Auto do 5000km

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Jun 18, 2013.

  1. metallac

    metallac Aktivista

  2. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Naravno da smo pržili octaviu maksimalno od Sarajeva do Tuzle i nismo uspjeli nabiti potrošnju od 5 litara.
    [/quote]

    bas me interesuje kako ste je przili???



    imam i ja sluzbenu toyotu 2.0 d4 (90 KS, corola), prosjecna potrosnja je oko 6 l, sa tim da ima i momenata kad trosi 3-4 litram ali momenata.
    toyota je sigurno laksa od te oktavije ali preko karaule laganom voznjom MOZDA, MOZDA uzme tvojih 5, malo jaca noga na gasu i potrosnja ide sigurno na 6 litara.


    a na autoputu prij 120-130 toyota je pokazivala 3.4 trenutna, ali kad uzmes prosjecnu ona je dosta veca.



    dok moj fini fiat 1.6 16v uzme sigurno 7-8 do Sarajeva lagane, zestoke to ide i preko 10.
    do Zenice znam imat prosjecnu potrosnju od 6.2 l a znam imam i 10.


    Tuzla - Doboj - 50km u jednom prvacu. oba 100
    ja sam imao potrosnju od 16 litara u oba pravca.
    sve je vazna tezina noge na papucici i stepen prenosa
     
  3. anel007

    anel007 Komšija

    ako su mu uredni papiri ja nebih bjezao od auta, mada moze se za cijenu dogovoriti sigurno da ide ispod 6000
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa iskreno i nema se gdje puno pržiti kad je cesta onakva kakva jeste, a tako je pokazivao senzor.
    Doduše octavia ima na satu pređenih 54.000km a benzinka 120.000km

    A eto imaš priliku rokljati dizel i benzin, i sam kažeš da razlike postoje i od toga ne treba bježati.
    Octavia ima samo 1200 kg. veoma lagana karoserija i lakša je od corrole.
    A što se tiče potrošnje, evo.
    Corrola 2.0 D-4D (90 Hp)
    http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=3305
    Fuel consumption (economy) - urban 7.9 l/100 km.
    Fuel consumption (economy) - extra urban 5.3 l/100 km.
    Fuel consumption (economy) - combined 6.2 l/100 km.
    Weight 1340 kg.


    Škoda Octavia 1.9 TDI (90 Hp)

    Fuel consumption (economy) - urban 6.3 (6.6) l/100 km
    Fuel consumption (economy) - extra urban 4.2 (4.8) l/100 km
    Fuel consumption (economy) - combined 5.0 (5.3) l/100 km.
    Weight 1295 kg.
    http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=14251
     
  5. AggressoR

    AggressoR Aktivista


    senzor je jedno, potrosnja je drugo.
    na toyoti uvijek slaze 1 litar vise da je potrosila (svaki put sipam do cepa i kad podjelis kilometrazu uvijek ispadne da je manje potrosila)

    te kilometraze ne igraju ulogu ako je auto servisirano
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Igraju ako je auto vozeno po nasim putevima. Ako je vozeno u Njemackoj onda ne igraju ulogu. :D
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Oba auta su servisirana redovno, samo kažem da će benzinka svući gotovo čitav rezevoar od 40 litara (dosipa se da ne dodje do slučaja da ostanemo bez benzina) do Mostara i nazad, a dizelka pola od toga, na osnovu iskustava o sipanju.
    Vjerujem da ima i do toga da je taj mali benzinski motor već počeo davati znake slabosti.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je inace bas los motor. Radi se o prastarom 1.3 Skodinom motoru (iz Favorita i sl.) koji je jedino dobio MPI ubrizgavanje i malo je povecana kubikaza.
     
  9. kvaju

    kvaju Komšija

  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To su skroz razlicite klase, i fiesta haman citava moze stati u tog stila.
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Svedi izracunali da moras voziti minimum 13500 km godisnje da ti se dizel isplati. Ovo gledajuci visu cijenu pri kupovini, i vise co2 dadzbine koja se placa godišnje.
     
  12. kvaju

    kvaju Komšija

    Pa aj neko nek nadje na piku sta bi uzimao do 5000.
    Tek ozenjen, nema djece jos, vecinom gradska voznja, i da se nemoram mislit zaletit i do zagreba bar jednom godisnje ili na more.
    Da mu djelovi nisu skupi, i da ne trosi puno. :)
    Komfor neki nije toliko bitan, jer sad vozim auto koje se raspada i bilo kakvo da kupim meni je komfor :)
     
  13. Ziks

    Ziks Aktivista

  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Do 5000 svakako benzinca gledaj. Po meni nešto tipa Clio, Punto, Fiesta, 206, Fabia ili slično. Negdje sam i pisao, ali konkretno za Punta 1.2 8v veliki servis izađe oko 150 s rukama, mali je oko 50-60, a i ostali dijelovi nisu pretjerano skupi. Nakon kupovine ostat će ti para za servis, nove gume itd.. Najbolje da sam kreneš u obilazak i vidiš koji će ti više "leći" :)
     
  15. kvaju

    kvaju Komšija

    šta znači to 8v? vidim ima i 16v, jel to znači da je jači nego obični ili?
     
  16. wragg

    wragg Aktivista

    alfa 156 :)
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    8V znaci 8 ventila. 16V verzija jest jaca ali i dosta komplikovanija za odzavanje i skuplja registracija i veca potrosnja goriva,na otvorenom putu zanemarivo vise ali u gradu se osjeti razlika. Svakako bi preporucio 8V verziju. Sa Puntom kao gradskim autom tesko je ne biti zadovoljan. Jeftin za kupiti jeftin za voziti a pouzdan.Udobnost mu nije jaca strana al ekonomicnost svakako jest.

    Znaju imati problema sa elektricnim servom volana al i tome je se vec stalo u kraju pa se da rijesiti za relativno sitne pare.
     
  18. anel007

    anel007 Komšija

    uhh 16v za grada ni pod razno, meni pokazuje prosjecnu zadnjih 500-injak km ~9.5 litara sve grad i brdo, sreca pa ne vozam auto po vazdan :mrgreen:
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Punto Mk2 1.2 16V? Kod mene je oko 7.5l prosjek iskljucivo po gradu. Zna zimi doduse bit oko 9-10l, bas zbog kratkih relacija.
     
  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Opet je i do težine noge na gasu :), ali što se tiče održavanja daleko je 8v u prednosti. Drug otvoreno kaže da mu uzme do 10 po gradu, a to je opet njegov stil vožnje, na otvorenom će i jedan i drugi biti tu negdje.