BlackBerry u BiH

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by h2o, Jun 12, 2009.

  1. h2o

    h2o Aktivista

    Znaci i kod nas je pocela prodaja preko m:tel-a. Izgleda da nece biti nekih posebnih data paketa za BlackBerry-ije, barem ja nisam uspio naci, sto mi je vrlo glupo.

    Cijene iznenadjujuce nisu nesto visoke. Bold cijena od 799 KM, a Curve od 399 KM, naravno cijena zavisi od pretplatnickog paketa.


    EDIT: Malo sam se glupo izrazio za ove cijene.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Nasmijao sam se na ovo "znacajan dan za BiH" :D
    Uglavnom, koliko sam pokupio sa njihovog sajta, oni nude ta neka tri preplatnika paketa i u zavisnosti od pretplate, ponudit ce i odgovarajuci smartphone:

    * L (20 KM/799KM)
    * XL (40KM/499KM)
    * XXL (80KM/399KM)

    Naravno, sajt im je "malo" konfuzan, no izgleda da se sve GPRS i Data usluge dodatno naplacuju. Kao sto si i primijetio, poprilicno je glupo nuditi BlackBerry opciju bez nekog odgovarajuceg data paketa u bundleu.

    Pretpostavljam kad se neko toga sjeti (iz bilo kojeg providera), da ce i to biti jos jedan sjajan dan za BiH.
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    lmao@cijene


    Ja mislim da je u ovom najskupljem paketu blackberry trebao biti 1km
     
  4. h2o

    h2o Aktivista

    Pa po ovom gledajuci BlackBerry je uvijek i bio dostupan u BiH. Kupis telefon, platis ili licencu za serversku aplikaciju ili hosting uslugu, kojih ima poprilican broj, i imas isto kao i sada.

    Mislim nisu ponudili nikakav valjan razlog zasto bi neko presao na Blackerry, a ne koristio, ili nastavio koristiti smartphone sa podrskom za Exch. ActiveSync.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Pretpostavljam da su instalirali RIM-ov server za mailove (jer je to citava poenta), samo su radi velikog uzbudjenja zaboravili da to navedu :)
     
  6. h2o

    h2o Aktivista

    Koliko je meni poznato svi telecom operateri koji su krenuli sa BlackBerry-ijima su u pocetku samo nudili mogucnost sinkronizacije sa korisnikovim serverima, tj. njihovi ljudi dodju u firmu i instaliraju serversku komponentu na vec postojeci Exchange ili Domino server. Hoce li biti nesto drugacije kod ovih cisto sumnjam jer bi sigurno to i naveli u objavi.

    I sto je vrlo zanimljivo serverska komponenta ne sluzi samo za mail i sinkronizaciju nego i za koristenje interneta, ponasa se kao proxy i bez serverske komponente blackberry-iji su prakticno neupotrebljivi osim za primanje i slanje poziva i sms-a.
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    tako je i kod nas u firmi... bb server se veže sa exchange serverom i vozi.

    naravno samo za direktore, ne za nas malen puk :)

    inače postoji mogućnost "privatnog" bb-a od operatera koji omogućuje flat net surfanje, 10 email adresa/forwarda za 91kn mjesečno... što i nije loše, pa sam si to uzimao po jedan mjesec preko ljeta kada je godišnji za plaćanje računa, mejlanje i sl.
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Ne spominju BlackBerry Internet Service. Zbog toga bih razmislio da pređem na pretplatu.
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    e da... bis se zove ovo o čemu pričam :)
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Ma mora biti, ili se u suprotnom radi o najvecem roflu od promocije Telecom usluga sa Merlinom.
     
  11. h2o

    h2o Aktivista

    Pa po meni je vec rofl jer nisu uveli poseban data paket.

    A sto se tice BB Internet Service cisto sumnjam da bi izostavili iz obavjesti nesto tako vazno. A i kad se pogleda koliko bi trebali uloziti za pocetak, prije ce biti da ce pipati puls trzista tako sto ce cekati da bude upita za Internet Service, pa ako bude zadovoljavajuci broj zainteresovanih onda krenuti sa primjenom.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Danas u ovim mainstream novinama vidim reklamu za BB u smislu "za prave musarkace koji znaju sta hoce". Eki to.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    znao sam da sam pravi muškarac, trebala je još samo ova potvrda :D
     
  14. h2o

    h2o Aktivista

    Uveli su dva data paketa za BB korisnike, internet i korporativni paket. Int je 25 KM, a kor. je 35 KM bez PDV-a. U oba je ukljuceno 50 MB za prenos, a sve preko toga se placa 0,05 KM za MB. Veliki napredak u odnosu na pocetak nema sta.

    http://www.mtel.ba/menu/2261/Internet_i ... bnu7a9a8f5
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Izgleda da im jos uvijek niko nije javio da je na BB obicaj preuzeti citav e-mail, a ne samo header / 5kb :) Racunica kao da je pravljena na osnovu potrosnje za Facebook ili Twitter mailove :D
     
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Koristim BB, i kod mene radi sve to na ultri sto Mtel nudi... ako nekoga interesuje, evo i objašnjenje "How to..."



    Prije nego što bilo šta počnete raditi, potrebno je instalirati BlackBerry Desktop Manager, koji možete skinuti ovdje.


    Podešavanje Interneta (EDGE) na BHmobile mreži

    U ovom uputstvu pomći ćemo vam da podestite vaš BlackBerry uređaj da bude 100% funkcionalan i bez BlackBerry Internet Servisa.

    Kako podesiti:
    Internet
    Push mail
    Facebook
    Ostale apps
    ...

    Prva i najvažnija funkcija BlackBerry-a je Push Mail koji je glavna karakteristika ovih telefona. Bez pretplate nema ove funkcije, ali tu je alternativa.

    Shangmail je besplatan push mail koji radi po istom principu kao BlackBerry Internet Servis i u potpunosti se integriše u postojeći messaging sistem u vašem telefonu.
    Preuzmite Shangmail sa http://en.shangmail.com/ i instalirajte preko Desktop Manager-a.
    Service Book: (Download Service Book)

    Da bi vam radilo slanje mail-a potrebno je da imate Service Book za Mail. Evo upustva kako instalirati:

    1. Ukljuciti Legacy SB Restore mode:
    Idite na Options > Advanced Options > Service Book
    držite ALT i kucajte redom S B E B
    i pojaviće se poruka Legacy SB Restore Enable.

    Poslije toga otvorite Desktop Manager i idite na Backup/Restore pa na Advanced. Kada otvorite Advanced prozor sa desne strana nađite Service Book, selktujte ga i prebacite na lijevu stranu i zatim idite na File/Save as.. i snimite backup vašeg Service Book-a. (Backup obavezno odraditi ako nesto krene kako ne treba.)

    Dodavanje service book-a: Kada ste uključili Legacy mod i uradili backup možete dodati service book za mail.
    U Desktop Manager-u idite na Backup/Restore pa na Advanced, File/Open… i otvorite file koji ste skinuli Browser_via_TCP_all_network_beta_V1.1.ipd, zatim ga prebacite da desnu stranu.
    To bi bilo to. Možete provijeriti da li ste dodali service book na Options/Advanced/Service Book

    [​IMG]



    Internet

    Da bi podesili GPRS/EDGE konekciju idite na Options/Advanced/TCP-IP
    Čekirajte opciju APN Settings Enabled i APN Autentichation Enabled
    U zavisnosti od operatera unesite sledeće parametre:

    (Ultra korisnici)
    APN: active.bhmobile.ba
    Username: (ostavi prazno)
    Password: (ostavi prazno)
    (PORT/PROXY: 8080 ili 9201 - nekim programima je potrebno i podešavanje ove opcije da bi radili, kao npe. Weather...)

    Sa ovim podešavanjem ste omogućili korišćenje data konekcije na vašem BlackBerry telefonu koja je potrebna kako bi ste koristili Browser, Messenger, Facebook itd.


    Facebook

    Nova verzija Facebook-a 1.7 za BlackBerry telefone zahtijeva BIS/BES uslugu. Tako da ako koristite BlackBerry bez data pretplate i greškom ste uradili upgrade na verziju 1.7 ovde možete preuzeti Facebook 1.6.0.21.
    Da bi ste obrisali Facebook aplikaciju idite u OPTIONS/ADVANCED OPTIONS/APPLICATIONS i izaberite Facebook pa na MENU i DELETE.
    Nakon brisanja aplikacije uradite reboot telefona.
    Kada ste obrisali Facebook 1.7 instalirajte Facebook 1.6.0.21 kroz Desktop Manager na vaš telefon.

    Facebook 1.6.0.21 za OS 4.5 (8100,8300 serije): Download
    Facebook 1.6.0.21. za OS 4.6 (8900,Bold): Download
    Ako imate problema sa instalacijom kroz Desktop Manager prokušajte sa BBSAK-om: Download BBSAK


    Besplatne aplikacije
    Svi likovi su OTA (Over The Air) sto znači da se instaliraju direktno iz Browsera vašeg telefona
    Da bi ste instalirali neku od aplikacija sa liste potrebno je da u vaš browser unesete adresu:

    http://bb.gizmo.rs

    [​IMG]


    BlackBerry Theme
    Meni lično jedan od najboljih Izvora za Free BB Theme jeste http://www.pimpmyberry.com (potrebno se samo registrovati na forum)

    [​IMG]

    Izvor: http://gizmo.rs/


    Ako još neko ima šta interesantno od free apps, free thema i sl. neka posta.
     
  17. h2o

    h2o Aktivista

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  18. Esh

    Esh HWB

    Ovo je primjer za ono sto Microsoft jos uvijek nije "skuzio", a to je da treba kopirati ono sto je prihvaceno na trzistu.