asrock 775 dual-vsta i raid 0

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by lifechooser, Feb 22, 2007.

  1. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Nakon izgubljenog očinjeg vida pregledavajući guglove, forume i ko zna šta još ne, odlučih se obratiti stručnjacima :)

    Znači, prije par dana kupio gore navedenu ploču, i sve je ok, prvi utisci su dobri. E sad, te prve utiske kvari slijedeće: Napravim npr raid0...krenem sa instalacijom win koja ofirno dugo traje (skoro pola sata)....kad konačno završi, testiram performanse HDa i čitanje bude na očekivanom nivou (cca 100 mb/sec) dok pisanje zapne na max 7 MB/sec i to je to...kapak. Noviji drajveri, stariji drajveri, noviji bios, stariji bios....opet ništa, 7mb i to je to. Provjerio kablove, mijenjao ih, provjeravao diskove na greške, sve testove prošli bez greške, mijenjao diskove po kanalima. U običnom sata modu oba diska rade očekivanim performansama. S druge strane, u jbod modu, ako prevalim 50% popunjenosti, opet se počne javljati to rapidno padanje performansi pisanja; kao da se kontroler izgubi kad mora raditi sa 2 diska. Ah da, everest (a i sandra) pokazuje u raidu da je jedan od njih "PIO only, unformatted capacity 8704 MB, s.m.a.r.t. unsupported" - uvijek onaj koji je na channel 0, drugog prepozna kako treba. U sata modu oba su prepoznata kako treba UDMA i 80GB. Ima li iko kakvu ideju šta da mu radim, više nije ni do raid-a već do principa, sad je il on ili ja :twisted:

    Ništa nije klokano od dole navedenog:

    Asrock 775 Dual-VSTA - VIA PT880 Pro/Ultra NB i VT8237A SB
    Pentium 4 650 3.4 GHz
    AC Freezer 7
    2x512 mb Kingston & Nanya - dual channel ddr1
    Asus Radeon 9550
    2x Maxtor 6L080M0 - sata1, bez ikakvih jumpera i sl.

    Naravno, na staroj ploči (asus P5S800-VM) je sve radilo normala, ista konfiguracija, raid 0 fercerao ko veliki 8)

    Cijenim bilo kakvu (kreativnu) ideju
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ima ono Hdd mode, sata, raid enhanced vidi tamo malo.
     
  3. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Ako misliš na bios, naravno da je uključen raid mode; bez uključenog raid moda u biosu ne možeš ući u bios raid utility da praviš raid. Ako misliš na nešto drugo pliz pojasni :D
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    stavi oba diska na settingsu na large
     
  5. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    oba su u biosu na auto (raid 0 je aktiviran, može samo još na disabled)....
    mada, više me zanima ta brzina pisanja, kako se u everestu pokazuje me i ne zanima sad toliko....
     
  6. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Ok nakon male prepiske sa asrockom, dobio sam od njih informaciju da je do firmwarea maxtora (navodno su u svojoj laboratoriji potvrdili i moj problem i njegovo rješenje updateom firmwarea).

    E sad, kako od maxtor tech supporta ni nakon 10 dana nisam dobio odgovor na 3 poslana maila, zanima me znate li za neku alternativu (link, neka pc firma, šta god) gdje bi mogao doći do zadnjeg firmwarea?Googlanjem nisam baš bio uspješan :oops:

    Hvala
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    meni se maxtor javio nakon 2 tjedna sa firmware-om... nema druge nego biti uporan.
     
  8. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Jest da je prošlo malo vremena, ali ukoliko nekoga nekad bude zanimalo....

    Sa novim biosom (2.70A) i drajverima matične (Hyperion 512A) radi. Samo toliko od mene.

    Lock topic