Auto do 5000km

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Jun 18, 2013.

  1. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Trenutno se na ovim cijenama ne isplati sipati ni benzin ni dizel. Od Tuzle do Austrije(oko 650 kilomera) je drug potrošio 60 litara plina sa 2.0 motorom od 150 konja. Dovoljno je pogledati cijene plina i računica je tu.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Tale, kad si rekao da je najmanji dizel 1.6 izgubio si kredibilitet u raspravi.. Ima Fiat Uno, stari onaj sa 1.3 dizelom. Vozim i dizela i benzinca, i to predjem sa oba zajedno nekih 50k km godisnje. Dizel sluzbeni, benzin privatni. Ovaj je 2.0 tddi, a moj je 1.8 obicni benzin. Izuzev manje potrosnje po gradu nikakve prednosti dizel nema. Nista. Daleko skuplji za odrzavati, nije nista brzi (provjereno vise puta :) ), na otvorenom razlika u potrosnji je zanemariva, po gradu je priznajem vec razlika. Ja privatno predjem nekih 15k km godisnje i ne planiram dizela, osim ako mecku ne budem uzimao :) jer jednostavno, ne treba mi izraubano auto kojem jedan kvar moze kostato kao komplet motor benzinski.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Na naftu se ore, na plin kuha a na benzin vozi :D
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovo je po meni kljucna stavka. Naravno drugacije je kad kupujes novo, ali kod ovih nasih 10+ godina starih auta je apsolutno veliki faktor. Benzinci redovno u boljem stanju i sa manje kilometara na satu, a razlika u cijeni je kao sto neko rece barem dovoljna da se ugradi plin (~1000KM).

    Ja vozim benzinca, ali da prelazim velike kilometraze opet bih isao na plin radije nego na dizel.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Neki dan vozio skodu octaviju stariju oko 2000 godista tdi, cini mi se oko 115KS i potrosnja po kompjuteru 4,2l/100km. Prije sam na poslu vozio istu skodu al benzinac 1,6 motor, snaga cini mi se oko 105KS potrosnja po kompjuteru najmanje 8l/100km. Osjecaj u voznji potpuno isti u obje, po meni dovoljan plus dizelu :)
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja vozim par puta sedmično na poslu dva auta,
    Jedno je 1.9 SDI 50 KW drugo 1.4 Benzin 55 KW.

    Do Sarajeva jednom je potrošnja 4 l na 100km a drugom 9.5..
    Da ne govorim da jadan čak i lakši benzinac uz Karaulu sa dvije osobe, moraš navući na gotovo 4k obrataja i jedva ide, tad potrošnja fino skače.
    Dok SDI sa istim ljudima na 1800 plovi uz Karaulu lagano.
    I tako za duplu jeftiniju cijenu odeš u SA i nazad u korist dizela, znam jer sipam gorivo i vozim oba auta.
    Održavanje jeste skuplje ali ne toliko, koliko se uštedi na vožnji.
    Isto je tako i kad ides i na druge relacije, potrošnja možda padne u ovom benzincu na 8 litara.

    Toliko od mene...MIslim da je dizel vozilo odlično za ove brdovite predjele, gdje svako malo imaš krivine, kočenje i dodavanje gasa, jedino da smo u Holandiji ili Mađarskoj možda bi se i našle neke koristi u benzicima.

    Trenutno su totalno neisplativi bez plina.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko ja znam dizelasi su manje osjetljivi na nacin voznje, kod benzinaca su varijacije vece sa stilom voznje. Taj 1.6 benzinac je bio sluzbeni auto, dovoljno si rekao. :D

    Ne bih se slozio. Moj 1.2 benzinac trosi oko 5l na otvorenom, ako bas pazim i vozim oko 80km/h to spadne na 4l. Mogu mislit kako ti vadis mast tom 1.4 benzincu. :mrgreen:

    SDI je motor super sto se odrzavanja tice, sto jest jest, ali je i trom, a i puno tezi od 1.2 benzinaca slicne (pa i vece) snage.
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa ne vadim mu mast, recimo pratim ovog SDI, jednostavno auto je previše tromo, moraš da ga pričepiš da bi imao brzinu. Posebno kad ima dvoje troje ljudi u njemu, *ebo parobrod..
    Meni su ti benzinci ispod 1.6 i to po mogućnosti 16v sve falš teški.
    Jedino ako se vozie sam, recimo cestom od Tuzle do Gračanice onda benzin može voziti sa nekom normalnom potrošnjom, što opet neće prismrditi potrošnji dizela.
    I jebo ti auto ako ti moraš njemu navlačiti potrošnju.

    Uostalom, ne znam šta se raspravljam uopšte, pogledajte cijene auta sa dizel motorima i benzinskim u istoj karoseriji.
    Još da dodam.
    Litar dizela ima mnogo više džula od litra benzina, preko 30% više, znači da se mnogo više energije dobije iz litra dizela, nego iz litra benzina.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A koliko ce to dizel trosit na takvoj relaciji, eto naveo si Tuzla-Gracanica gdje je sve pravac? Nece opet ispod 4l kako god da vozis.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Relativiziraš, može uzeti i 3.5 litra, svejedno ako želiš da se voziš malo agilnije duplo manje će potrošiti dizel. Pogotovo na našim cestama gdje svako malo naletiš na nekoga gdje treba izvršiti preticanje, jer nemamo autoputeve za ustaljene vožnje.

    Kako god okreneš potrošit će 2.5 litra više na 100km benzinski motor iste snage u odnosu na dizel. Što na 15.000km/godinšnje dodje fina suma novca. Uzmi digitron pa sračunaj.

    Relano, benzin je bio isplativ sve dok je držao 30% nižu cijenu u odnosu na dizel. Sad se priča okrenula u mnogome ka dizelima i sva novija auta proizvođači prefeiraraju dizelske motore, od najniže do najviše klase.
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja vozim Skodu 2 1.4 Benzin 2007 godiste. 86HP.

    potrosnja tuzla-sa-tuzla je 5.0L
    Po gradu 8.0L
    Lagana voznja bez nekih natezanja, sa preticanjima...

    Jedino auto sto trosi nista je SDI :)
    njega uzmes, recimo skodu 1.9 SDI ta trosi ispod 4 litre :)
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Doduše ja imam sreću pa je službeno famozni MPI motor (a i zadnji benzinski u službi). Koji srče dosta više u prosjeku, valjda je škoda popravila šta stanje sa novijim motorima.
    Kod nas je sve prešlo na TDI službeno, naravno kad je neko sabrao pređene kilometre i potrošnju..Doduše nema kakvih terena nije Octavia obišla. Čak i ušla u površinski kop kao pratilja lade nive.
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Da se vratimo na ono sto sam ja rekao, a sto Tale konstantno potvrdjuje a da nije ni svjestan. Da se sam ne quotam, rekao sam da Tale svoje misljenje i argumente bazira na usporedbi 1,9-2L dizela i 1.3-1.5L benzinca, sto je par postova ranije i sam potvrdio. Rekao sam dakle da dizel nema smisla u nižim klasama odnosno kod auta manje zapremine bez obzira na predjenu kilometrazu. Kad kazem u nizim klasama mislim na vozila s motorom do 1,5L, i tu dizel ne pokazuje nikakve ustede, cak naprotiv. Tu onda dodje malo sive zone, recimo 1.6 motori, gdje dizel ima prednost potrosnje ali su ti motori slabasni i patnja za voziti, i mogu se preporuciti samo penzionerima koji se se uglavnom voze sami. Tek u klasi sa motorom od 1,8L i vise dizel pokazuje znacajnu prednost po pitanju potrosnje, i moze se reci da je merak voziti i dizela sa ovakvim motorom.

    Cak i u ovoj klasi svakako treba uzeti u obzir neke cinjenice. Prvo, tu je razlika u cijeni, i ovisno od klase, dizel ce uvijek biti skuplji hiljadu pa do par hiljada. Drugo, benzinci su u pravilu uglavnom u boljem stanju, manje istroseni i vise cuvani. Tu jos dolazi i jednostavnije i jeftinije odrzavanje, a s obzirom da govorimo o polovnim vozilima, uvijek nakon kupovine dolazi i investicija malog ili velikog servisa, sto dodatno dize cijenu dizela. Sa razlikom u cijeni vozila od 2-3 hiljade, benzincu se moze ugraditi kvalitetna plinska instalacija, i vozati se dzaba godinu ili dvije.

    I jos cu se osvrnuti na ove Taletove navode kod njegove usporedbe. Pretpostavljam da se tu radi o Golfu 4 1.9 SDI i nekoj Fabiji 1.4MPI, posto su to cesto sluzbena vozila. I Tale kaze ovaj manji trom, mora nagaziti da prati itd. Pod uslovom da sam pogodio modele, prema fabrickim specifikacijama, Fabia je brza, ima bolje ubrzanje (za citave 3 sec), i MANJU potrosnju.

    1.9SDI 6.9/4.2/5.1 urban/extra urban/combined
    1.4MPI 6.0/4.2/4.8

    Sad il' Tale ne zna voziti, ili nesto drugo nije uredu. :lol:
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Izbriši ovo dok neko nije vidio.
    Poredim motore iste snage. I mislim da sam upravu.
    Svi dizel motori su agilniji od benzinaca, govorim o motorima iste snage. Osim u slučaju dva Turbo-Turbo motora.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  16. dino31

    dino31 Aktivista

    Ja imam Fokusa 2003 i 2002g. Prvi je sa 100 konja i karavan a drugi sa 115 i nije karavan. Oba su 1,8 TDCI motori. Sto se tice potrosnje ovaj sa 115 konja im GIA opremu tako da ima i board comp.Na otvorenom putu u petoj brzini pri nekih 80-90 na sat i 1800-2000 obrtaja potrosnja po compu je padala cak i na 3,2 litra.Mislim da ni jedan benzinac ma kako mali bio ne moze doci do ove potrosnje.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To na otvorenom putu kako ti kazes ne znaci nista i potrosnja se ne mjeri tako. Ja kad silazim niz Komar, Karaulu ili Ivan, potrosnja mi je 0. :D
     
  18. dino31

    dino31 Aktivista

    Znam da se ne mjeri tako ali kao sto rekoh ni jedan benzinac nikad nece pokazati tako.Mozda u leru.
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kod mene se odnosilo na 300 KM potrosnja :)
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovo podsjeca na Intel vs AMD teme. :mrgreen:

    Nisu, SDI je trom do bola.

    Dog, ovdje ti je na linkovima 1.9SDI vs 1.4TDI, ne 1.4MPI.

    Bude i kod mene u takvim uslovima potrosnja oko 3l, sa 1.2 benzincem, ali tad vec pricamo o trenutnoj potrosnji, ne prosjecnoj.