CeBIT 2008: II dio @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Mar 14, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Kao sto sam i obecao, jucer sam objavio i drugi dio reportaze sa ovogodisnjeg CeBIT-a. Ovaj dio je, po mom misljenju, najzanimljiviji buduci da je posven gigantima, odnosno kompanijama Intel i Nvidia. Imao sam priliku da sa predstavnicima obje kompanije odrzim dosta sastanaka uz klasicne brifinge pa sam sigurno propustio jos par detalja u samoj reportazi.

    Zbog toga bih stvarno volio kada bi nakon procitanog clanka malo vise ljudi ukljucilo u raspravu buduci da su ovo prave stvari o kojima ima smisla raspravljati, a ja vam mogu odgovoriti na vecinu pitanja koja vas zanimaju u vezi planova tih kompanija, proizvoda i sl. posto sam znatno vise vremena proveo s njima u odnosu na klasicno lutanje oko standova.

    Zato ljuti, navalite s tim pitanjima pa da raspravljamo o pravim stvarima!

    Citaj ovdje: http://www.hardwarebase.net/reportaze.p ... taza_id=65.
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Fina reportaza.

    Mislim da je malo glupo od nvidie sto se kaci sa intelom, ali ionako je ne volim zbog sugave politike. :mrgreen: Sad su dosli izmedju dvije vatre, jer ako budu gurali AMD procesore, onda guraju i direktnu konkurenciju, Ati. Bilo bi veselo da nvidia podje praviti desktop procesore, a intel "prave" graficke kartice - jer zasad samo DAAMIT ima sve kompletno.
    Pitanje: Je li bilo govora o dolasku P45/P43 ploca, ako da, kada bi se mogle pojaviti ? Ne vjerujem Fudi. :lol:
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Losi rezultati AMD-a, "oporavak" Intela te konstantni rast Nvidiae su upravo doveli do situacije gdje se Intel i Nvidia medjusobno prepucavaju. Tokom press brifinga, Intel je bez imala pardona pljuvao po Nvidia chipsetovima za njihove procesore, dok je Nvidia isto ucinila kada su u pitanju Intelovi chipsetovi, odnosno quad-core procesori. Naravno, jedan od razloga zategnutih odnosa izmedju ovih kompanija je i SLI podrska koju Nvidia i dalje ne namjerava licencirati Intelu jer smatraju da im je to "zadnja linija odbrane" na polju chipsetova za entuzijaste. Naravno, Intel im uzvraca istom mjerom pa su napravili krajnje bezobrazan potez sa Penryn specifikacijama u odnosu na 680i chipset gdje su bukvalno prevarili Nvidiau te tu kompaniju doveli u situaciju da sa svojim high-end chipsetom nije u stanju da podrzi nove procesore. Ne znam koliko ljudi koji posjecuju ove stranice razmisljaju o tome, no ovo je bilo vrlo, vrlo "podmuklo" od strane Intela te je proizvedena steta visemilionska. U tom cijelom konceptu, AMD za sada nije znacajan faktor, no nadam se da ce se to promijeniti.

    Nvidia ima visegodisnji plan, odnosno roadmap i evoluciju svojih procesora. Oni vjeruju da ce kroz izvjesno vrijeme procesori kakve danas poznajemo postati nevazni te da ce graficki procesor uz odredjene evolucijske izmjene postati kljuc citavog "sistema". Po tom pitanju Nvidia ima velike planove, dok je sada vrlo upitno da li se Nvidia planira ukljuciti u neki x86 proces zbog problema sa licencom za arhitekturu i sl. S druge strane, i Intel je svjestan da mora ojacati na polju grafickih procesora te "iza scene" pravi znacajna ulaganja kako bi se sto prije priblizio razvoju kakvog imaju Nvidia i AMD, no za sada jos uvijek kasne, iako bi ta borba na polju grafickih visejezgrenih procesora mogla oznaciti godine koje dolaze.

    Naravno, bilo je i govora o izlasku P45/P43-baziranih ploca. Svi proizvodjaci bi te ploce trebali predstaviti tokom maja, iako se stekao dojam da su ploce vec sada spremne, no Intel je zajedno sa proizvodjacima napravio stratesku odluku o tome da se saceka jos neko vrijeme kako bi se prodale ploce bazirane na trenutnoj generaciji chipsetova. Dakle, nista neuobicajeno. S druge strane, vrijedi istaci da Intel za novu seriju chipsetova (serija 4x) planira znatno duzi vijek prodaje buduci da se radi o zadnjim chipsetovima koji koriste Socket LGA775 koji ce i tokom 2009. dobiti jos par procesora ...
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Enise...hvala na reportaži.

    Samo ne znam kako ce P45 nagovoriti vlasnike P35 čipsetova da ih kupe.
    Nema posebnog napretka osim te IDT implementacije što vecini korisnika nije ni potrebno.
    Vecina bi ih za tu potrebu uzela X38.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Gledajuci s tog aspekta, P965 je takodjer bio jako dobar chipset te prve P35-bazirane ploce cak nisu bile u mogucnosti da ponude visi FSB kroz overclocking.
    Ipak, Intel i njegovi partneri ce jednostavno da tokom maja i juna sve postojece P35/X38 modele zamijene sa P45/X48 tako da tih ploca vise nece biti u prodaji jer ih je vec sada tesko naruciti buduci da se prazne lageri. Intel nudi nove Wolfdale i Yorkfield procesore te se kao logican izbor namecu i nove maticne ploce.
     
  6. nFare

    nFare Komšija

    Nas kao korisnike bas i ne interesuje prepucavanje NVidia-e i Intela radije slusamo ona AMD vs Intel s obzirom da samo ona donose snizavanja cijena. Stoga jesu li ista penzioneri AMD-a radili ( osim na ispravljanju TLBa ), u vezi konkurisanja bar Wolfdale platformi i 45nm i ima li ista od zajednickog razvoja sa IBM-om s obzirom da je IBM predstavio i koncept cell procesora sa 9 jezgri.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Upravo pisem nesto kraci dio u vezi AMD noviteta pa ces tu moci naci vise detalja. IBM i AMD zajedno rade na 45nm procesu, no jos uvijek nema neki konkretni proizvod nastao kroz tu kolaboraciju, a koji bi zabrinuo Intela :)
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sve dok AMD ne izbaci 45nm Fenomene koji ce imati "dovoljno visok" radni takt tesko da ce konkurirati Intel-u.

    Nvidia desktop procesor je sad za sad naucna fantastika.

    Ono sto mene cudi je to da nvidia nije ponudila neko rjesenje za laptope u vidu chipset+grafa ali valjda to nije zanimljivo trziste
    Po meni nvidia intelu najvise moze nauditi pravljenjem jeftinih value rjesenja u desktop/mobile varijantama a sad da li ona mogu biti jeftinija, isplativija od intela veliko je pitanje.

    Ako nista ovo naduravanja ce dati malo prostora za disanje AMD-u. Ali cisto ono informacije radi probajte u nekim velikim retail lancima USA/Europa/Asia naci ATI/AMD kartice, za ljeka ih nema.

    AMD bi trebao svoj uticaj na velike vendore iskorstiti u tom pravcu a s obzirom na gotova fabricka rjesenja nvidie u zadnjih par kvartala i konkurentnosti proizvoda velike su sanse da se AMD pocne tu da uzima nvidia trzista komad po komad.
     
  9. GW

    GW Moderator

    AMD je prilično uprskao sa Phenom procesorima. Dosta ljudi na njih gleda kao neispravne procesore i neće ih kupovati ni u B3 verziji. Enise jesi li razgovarao sa predstavnicima AMD-a o planovima nakon B3 Phenom-a? Kada stiže "buldožer"? R700? Šta god znaš reci.

    I pohvala za ovaj drugi dio. Puno zanimljivije od prvog.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    dog_father se ljutio pa je drugi cio reportaze updateovan sa pricom o amd-ovim proizvodima i rjesenjima na cebitu: http://www.hardwarebase.net/reportaze.p ... taza_id=65.

    prije nekih 10 godina, mozda je desktop cpu bio sci-fi za nvidiau, no to vise nije slucaj. imao sam prilike pricati s njihovim inzenjerima i dosta se ulaze na tom pravcu, samo sto put do procesora kakvog mi zamisljamo nije onakav kakvim ga zamisljamo, haha. shalu na stranu, nvidia ima izvrsne rezultate na trzistu notebooka gdje se traze visoke performanse, no u pravu si kada kazes da im nedostaje nesto sto bi bilo zaista popularno na entry-level trzistu za notebooke.

    ipak, imaj na umu da je gotovo nemoguce uci na trziste za entry-level notebook racunare zbog proste cinjenice da amd i intel nude ove bundleove sa raznim popustima i dodacima da je prosto nemoguce konkurisati u tom segmentu, pa zbog toga nv moze da napada samo high-end i mid.
     
  11. GW

    GW Moderator

    Baš me zanima na šta će ličiti taj Nvidia cpu.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Ličit ce na gpu :D
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Dodao sam i dio o AMD-u u "drugi dio reportaze" pa pogledaj ako vec nisi. AMD-ovci nisu bili pretjerano raspolozeni da pricaju van ovog domena 780G, ranije predstavljenih 790 chipseta, Pume i 45nm. Mislim da ce se oko TLB-a sve ubrzo zaboraviti i da cemo se na to samo podsjecati u shali s vremena na vrijeme, a puno vise ce zavisiti od performansi i cijene. Treba imati na umu da postoje 2 trzista koja su dijametralno suprotna. Jedno je trziste ljudi koji ne citaju recenzije, ne raspituju se po forumima i sl. (ukljucuje i sve moguce office nabavke) te je mnogo, mnogo vece u odnosu na trziste gdje se nalaze ljudi koje zapravo zanima sta im je u racunaru. Iz tog razloga, TLB nije "big deal" za AMD kao cijena, posebno u kompletu ploca+procesor.

    Nakon B3 steppinga idu 45nm za desktop i servere, a donosi bolje performanse po watu i vise frekvencije. AMD ce sa 45nm procesorima ujedno podrzati i DDR3 memoriju, no prelazak se nece dogoditi u dogledno vrijeme tj. sve dok je DDR3 memorija skupa i dok ne postoje dovoljno velike razlike u performansama. Ako se sjecate situacije kakva je bila sa DDR2 memorijom na 667 u odnosu na DDR1-400+, ponovo se desava isto. Sad se samo ceka pad cijena i neki "novi DDR2-800" samo ovaj put u DDR3 varijanti. Vrlo vjerovatno ce to biti memorija na frekvenciji od nekih 1800MHz. Do tada, AMD ce gurati DDR2 varijantu s novim 45nm procesorima.

    Kada je u pitanju R700, mogle su se cuti samo glasine, no stekao se dojam da je AMD veoma, veoma zadovoljan sa prodajom 3850/3870 kartica koje su istinske "hot stuff" na OEM i retail trzistu, tako da postoje neka razmisljanja da ce se AMD i sa novom generacijom truditi da proizvode GPU koji ce biti dovoljno brz da konkurise Nvidia rjesenjima na mainstreamu, dok onaj high-end i nije toliko bitan, s obzirom na kolicinu prodaje na entry-level i mainstream trzistu. Dakle, R700 bi mogao slijediti primjer tekuce generacije, no ovo su moja razmisljanja na osnovu onoga sto sam cuo. Sigurno da necu sad ekskluzivu od ovoga praviti kao neki :)
     
  14. GW

    GW Moderator

    Mislim da dd3 1600 treba postati "novi ddr2 800". 1800 mhz ispada iz JEDEC standarda.
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Daj malo detalja oko nvidia proc-ova nemoj sad ono "iz sporta ima novosti al nije za pricu".

    za te 45nm procove me zanima koliko su wafera spalili dok su napravili 2 ili 3 testna primjerka...

    ako ih ibm ne ishchupa oko proizvodnje nece ih tito ishchupati iz -

    Sto se tice Pume... heh ne zelim da budem skeptican ali ja jos ni na jednoj verziji amd mobilne platforme nisam vidio razlog kupovine iste.... vishe se grije, vece baterije, veci hladnjaci, vishe para.

    Sto se tice mid i high end-a u laptop i desktop replacement segmentu mislim da u tome ima vishe politike i straha velikih vendora od proizvodjaca zasto:

    -sa 8xxx serijom nvidia lagano ali sigurno izbacuje svoje partnere (XFX,Zotec,eVGA...) iz igre i od ovih pravi proizvodjace naljepnica
    -veliki igraci poput dell-a,lenova,toshibe, asus-a i acera nece dozvoliti da im ni ati ni nvidia uzimaju zaradu pogotovo jer su manje vishe svi u intelovim jaslicama
    po meni je to najveci razlog zasto nemamo standardiziranu situaciju oko vga na mobilnom platformama jer gore navedenima nije u interesu da omoguce upgrade laptopa sa novom grafickom,procesorom i sl jer bi u tom slucaju preko noci postali samo proizvodjaci naljepnica i kucista.

    asus pravi "externu graficku" ali to je iskreno prdimahovina jer se milion puta pokazalo da asus nema ni proizvodnju ni cijene za neki bum. Ideja je dobra ali police sa tim egzotikama i dalje ostaju prazne.Kao primjer navodim eeePC koji je u sedmom mjesecu punio police na taipeiu ... a u BiH stigao u februaru.

    Sad je ostalo samo da sacekamo mobilne G45 chipove i Pumu pa da vidimo hoce li se pomjeriti ista u tom segmentu.
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Tacno, mada Jedec specifikacije nisu nikad 'set in the stone' te su moguce promjene. U sustini, proizvodjaci ploca i procesora nisu zadovoljni performansama DDR-1600 memorije tako da je moguce da se do masovne popularizacije DDR3 memorije "usvoji" i neka brza. I prije je bila ista stvar :)
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Na zalost citava prica u vezi toga ti je bazirana na rekla-kazala jer niko nije "vidio" nista konkretno. Sve sto imas je ljude s kojima inace komuniciras, znas ih duzi niz godina, pa ako oni tebe supljiraju s informacijama, onda i ti (ne)namjerno supljiras ostale. Zbog toga ne mislim pisati o tome.

    Pa dobro, jasno je da su napravili fanfare na CeBIT-u sa tom pricom da imaju 45nm procesore (imas cak i dosta smijesne promo filmove na AMD-ovom sajtu), no jasno je da tih procesora nema jos barem 3-4 mjeseca. IBM je odigrao jako vaznu ulogu kod ove tranzicije, no ostaje da se vidi hoce li ih IBM financijski pogurati, pogotovo ako Puma ode u...

    Slazem se i sa razmisljanjem u vezi AMD mobilne platforme jer je prica otprilike ista svaki put kada pravi launch nove generacije. Ipak, moras im dati sansu i provjeriti sta ce ponuditi, iako nemaju winning record s mobilnom platformom.

    Nije samo G80+ generacija bila u situaciji sa lijepljenjem naljepnica na gotove proizvode. Unazad par godina Nvidia ima praksu da ne dopusta znacajne modifikacije high-end kartica pa u sustini dobijes gotovu karticu od Foxconna, promijenis eventualno cooler (ako bude odobreno od Nvidiae) te tu i tamo povisis frekvenciju (minimalno). Nvidia je postavila takva pravila i ko ih ne slijedi, biva izbacen iz utakmice, dok sljedbenici dobivaju razne popuste pa tako uspjevaju prezivjeti na trzistu. Zotac ti nije najbolji primjer posto je to PC Parner firma koja odavno pravi Nv kartice i to citavu seriju, a trenutno su u fazi da sa nekim skupljim / oc verzijama vise pokusavaju progurati brand, dok "jeftinoca" i dalje ide k'o halva.

    Koncept nadogradnje grafike / procesora kod laptopa se spominje vec duzi niz godina, cak neki laptopovi to i dozvoljavaju, ali jos nije uzelo maha. Intel je tu napravio najbolji posao i u sustini prodaje kompletan laptop (jos sad kada dodaju svoje SSD-ove...), a ostalima je da izaberu ekran, stave tastaturu i to je to. Iako je pitanje koliko PC kao platforma za igranje moze da prezivi, mislim da vrijeme kada nece biti znacajne razlike izmedju 3D performansi notebooka i desktopa nije daleko tj. vec se nalazimo u tom dobu i u sustini samo treba rijesiti problem sa potrosnjom grafickih akceleratora, odnosno naci pravo rjesenje za baterije.

    Eee kod nas nije kasnio mnogo za evropskim predstavljanjem, a od Computexa se znalo da ide prvo Azija, Amerika pa Evropa. Stvar se dobro prodaje i jos ga nema u pola zemalja gdje bi mogao dobro da prodje.

    Ponovo u vezi Pume, dosta ovisi i od performansi Griffina, a o tome se ne zna mnogo, tako da ce AMD bas morati da spoji dosta dobrih elemanata (cijena, performanse, autonomija) da Puma dobije bilo kakvu znacajnu podrsku. Onda tome dodamo da Intel ima WiMax, SSD, eee...
     
  18. GW

    GW Moderator

    Vidiš zanimljivo je to što kažeš da bi laptop mogao postati dobra platforma za igranje. Sve što je potrebno je SSD i pristojna grafička, recimo Geforce 9600m i imaš pristojne performane za bilo koji naslov. Mada ostaje pitanje potrošnje. Jer ako ne možeš igrati igru 2 sata na baterijama onda tu laptop gubi svoju svrhu. Kako ti kažeš Enise u potrošnji je problem. Da bi laptop postao gaming friendly morati će imati neki drugi, bolji tip baterije.
    Kada će se to dogoditi je dobro pitanje.
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ne mora znacit evo npr
    Imas Toshiba Portege R500 koji sa obicnim diskom i optikom sa 4200mah baterijom ima autonomiju od 3 i po sata
    sa SSD-om do 5h.

    Problem cak nije ni potrosnja graficke koliko je politika oko kvazi mobile pci express slota.
    Nvidia je nesto tu pachkala al to je samo puhanje u prazno
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Dalje se prica nadovezuje na masu laptopa. Nije sad problem naci laptop sa dobrim performansama (koje cak nadmasaju i vecinu desktopa), no masa takvih laptopa je preko 5kg, a ljudi bi i dalje htjeli da imaju i maksimalnu mobilnost. Opet kad dobijes zavidne 3D performanse, onda izgubis bateriju. Kraj price je opet cijena jer ljudi ne bi htjeli da daju vise od 1000 dolara za laptop na kojem bi mogli igrati sve igre, a to je jos uvijek nemoguce. Ipak, kompletna mobilna platforma ima buducnost.

    Zanimljivo je da je AMD na CeBIT-u reklamirao Puma-bazirane laptope te njihove performanse usporedio sa performansama laptopa sa Intel grafikom. RS780 nudi otprilike 3x bolje performanse nego bilo koji laptop sa Intel grafikom, iako vjerovatno ima bolji procesor.