AMD ILI INTEL

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by AMD, Dec 28, 2005.

  1. san

    san Aktivista

    eee sad sam trazio na google nema g5 cisc ? ili ja nemogu naci ili si fulao jarane a ultrasparc nije definitivno cisc proc
     
  2. postal dude

    postal dude Aktivista

    ultrasparc3 je najpoznatiji predstavnik risc aritekture zajedno sa power 4 i 5 proc i alfa risc mp mipsom i pa od hpa
    stim sto powerpc nije mp vec cigla u bukvalnom smislu rijeci
    5200 pinova 680 mill tr hihihi itd 500w disipacija elem

    irone nisam ocekivao nesto ovakvo od tebe stvarno nisam :oops:
    nezanima me sto neznas razlikovati cisc od risca vec sto neke pripajas drugima i pricas stvari koje su u najmanjem slucaju glupe i nemaju realnu osnovu za to. :oops:
     
  3. postal dude

    postal dude Aktivista

    g5 nije proc vec kompac od apla koje je po mom misljenju govno,koriste power 5 mp. itd
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ok. my bad. pobrkao sam nesto.
     
  5. postal dude

    postal dude Aktivista

    nemoj majka mu stara ti treba da budes uzor ovdje
     
  6. san

    san Aktivista

    ee jarane nisu oni govno to sto ti sad imas je govno ;) nemoj se uvrijediti ali cisc uzima sve od risc-a cache mem itd... tako da prelazimo na risc a da nismo ni svjesni toga ;)
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Cell ce da obrise patos sa svim arhitekturama do sada, a nije ni jedno ni drugo. :mrgreen:
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Uhhh moram ja malo,


    Redom kolicina L1 kesa kod AMD-a je potrebna jer koristi 8way komunikaciju (4gb), dok P4 ima 256way ATC i gura 25gb/s kroz L1 kes zato mu je dovoljna mizerna kolicina.

    Druga stvar kod P4 procova je double pumped ALU koji radi na duplo vecem taktu od takta procesora (ako je 3.6 onda ce alu jedinice raditi na 7,6 ghz) zbog cega li se grije???



    Opteron i Athlon 64 razlika? Nema je, samo Opteron ima ECC korekciju za memoriju u 2xx i iznad modelima i mogucnost rada u multiprocesorskim sistemima, isti wafer sve isto potraznaj odlucuje da li ce biti Athlon ili Opteron.



    G5 nije prvi 64 bit proc ti je hoax.

    Digitalova Alpha je uzor svim procesorima 1993 godine 667mhz 64 bit. 8)

    Evo, 64bita nema veze sa brzinom nego rad sa vecim bazama, teksturama itd.

    Note also that the main boon of 64 bits is the ability to handle larger amounts of data and at higher resolutions, not speed. That means a 64-bit PC will be able to juggle far larger databases and spreadsheets, a lot more on-board memory (up to 64GB with Intel's 64-bit solution and 1 terabyte with AMD's version), and higher resolution in games, audio, and video, but it will not give huge performance boosts.


    Part II:

    The EMT64 chips are still 32 bit
    chips. Intel will not have any 64 bit consumer chips until next year.
    EMT64 (Extended Memory Technology 64) chips allow a P4 chip to
    use the same registers that a 64 bit chip accesses, so that they can use
    more than the 4GB that a non-EMT64 P4 can access. As a side advantage of
    this, the chip can "execute" the x86 code, but it does so through emulation
    using a 32 bit thunking layer. It does not run the 64 bit OS as a 64 bit
    OS, but as a thunked OS. This is slow and clumsy at best. The point I am
    trying to make is that the EMT64 bit chips *ARE NOT* 64 bit chips. They are
    able to use certain functions of the x86 extensions that allow it to access
    the same registers, but that is all. It is *NOT* a 64 bit chip, not will it
    ever be.


    Znaci nema nikakvih emulacija, tu je EMT 64 koji samo omogucava rad sa 64 bit OS-ovima, nema 64bit koda nema tog shita sto vi spominjete.


    Part III:

    64-bit technology: Both are designed to handle 64-bit instruction sets by AMD’s “AMD64” technology in the sixteen 64-bit integer registers, 48-bit virtual addresses, 40-bit physical addresses, and sixteen 128-bit SSE/SSE2 registers.

    Evo 40-bit adresiranje.
     
  9. postal dude

    postal dude Aktivista

    kad dojdem kuci fino krenemo u beef
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    google :D
     
  11. MayaTitan

    MayaTitan Novi član

    Zao mi je...

    prvi 64-bitni procesor globalno, i 64-bitni RISC procesor nije bio Alpha, kao sto svi misle, naime, Alpha je bio pusten u javnost tek 1992.g.
    ali godinu prije toga, SGI je izdao MIPs R4000 koji je bio 64-bitni.
    ostali RISCovi su:
    ultraSparc (zadnja verzija je T1 ) od sun mic.sys. - zadnja verzija T1 je 64-bitni model koji ima 1993 pina, 2 L1 cachea (Dcache i Icache), l2 i l3 cache...
    ARM od HPa (32-bit)
    PA-RISC od IBMa (64-bitni od 1996.g.) - zadnja verzija je kodnog imena MAKO, i ima do 700ak kb L1 cachea, i 32 MB !! L2 cachea....
    (ovo bi mogli koristit u bankama, i na mjestama gdje se zahtjeva velika pouzdanost)

    PowerPC 5 - pored varijante sa jednom jezgrom ima i varijanta sa 2 jezgre koja DERE bilo koji od Intelovih ili AMDovih procesora u svemu i svacemu...

    nisam aktivan, ali vi kao aktivni ljudi i kao sto vidim veterani foruma i moderatori i sve... biste trebali da znate ove stvari posto je ovo "hardverska baza", kad mi je prijatelj dao ovaj link iznenadio sam se...

    ovo nije bilo tesko pronac preko googla: http://en.wikipedia.org/wiki/RISC
     
  12. postal dude

    postal dude Aktivista

     
  13. postal dude

    postal dude Aktivista

    irone zasluzio si nick ISKUSNI v3.0
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    jao jao vidi ko mi to kaze. e da ti nisam brisao tolike postove, napravio bih jednu finu kompilaciju gluposti..
     
  15. postal dude

    postal dude Aktivista

    ja za razliku od tebe znam kada pricam gluposti.
     
  16. wacko

    wacko Aktivista

    loshi ste ljdui skroz :mrgreen:
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    bosanski mentalitet sta ces - mozes 100 godina govoriti istinu, ali jednom se zajebes i odma drvlje i kamenje na ljude...
     
  18. kamikaza

    kamikaza Aktivista

    a jest ti i naso ko ce ti govorit :mrgreen:
     
  19. iPlay

    iPlay Komšija

    To nas cini tako posebnim! :D
     
  20. kamikaza

    kamikaza Aktivista

    A jesmo vala cudan narod u svemu smo posebni :?