajd ti malo zaprzi, pa stavi ruku na bazu hladjnaka. 60ak stepeni je poprilicno vrelo i neces moci drzati prst duze od par sekundi.
     
  20. eKa

    eKa Novi član

    znas u cemu je fazon.
    da necu ceprkati po biosu i malo se igrati sa sabirnicom i multiplierom,ne bih se peglo sa hladjenjem,ali hocu da ga clockam na nekih 2.9-3.0 ghz,
    posto sam ga vec dizao na 3.0 ghz zimus kad sam ga i uzeo,uvjerio sam se da moze bez problema raditi na toj speed,samo sto je tad udarao minus vani pa nije bilo problema sa temp. a sada kako je stanje nema sanse da postignem ikakav overclock