Asus P4B-M pomozite!¨

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by maljugas, Feb 20, 2008.

  1. maljugas

    maljugas Novi član

    Pozdrav!¨

    U pitanju je starija ploča http://www.shopping.com/xPF-Intel-Asus-P4B-M-Pentium-4-Socket-478-Intel-845-Motherboard-P4B-M pogledajte.

    U čemu je problem?

    Želim da instaliram win XP na mašinu sa tom pločom, ali tu nastaje problem. Poslije instalacije desi se greška i PC se praktično stalno restartuje. Znači kada da treba da prikaže login on izbaci grešku i restartuje se i tako radi konstantno.

    Što se tiče sporednog hardwera sve sam povadio(PCI prazni). Ostala je samo grafa koju sam probao na drugoj mašini i radi. Također dešavo se problem i kod instalaciej xp-a (poslije formata) kad kopira potrebne fajlove zna stat na nekom (neodređenom) i prikazati grešku kao da cd nije u cd čitaču. (cd je ispravan radio sam više puta format s njim)

    HD je ispravan testiran na drugoj mašini.
    Kablovi ispravni testirani-rade( a i ubačeni su drugi za svaki slučaj IDE)


    Da bi sve bilo još gore Win98 radi bez problema. Procesor je intelov 1,7Ghz. Moja predpostavka da neki hardware ima neisprave drajvere koji dolaze u sklopu xp-a. (probo sam i black edition i sp2 ne ide)
     
  2. GW

    GW Moderator

    Možda ti je čitač neispravan. Ipak probaj sa drugim instalacijskim medijem.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    ram, medij, optika, bios postavke... teško ovako generalno reći šta je.
     
  4. maljugas

    maljugas Novi član


    Sve osim biosa je pregledano i promjenjeno.

    Ram ubačen drugi ispravan sigurno. čitač i kablovi drugi tvrdi disk mjenjan. Samo nisam bios postavke odradio.
     
  5. maljugas

    maljugas Novi član

    Probao sam sa tri ne ide !
     
  6. GW

    GW Moderator

    Koju grešku izbaci na loginu?
    Koju grafičku imaš?
     
  7. maljugas

    maljugas Novi član

    Pa vidi ne uspijem baš da vidim brzo to proleti. U biti znam da pokaže putanju u registry do software koliko skužim. plava podloga bijela slova... a jbg znam da nemam neke informaciije ali eto vrijedi pitati !
     
  8. maljugas

    maljugas Novi član

    Geforce 400/440 MX ali siguran sam da radi na xp mada sam pokušavao i sa drugim onim starim grafičkim karticama po 16mb ali očito nije do nje.
     
  9. GV

    GV Komšija

    Kod mene je još starija Asus Cuple VM na soketu 370 i radi bez problema, izvadi bateriju sa ploče na par minuta ili možda zamijeni novom ili vrati bios na fabričke postavke
     
  10. GW

    GW Moderator

    Pogledaj ovo.
     
  11. Zlatan

    Zlatan Komšija

    meni se nesto slicno desavalo par puta i svaki put sam rijesio tako da povadim sve tri ram plocice i stavim samo jednu, kad konacno podignem sistem onda vratim jednu po jednu i sve dobro fercera...cudno i misticno ali je bilo tako
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    memtest ovo-ono ništa?

    mistično je sve do prvog bsoda :)

    samo da kažem kako je sama instalacija windowsa prilično dobar test za računalo i svako računalo koje to ne prolazi bez problema se može bez problema smatrati polu-ispravnim i/ili loše podešenim/složenim... znači šeme sa "daj jednu, pa tri, pa uzmi dvije, pa daj 4" forama ćemo ostaviti za poker partiju sa jaranima :wink:
     
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Tacno tako ako nemoze da prode instalacija bez problema, i prijavljivanja gresaka tipa nemoze da kopira xx fajl i sl. to je neispravna masina, a svi ti fazoni instaliranja na golu masinu a poslije dodavanja su samo zavaravanje kad tad ce sranja nastaviti da se desavaju.
     
  14. Zlatan

    Zlatan Komšija

    evo ta mi masina otada radi bez znacajnijih problema ima vec pola godine e sad hocel je neko smatrati poluispravnom ili neispravnom meni nije bitno...nije se jednom desilo da majstori bilo pc bilo ljudski tj doktori otpisu nesto ili nekoga a da ta stvar radi poslije besprekorno i zivi godinama i destinama godina... :mrgreen: a te sheme koje se nipodastavaju jest izgledaju bezveze ali ako malo bolje pogleda ima dosta toga u pc svijetu gdje se jedino tako moze rijesiti stvar...i cesto puta neke naizgled nepovezene stvari su povezane i uticu jedna na drugu... tako bezazlena stvar kao sto su npr regionalne postavke mogu zeznuti i zablokirati potuno ispravno i dobro podeseno racunalo odnosno njihova promjena moze uzrokovati da pc proradi iako je teoretski ispravno/predvidjeno da radi i jedno i drugo ....
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    jesi ikad vrtio memtest na tom računalu?
     
  16. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ako mene pitas nisam u skorije vrijeme a nekad davno jesam :smt006
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    i sve u redu unatoč ne-prolasku instalacije windowsa? da to nije neki backup server? :D