Asus P5KPL problem sa RAM-om

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by anselmo, Jun 6, 2010.

  1. anselmo

    anselmo Novi član

    dakle maticna je Asus P5KPL sa dvije gige rama (kingston 800 mhz 2x1giga) u dual chanell modu i sve radi ok,ali kad sam ubacio jos jednu gigu istog ram-a pc se nije mogao boot-at.sve plocice rama su testirane i sve rade bez problema kada su u dual ch.modu cim stavim sve tri javi se problem.maticna podrzava 4 gige rama.
    any ideas??
    operativni je xp sp3.
     
  2. GW

    GW Moderator

    Isključi dual chanell.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma nije dual channel u pitanju,to je problem u tome sto P5KPL moze citati samo 4 reda rama i ako su mu ove prve dvije dvoredne onda od dodavanja nema nista.

    Znaci da bi stavio 4 plocice rama moraju biti jednoredni.
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    eto kolega iznad ti fino objasnio. ako imaš 2x1gb ne možeš više na toj ploči radi limitiranog chipseta (izuzetna glupost, zato sam je zamjenio za gigabyte p43). uglavnom da ne dužim prodaj taj ram i kupi sebi 2x2gb i radit će ti.

    uostalom evo šta je meni search izbacio :D
    https://forum.hardwarebase.net/viewtopic.php?f=4&t=13776

    obratite na sličnost 2. posta te teme u linku i ove :smt005
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  5. anselmo

    anselmo Novi član

    haha jest za plakat od smjeha,ali nemam vremena pretrazivati forum,ipak hvala svima,uglavnom trebalo bi da (ako sam dobro shvatio) da ubacim jos jednu plocicu single sided od gigu pa da dobijem nesto vise od 3 gige rama jer xp ima neko ogranicenje,kao nece prikazati 4 G.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    nisi dobro shvatio,te tvoje dvije gige su vec ispunile max te ploce i to je to.Znaci da bi trebao naci druge ramove od po gigu koji su singleside pa ubacit umjesto svojih da bi stvorio prostor za sirenje jos dvije plocice singleside ili jedne doubleside i to je to. Pozz
     
  7. anselmo

    anselmo Novi član

    evo bacio sam pogled na ram i sve su single sided,znaci jos jedna ista i moglo bi raditi sa 4 iste SS plocice ili ne?
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    U tom slucaju bi trebalo da radi sa 4 plocice SS rama,trebao bi cak i da radi i sa 3 ako iskljucis dual chanel.
     
  9. anselmo

    anselmo Novi član

    kopam po biosu ali nigdje nema opcija da se iskljuci dual ch.
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    zato što nema te opcije. ponavljam ti ponovo jer ne čitaš šta ti se piše a dino ti sve fino objasni al džaba: ako imaš 2x1gb na toj ploči to je maximum radi chipseta i ne možeš više dodavati ram memorije. fino piše na asusovoj stranici šta podržaje a šta ne. moj savjet ti je prodaj to i uzmi 2x2gb i radit će ti. ili prodaj ploču i kupi bolju.