AX78, Realtek HD i Vista SP1 64bit problem - RIJEŠENO!

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by HamziBeg, Nov 13, 2008.

  1. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Imam problema sa gore spomenutom zvučnom kartom. Predpostavljam da je karta jer ako se ništa ne reprodukuje ili ako isključim zvučnu (u Device Manager-u) onda sistem radi satima.

    Manifest problema:
    Kada se desi, zvuk se promjeni kao da dolazi iz konzerve, cići ili da je robotski. USB uređaji zalede (miš i tast, pa sam ih prebacio na PS2 da bar uspijem spasiti otvorene radove) a poveča se aktivnost diska, sistem uspori. Ako regularno ugasim računar ili regularno restartujem, sistem se više neće podići i prijuavljuje grešku da %windows%\system32\ntfs.sys nedostaje vitalan drajver i ne može se podići sistem. Tada repair ne pomaže jer ne radi sa 64bit sistemima, pokušavao sam zamjeniti ntfs.sys (ovo je konkretno za oživljavanje sistema...) ali nije do toga, sistem je mrtav.
    Jedini spas u ovom problemu je hard restart, nakon čega se sistem podigne normalno.

    Šta sam poduzeo do sada:
    - Oprobao drajvere od Realtek 2.02 do 2.08, ne pomaže.
    - Ostavio sistem da radi sa standardnim Vista drajverima sa zvuk - ruši se.
    - Ako isključim/disable zvučnu u DM-u, sistem radi sasvim normalno
    - sumnjao na memoriju, na ATI IDE drajvere (mijenjao memoriju a i testirao sistem bez ovih drajvera)

    Napomene i konfig:
    - AMD 3800X2, 6GB DDR2, Seagate 250 GB SATA2, 400W CoolerMaster LitePower, ATi 3870 512MB...
    - Sistem ne mora biti opterećen bilo čime da bi se ovo desilo. Dakle računar upaljen i puštena muzika, nakon nekog vremena problem se desi.

    Dvije glave su pametnije od jedne. Objelit ću sa ovim, tragam za riješenjem ali nema ništa na obzorju. U međuvremenu vidim po forumima da Realtek ima ozbiljnijih problema sa vistom.

    Ko je voljan pomoći, bio bih mu zahvalan.
    Ako ovo ne riješim, kupit ću zvučnu i idemo dalje :D

    EDIT(S):
    14.11.2008 @ 0:15
    Ma nema ovome riješenja. :x :evil:
    http://www.vistax64.com/sound-audio/123 ... -64-a.html

    Poslao sam Realtek Support-u mail... pa ćemo da vidimo.

    14.11.2008 @ 10:10
    Glupost :D
    Ranije nisam imao problema sa zvukom i Vista SP1 64bit tako da sam od drajvera odustao i sinoć oko 01:00 u ponoći se sjetim dvije opcije koje sam ukljućio a koje mi nikakvog hajra nisu donijele a ni štete dok su bile iskljućene.
    NB-SB Port Features ->
    Link ASPM = Enable<-- http://www.microsoft.com/whdc/connect/pci/aspm.mspx
    VC1 Traffic Support = Enable <-- Ako je ICH uključen, i ovo mora biti uključeno
    Init Display first = PCI Slot
    Kad sam ih obje isključio, problem je nestao. Bio sam umoran i nisam provjerio koja tačno od njih pravi problem. Jutros sam našao i objašnjenje ćemu služe. Mislim da Link ASPM zeza, jer ovo dozvoljava Vista OS-u da dinamički upravlja ACPI-om i potrošnjom slotova i sl...

    http://www.driverheaven.net/overclockin ... guide.html
    Sve je korisno, #3 post.