ASUS A8N-E Chipset Fan

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by labud169, Dec 13, 2006.

  1. labud169

    labud169 Novi član

    Dakle, od juce ovaj fan se jedva vrti a da ne spominjem buku koju je poceo da prozivodi. Citao sam na zvanicnom sajtu a i na mnogim drugim sajtovima da su se mnogi, ali bas mnogi zalili da im je ovaj fan crkavao veoma brzo... Moj je evo izdrzao godinu i 2 mjeseca a ja nisam na vrijeme potrazio zamjenu iako sam znao da ce i moj eventualno otkazati. E sad, tamo kod njih to je bilo reseno zamjenom za kvalitetniji fan, najcesce u ovlascenom servisu ili kod prodavaca,naravno, Asus je sve odradio besplatno... Medjutim, buduci da je ovo bih, tj. balkan. E sad ja sam stavio ASrock pasivni hladnjak dali to moze da zamjeni originalni cooler?Koja je normalna -najvisa temperatura chipseta .eto toliko ako moze neki komentar neko misljenje hvala ?
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pasivni ga moze hladit samo ako nesto puse po njemu. Dakle moras nakalemit kakav 80mm ili 92mm vent da puse po tom pasivnu inace ces imat preminulu asusicu...
    Meni je na nf4 epoxici cooler prozujao i zamijenio sam ga sa Spire Coolforce-om. Jako dobro hladi, bolje od stock zujalice, cak i kad je na 7V. A tad je i prilicno tih.
    Kosta cca 20KM.
     
  3. labud169

    labud169 Novi član

    drug moj ja sam ustavari samo iskljucio coler u biosu i navrno ovaj pasivni e sad sta dalje nemam pojma komp radi za sada :wink: e sad sta mi je raditi otkud znam :?:
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vec sam ti rekao, moras nakalemit nekako jedan vent, inace se kockas sa maticnom ;)
    NF4 se ne moze hladit pasivno, izuzev ovim coolerom:
    http://www.links.hr/index.php?naziv=Hla ... 50.909.099
    i ovim:
    http://www.links.hr/index.php?naziv=Hla ... 50.909.092
    A i sam vidis kolike su to hrge od coolera...
     
  5. [tota]

    [tota] Aktivista

    Možda kombinacija Zalmana NB47J (~10 KM) ali obavezno dobar protok zraka, najpametnije da puše kakva 80tka po njemu ;)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, to sam i mislio. Ne znam kakav pasivac je on stavio na plocu...veli da je sa Asrockove ploce...hmmm moglo bi tu bit dima...
     
  7. labud169

    labud169 Novi član

    ok onda kolika bi trebala biti maximalna temperatura e da usput imam jos jedan vent obicni navrno sam neki standardni od proca na kucixte
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    50C. Preko nije preporucljivo. NF4 se ne moze hladit pasivno i tacka. Moras bit svjestan da ti sad valja ulupat 10-20KM da bi ohladio chipset.
    Ako imas neki aktivni cooler sa recimo MX440, mogao bi i on posluzit, ali gledaj da stane. ;)
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Ja sam stavio pasivni TT cooler cim sam kupio plocu a to je bilo prije godinu pa sad kontajte koliko se cipset pregrijava
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koji pasivni TT cooler? Nisi rekao koji...
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    ništa od pasivnog hlađenja nforce4 bez venta ili dobrog propuha.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Izuzev TR HR-05 i rezanog freezera :D
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    Imam ja na poloci Nforce 4 chipset sa aktivcem.Do sada nikakvih problema nemam.Od prijatelja koji raid u servisuUni-Expert-a sam cuo da jako brzo prozuje tj.AMIN.Ja kontam mijenjat cooler na chipsetu.Mislio sam uzet TT tj. nesto u tom rangu kvalitete.Ako mi ovaj prozuji necu ni cuti a ni osjetiti dok mi se maticna ne pocne dimiti.Tako da bih trebao reagovati :wink:
     
  14. labud169

    labud169 Novi član

    ja sam u biosu njega isljucio e sad samo jos da cekam da se pocne dimiti
    [​IMG]
    Editovano by Dog_Father
    Drugi put neka slika bude manja.
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Moja greska nije TT vec je Zalman na drugoj je mashini TT. Dakle ZALMAN Chipset Cooler NB47J, smetlje od 8 km koji odlicno radi svoj posao vec godinu i po dana pod 0-24 punim opterecenjem.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pasivan NB47J nije dovoljan za hladjenje NF4. To znaju svi koji su ga imali na NF4...
    Jedino ako imas jako dobar propuh u kucistu...
     
  17. Neso

    Neso Komšija

    Vidis mogao bih i ja to da uradim a cooler nije nimalo skup....Sto se tice propuha u kucistu:na vrhu kucista imam jedan cooler koji tacno puse na chipset i graficku a imam i jedan onaj standardni sa zadnje strane koji takoder tjera prema chpisetu.Tako da mislim da ce to da bude dovoljno propuha :D
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobrim propuhom se misli na dvije iole jace 12-tke sprijeda i straga gdje jedan sprijeda ubacuje a drugi straga izbacuje( i ne na 5V :) nego da bas pusu), a pozeljan je i blowhole pogotovo u slucaju jace pasivne grafe.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sta mislis pod tim tvojim "blowhole"?
    Ako ima vent podrazumijeva se blowhole, ili imamo razlicito tumacenje rijeci blowhole.
     
  20. Neso

    Neso Komšija

    Pa sta onda da uzmem?Koji cooler za chipset do eto 20 KM?