Ati 4870 bios mood i 3d/2d underclock

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 9, 2011.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zanima me jeli neko od vlasnika 4870-ki radio downclock u 2d state-u
    Posto mi PC radi cijeli dan, ja sam uradio fin downclock i dobio sam nize tempove, tisi rad i ustedio oko 50W..
    Ja sam razmisljao o modifikaciji biosa..
    na netu sam pogledao
    stabilne frekvencije oc-a bez onog flickera rama..
    2D settings =200/1100/1.083
    3D settings =795/1100/1.263
    A kome ne smeta taj flicker pri promjeni state-a
    mogao je 2D settings =200/200/1.083
    ja sam trenutno sa ATT odradio jer mi ne smeta taj jedan flicker koji se samo javi pri promjeni 2d u 3d
    200/250/ 1.263

    Razmisljao sam da izvrsim modifikaciju biosa
    200/250 uz 1.083 napon..to bi svuklo trenutnu snagu na oko 6 ampera..
    [​IMG]
    Eh sad sam zapeo kod modifikacije biosa..
    Skinuo sam Bios i zapeo kod RBE (Radeon Bios Editor-a)
    ne kontam sta je ovdje 2d i sta bi ja trebao modificirati
    Ako neko vec ima neko iskustvo nek javi :)
    [​IMG]
    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us
     
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ja sam nastimao u Riva tuneru profil 375/450 jer je to najnize sto mi je Riva dozvolila. Temperatura idle je 37 C.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja mislim da i u riva tuneru postoji caka za uklanjanje tog underclock limita..
    Neki kazu da radi normalno i 160/200 uz napon od 1.083V i najnizu vrtnju venta u idle bi trebalo da bude ispod 35 stepeni..
    ja bi radije uradio mod biosa
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma kako ti se da peglati s time? Ja sam u rivi tuneru smanjio klokove za cca 1/3, znam samo da je mem činimi se 350mhz i meni dosta. Temperatura je u 2d spala na 30°C čak i manje što je za nju ništa. Voltažu nisam dirao niti znam kako se mijenja. Da se automatski ne spusti kad je u 2d? Flickr se zna desiti kad tek upalim komp, nakon par minuta rada kada prebacujem u 3d (blago clockan) ili 2d flickr se pojavi samo 1 kod prebacivanja što mi apsolutno ne smeta. Jedino sam bindao f9 za 3d i f10 za 2d i zna se desiti da neće da prebaci iz prve u drugi mod ili prebaci u 3d a vent ostane na istom rpm-u tj. na 25% iako sam stavio na 75% kad je 3d. Model je 4870 asus 512 mb ddr5.
     
  5. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa dobro. Davno sam nastimao 2 profila u Riva tuneru i od tada nisam nista ni cackao. Dodijelio sam shortcut-e na tastaturi tako da mi je zgodno kad hocu da igram F10, a kad prestanem sa igranjem F9. Ovako mi funkcionise odlicno i nisam nista dodatno ni ganjao.

    Za kontrolu ventilatora sam ostavio MSI Afterburn koji to radi odlicno i sa njim ujedno kontrolisem temperaturu.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja bi to radije odradio brzom modifikacijom biosa..nego se mucio sa ovim programima..
    U konacnici 2d clockovi treba da izgledaju ovako :D
    Nagoglao sam ovu temu, vidjet cu da sta "iščačkam" iz nje
    trebam posuditi floppy od jarana..
    http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=67928

    [​IMG]
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam uradio modifikaciju riva tunerom na 160/200. Probao sam i modifikaciju biosa ali nije islo na ovoj toxic verziji kartice, mislim da to ide samo na referentnim karticama, al opet probaj. I da, vent mi je na 600 obrtaja u idle :)
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kako ste uspjeli u rivi toliko taktove spustiti?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Podesi ovako

    [​IMG]
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja sam na svojoj sad vec bivsoj Gigabyte HD4850 uradio BIOS mod tako da u 2D modu radi na 200MHz sa 1.003V i takodje podesio Vcore u 3D modu na max. 1.158V..

    Bez problema je postizala stabilnih 750Mhz na core i 1103MHz na RAM..

    Fabricki clockovi 700/993..

    To je bio nereferentni model sa Zalman VF830 coolerom i temp i loadu je bila max 60C u mom HAF932 kucistu..

    Pozz..
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kad sam reko referentne mislio sam na sam layout grafe, a ne na kuler.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa na to sam i ja mislio..layout nije isti..

    LINK

    Pozz..
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ti spomenu kuler pa rekoh na to mislis.
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nema frke..

    Pozz..
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    za sve one koji ne zele da se zezaju sa raznim programima da ucinite svoju 4870 tišom, te smanjite njenu potrosnju i zagrijavanje u 2d..Vazi za referentne i nereferentne ati 4870
    Mali turtorijal u par klikova iz Windowsa modati i flashati bios :)...
    Potrebne stvari
    Znaci ja sam uradio da grafa u 2d ide na GPU 200 mhz napone mozete a i nemorate dirati, a ram nisam dirao jer je grafa bila na prodaji, da ne bi neko rekao radi flickera da nije nesto ok sa grafom...
    3 programa su potrebna :) i manje od 3-4 minuta da sve obavite
    - RBE Radeon Bios Editor modovanje biosa
    - GPU-Z samo da skinete bios sa grafe gpu-z
    - Ati Winflash za flasanje u windows-u

    Znaci treba skinuti bios sa GPU-Z i onda ga učitati u RBE.
    U RBE u dva klika postoji clock tuning wizard za 2d/3d clockove i napone za nobove samo ukucate zeljene 2d/3d clockove..
    A mozete i rucno napraviti znaci da izgleda ovako podesavanje clock-a
    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us

    Potrebno je ukljuceno ostaviti enable Superior Powerplay opciju desno dole, koja omogucava drajverima da bez problema šaltaju 2d/3d clokove i napone..
    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us

    Onda sacuvati bios i pokrenuti ATI Winflash..
    Ucitati u WinFlash taj modani bios.Sacuvati naravno i original :)
    I kliknuti "program" i za 2-3 sekunde novi je bios tu..
    restartujete pc i imate zeljene klokove u 2d/3d
    Napominjem da je moguce namijestati i željenu vrtnju ventilatora..
    [​IMG]

    Proces flashovanja ATI kartica je baš lagan
    Isti proces je uradio jaran na Club 3d 4870 :)
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako rekoh prije ja sam ovo probao prije 2 godine i jednostavno ne moze na ovoj sapphire toxic. Tako da ne ide bas na svim kartama.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Mozda ne radi na svim, ali evo radi na dvije nereferentne kartice..
    Samo na jednoj se moralo rucno podesiti :)
    Probaj rucno podesiti state-ove kao na slici kod nereferetnih modela...
    [​IMG]
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sve sam ja to probo jos prije 2 godine i nije islo. Sve je drugacije i puno vise opcija je bilo u state, sapphire je to sve iskomplikovao. A i totalno sam naviko da riva tuner sve kontrolise tako da o tom vise ne razmisljam :)
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja sam jednom koristio Winflash i proces nije uspio tj. brickovao sam kartu jer nakon 2sec od pokretanja Winflasha jednostavno komp se zaledio..

    Ostavio ga ja tako cak 1h rekoh mozda ce proci flash medjutim nista..

    Tako da sam morao da ATI kartu stavim u drugi PCIE slot a u prvi GF 8500GT i pomocu Atiflasha sa DOS boot USB-om flasovao ponovo ATI kartu..

    Tako da ne bih preporucio nikome koristenje Winfflash aplikacije jer mozete zavrsiti sa brickovanom karticom..

    Atiflash (DOS verziju) sam od tada koristio bezbroj puta i nijednom nisam imao nikakav problem..

    Pozz..
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Tale i KingT
    Svoje nesuglasice rjesite privatno. Meni je lakse banovati vas obojice na sedam dana, nego svaki dan brisati postove za vama.