Business Software Alliance ili skraceno BSA je organizacija koja se bavi zastitom softvera uz saradnju sa razlicitim institucijama na sprjecavanju upotrebe nelicenciranog softvera, izradu odgovarajucih zakona i slicno. BSA ima i svoje predstavnistvo u BiH te nekih 2-3 godisnje odrzavaju konferencije na kojima prezentuju rezultate djelovanja, nove akcije te senzacionalnu stopu softverskog piratstva u BiH, odnosno jos senzacionalniju procjenu u obliku "sta bi bilo kad bi bilo" pa se tako za odredjeni procenat smanjenja navede fantasticno povecanje godisnjih prihoda i otvaranje znacajnog broja radnih mjesta. Naravno, za one koji ne poznaju materiju to sve lijepo zvuci, posebno kada to bombasticno upakuju strucnjaci za oblast iz dnevnih, sedmicnih i slicnih novina pa se onda torpeduju izjave tipa "prilikom smanjenja piratstva za 10% do 2009. godine, BiH bi ostvarila povećanje godišnjih prihoda u ICT sektoru za 97 miliona dolara uz otvaranje 1400 novih radnih mjesta". Onaj ko cita redovno Mrezu, mogao je do sada primijetiti da obicno nabacim neku shalu vezanu za ove podatke koji u sustini sami po sebi nisu problematicni jer su razlicite procjene neophodne u industriji, no problem je BSA metodologija pomocu koje se dolazi do ovih fantasticnih brojki. Jos jedna karakteristika ovih konferencija je i sto se na svakoj konferenciji "objavljena" stopa piratstva smanji za 1% pa mi koji redovno idemo na takve konferencije obicno nabacimo i neko kladjenje u smislu pogadjanja nove stope piratstva koja ce biti objavljena. Od prve objave, drzim se na 100% pogadjanja :] U lokalnom BSA obicno nisu narocito raspolozeni da razgovaraju na temu metodologije jer zele da se "fokusiraju na problem i nacine rjesavanja", protiv cega je tesko "ustati" kad problem jeste evidentan pa se u tome izgubi i prica o metodologiji. Dakle, nije problem djelovanje ni postojanje BSA-a, kao ni potreba za razlicitim procjenama, no problem je njihova metodologija koja ne odrazava stvarno stanje i moguce efekte. Ipak, za one koje zanima ovakva tematika, kolega Mike Masnick je objavio vrlo dobar clanak s ovom tematikom i o BSA metodologiji u SAD-u pa prije nego sto procitate clanak o kojem govorim, savjetujem da procitate i njegov prvi clanak na tu temu kako bi stekli vise informacija o problemu.
cekaj o kojem piratstvu se tacno govori? Ako cemo se gadjati ciframa pretpostavimo da se cifra od 97 miliona najvecim dijelom odnosi na Microsoft koji opet te pare nece potrositi na donacije otvaranje radnih mjesta u BiH ( doduse nece niko al et), te na piratske igre a kao sto znamo "12 razvojnih timova u BiH su u velikoj krizi jer ne mogu od pijaca na ciglanama i chengich vili da izdaju svoje ultra popularne naslove na kojima sad za sad radi 3000 programera i dizajnera a kad ne bi bilo pirata sa hrida radilo bi i vjerovantno 60.000" - po sluzbenim obavjestenjima Stihijevog press centra Haj sto nas maslaju politicari sad i ovi haklamashi...
http://www.poslovni.hr/81475.aspx ne želim peglat previše, samo prvu rečenicu članka pročitajte... eto kako se to radi, možda malo traje i osuđeni su za ilegalni os koji više nema službene podrške, ali je pravda zadovoljena n00bs.