C# literatura

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Elegance, Sep 24, 2015.

  1. Elegance

    Elegance Aktivista

    Pozdrav,

    Planiram da naucim ovaj programski jezik, nemam iskustva i totalni sam pocetnik sto se tice programiranja. Citao sam dosta o tome ali nisam nista konkretno radio.
    Pa sta mislite kako je najbolje poceti, uciti iz neke knjige ili online ? Malo sam googlao i naletio sam na 3 ove knjige pa sta mislite koja je najbolja i jeli neko imao iskustava?
    Takodje bi me zanimala i literatura na nasem jeziku, mada ne znam koliko je to dobro sve prevedeno.
    Da dodam da znam da je programiranje tesko i da ne planiram da ga naucim "preko noci".

    http://prntscr.com/8k1h10
    http://prntscr.com/8k1hgn
    http://prntscr.com/8k1hoy
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    Prve dvije su OK za početnike. Nađi i jednu iz for dummies serije i prati ih uporedo.

    Nemoj ni tražit prevedene ako razuiješ engleski dovoljno. Sve stručne knjige na engleskom su pisane jednostavnim jezikom.
     
  3. Esh

    Esh HWB

  4. Elegance

    Elegance Aktivista

    Poceo sam bio po knjigi ali sam naletio na kurs neki na youtube i dosta mi je lakse skontati stvari ovako kad neko objasnjava nego iz knjige.

    Radi se o ovome : https://www.youtube.com/watch?v=SXmVym6 ... 51207E3105

    E sad ko ima iskustva da mi kaze jeli ovo dobro ili ipak da se prebacim na ovo sto mi je Enis dao ?

    edit: sta mislite o ovome ?
    https://www.microsoftvirtualacademy.com ... courselink
    Ovo je koliko sam skontao updateovana verzija ovoga sto mi je Enis poslao, ali se radi kao o nekoj virutalnom kursu.
     
  5. Ninja

    Ninja Komšija

    Probaj, jebi ga. Najbolje ti je vidjet stvari na više načina objašnjene, naročito kad si početnik. Npr. ja ne volim video tutorijale, puno priče o nečemu što me ne zanima i što već znam. A uvijek bih preporučio knjige i tutorijale poznatih izdavača, tako ćeč naučiti best practices, kojih uglavnom nema na kojekakvim blogovima i indijskim Youtube kanalima.
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Da, Bob Tabor, to je to, možeš pratiti i preko MVA, skinuti primjere za vježbu i slično.
     
  7. Elegance

    Elegance Aktivista

    Hvala na odgovorima :smt023 :smt023

    E sad jedno priglupo pitanje, posto ja imam VS 2010 a ovdje se radi o 2013 verziji jeli ima neke bitne razlike izmedju ove dvije verzije (mislim na razlike koje bi mi smetale kod pracenja ovog kursa)... Ja koliko sam pratio dosta je slican ovoj starijoj verziji.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Slicno je sve, osnove te sto radis su iste. Ali bolje ti je svakako imati novu verziju, nisu ni projekti kompatibilni izmedju tih verzija, a i VS2013 je za 3 klase bolji.
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Mogu li ovo koristiti totalni početnici u programiranju uopćeno ili da se traži nešto jednostavnije?
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Možeš prisat kod u nekom tekst editoru (npr. Notepad++) i kompajlirat iz Command Prompta. Dosta teži način, ali ćeš bolje naučit sintaksu.
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nisam siguran je li ninja meni odgovara? Ja sam uglavnom pitao za ove tutorijale koji su spominjani na temi.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    zoi, pa i Elegance je pocetnik kako kaze, tako da su sve beginners tutoriali. Sumnjam da ima jednostavnije :) A Ninja je odgovorio Elegance-u jer je pitao moze li koristit VS2010. Posto treba vremena da se navikne i na IDE, bolje da se ipak drzi onog sto mu je u tutorialu, barem po meni.
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Aha hvala :) Evo od mene onda još jedno noobovsko pitanje. Pošto se odavno kanim početi s programiranjem, malo sam citao o tome pa nisam bas odlucio da li uciti C# ili C++. Da li neko ima neki savjet, preporuku da da po tom pitanju?
     
  14. Elegance

    Elegance Aktivista

    Evo skidam VS2013, posto na ovim tutorijalima radi na toj verziji.

    @zoi , i ja sam totalni pocetnik, tako da ovi video tutorijali krecu od samog pocetka i uce neke osnovne stvari (i knjige takodje).

    edit: u medjuvremenu ti napisa post, ja sam citao da je C# trenutno najpopluarniji i najvise se koristi te se koristi za razlicite platforme (PC aplikacije,windows phone i WEB development) tako da sam odlucio krenuti od njega. Ali naravno neka ti odgovore ovi iskusniji ili neka me isprave :)
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Sto se tice osnova pri ucenju OOP-a, bolje je krenuti od C++-a, ali prije ces steci prakticno znanje sa C#-om. Naravno C# ima i siru upotrebu, kako Elegance rece koristi se i za Windows/Phone/Web apps. To jedino jos imas sa Java-om. C++ se koristi gdje je potreban sa brzinom, velicinom, te svojom mogucnoscu, prvenstveno pri menadzmentu memorije, zatim nisi ovisan o .NET frameworku, samim tim ni o platformi itd. Mnogo je bolji, da se ne lazemo, ali prije ces moci napraviti nesto konkretno, korisno i komercijalno sa C#-om :)
     
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    OOP se može bolje naučit iz C#, nego iz C++, pošto C++ ne forsira objektno orijentisano programiranje.
     
  17. Elegance

    Elegance Aktivista

    Evo samo da napisem da sam poceo uciti po ovome linku sa Microsoft Virtual Academy i covjek super objasnjava, dosta bude jasno nakon prvog slusanja samo je potrebno par puta preci kodove kroz vjezbu da se upamte.Covjek dosta jednostavno objasni tako da i laiku bude jasno o cemu se radi. Sve preporuke :smt023
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Pa ima i toga, ali nije to razlog zasto je C# bolji za ucenje OOP-a. Ako cemo tako ici, onda je bolje da uzme Java-u, onda je najbliza pravom OOP jeziku :D To sto mozes u C++ radit proceduralno, je isto sto u C# mozes ubit jezik koristeci se statickim metodama i statickim klasama. Tako da uopste nije do toga sta ti jezik dozvoljava, vec je cilj da ispravno naucis prednosti jezika i zasto uopste postoji OOP. Meni je najveci limit C#-a sto mozes naslijediti samo iz jedne klase, sto se kosi sa logikom uvodjenja objekata i nasljedjivanja u programiranje. Da ne pricam da se lakse sa C++ switch-at na neki drugi jezik. Mada ga dosta ljudi ne voli, bas iz razloga sto moras vise voditi racuna kod programiranja nego u C#-u i Java-i, pogotovo kod rada sa memorijom. Tako da oni sto su poceli ucit C#/Java kao prvi programski jezik budu uskraceni za dosta toga esencijalnog, tj. onog sto se desava "ispod haube" sto je jako bitno kad razvijas velike aplikacije i kad trebas vodit racuna o performansama.

    Samo navali :D I prolazi kroz sve primjere rucno, nemoj samo gledat/kopirat itd.
     
  19. Elegance

    Elegance Aktivista

    [quote="selvin"
    Samo navali :D I prolazi kroz sve primjere rucno, nemoj samo gledat/kopirat itd.[/quote]

    Naravno, ovo znam da je kljucno. Bas i ovaj čiko govori da ovo nije film ili serija da se samo gleda :D
     
  20. Ninja

    Ninja Komšija

    Potrebe su se malo promijenile od vremena kad je nastao C++. Sad je kewl programiranje prema interfejsima, a multiple inheritance vjerovatno ni C++ programeri više ne koriste.