Cijena izrade web stranice

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by sumeir, Dec 16, 2013.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav.

    Zamolio bih informaciju orijentaciono koliko košta danas izrada stranice bazirana na Wordpress ili Joomla template-u.

    Ovim se bavim onako više “rekreativno”ali ukazal se prilika da ono što mi je hobi "materalizujem",pa nebih volio da ispadnem ni "donji" a i osobi kojoj treba uraditi posao ne "ožarim"

    Znači odabir template-a

    Hosting provider-a

    Ubacivanje sadržaja na stranicu (Bila bi na našem i engleskom jeziku)

    Kreiranje profila na društvenim mrežama.

    SOE Google analytic

    Ubacivanje lokacije na Google maps

    Dodatno savjetovanja oko toga šta i kako treba stranica da se uredi i sl.

    Ovo bi bilo ukratko.

    Unaprijed se zahvaljujem.
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav drug,

    Nije mi jasno, da li ti trazis nekoga da radi za tebe ili da ti odradis.

    Ako budes isao privatno (ako imas dovoljno znanja mozda I najbolja opcija) onda gledaj da naplatis npr jedno 1000 KM za to sve jer moras:

    Kupiti template (ako ces ici na ljepotu)
    Platiti domenu
    Platiti hosting
    Potrositi vremena na kreiranje sadrzaja I ubacivanje/formatiranje istog

    SEO cisto sumnjam da znas raditi, ali to se vec placa PUNO vise (ako hoces da neko radi kako treba).

    Kreiranje profila je petominutni posao ali nabacivanje like-ova na te profila (ako treba) se dodatno naplacuje isto.

    Lokacija na google maps prilicno jednostavna, kao I implementacija lokacije u wordpress template.


    Ja bi ti preporucio, ako nemas iskustva sa WP-om (Wordpress) onda da se dobro upoznas jer fakat zna nanervirati I oduzeti DOSTA VREMENA.

    Zapamti jednu stvar, Template je divan kada ga kupujes/gledas ali kada ga sam instaliras on je potpuno prazan tako da treba malo I vremena da ga upoznas a I dodatnih stock fotografija da kupis, da to sve formatiras I sl.

    Posla ima a neko uporan ovo sve moze rijesiti za 3 dana ako ima pripremljen sadrzaj I odabran template (hosting podesen naravno).

    Ako kako mogu pomoci slobodno pitaj!
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Zahvaljujem na odgovoru

    Kao što rekoh radio sam neke stvari više "rekreativno" tako da imam nekog pred znanja. Što se tiče template-a i upoznavanja,obično ono što sam do sada radio prvo bih odradio na local host-u preko XAMPP-a i onda na live host postavljao.

    Što se tiče SEO mislo sam na ove neke cake što mogu poboljašti rangiranje stranice u pretraživačima isl.

    Uglavnom hvala na dosad rečenom ako ima ko šta još dodati bujrum.
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Moje tople preporuke su da kupis template (za WP), tu su negdje oko 60tak dolara, ali podrzavaju sve I veoma su dobri za uljepsati sve.

    Cijeni svoje znanje, I ako ces SVE raditi onda sam onda ga I unovci.

    SRETNO!
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Hvala

    Radio bih ja sve zato sam i pitao da mi neko kaže koliko da tražim,zanči 1000KM

    Hvala ti na savjetima.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Pa kod nas uzeti za neki wp ili joomla site 1000KM je puno. Ja kad pravim takav simple site, pravim iz nule CMS tako reci i opet tesko da ce ko dati 1000KM. A npr. po defaultu radim optimizaciju linkova, a ostalo za SEO po zahtjevu. Te stvari kao mapa, neke custom funkcionalnosti i slicno se podrazumijevaju jer zapravo sve radim po zahtjevu, bez gotovih rjesenja. Sto se tice dizajna, razlika je sto u vecini slucajeva dobijam dizajn, pa se ne brinem o tome. Ali nije problem kupiti neki template do 30-40$ a mozes birati sta hoces, pa onda na njega povezati svu svoju funkcionalnost i ubaciti ga u framework. Eh sad problem je sto ces i na takav site u wp-u izgubit dosta vremena da sve podesis, cak iako nema programiranja tako reci.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Prijavi se na neki freelance servis tipa oDesk, wordpress ide ko halva. 200-300$ mozes uzimati po sajtu za koji realno ne potrosis dva dana cackanja po par sati. Naravno tu ubrajam i izradu grafickih rjesenja, logotipa i sl, da sve lijepo upakujes. Dakle poznavanje grafickih programa je must.

    U ovo ne ubrajam trosak templejta, hostinga, seo i sl, jer to nije tvoja briga.
     
  8. sumeir

    sumeir Komšija

    @selvin

    Slobodno navedi cijenu koja misliš da je pristojna.

    Ovo što mi je ispalo to je po preporuci i ljudi kojima bi trebalo raditi se isto tako apsolutno ne razumiju oko procesa izrade stranice.Inače pristupam poslu kao da sebi radim i naravno mora se čovjek maskimalno unijeti .Vidio sam da ima firmi da nude i za 350KM izradu stranica.

    @Alibegovic

    Hvala na savjetu vidim kako stvari budu išle oko ovoga možda i pokušam ovo što preporučuješ.

    @donjapa

    Imaš li savjet gdje bi mogao još pogledati fotografije za stranicu osim shutterstock-a
     
  9. anel007

    anel007 Komšija

  10. selvin

    selvin Moderator

    Pa preko 500KM je previse ako radis nekome privatno, ako je firma i ako se moras bas o svemu brinuti od domene, hostinga, sadrzaja itd. onda uzmi 1000 ako su voljni dati :D

    To sto firme nude za 350KM je nesto sto ce jedan lik sjesti i za dan podesiti, tj. ne treba ni cijeli dan da podesi bazu, instalira wp, podesi stranice koje ce biti, ubaci neki sadrzaj, neke widgete i slicno. Sfuserit sto bi rekli, ali dobijes nice looking site :D
     
  11. sumeir

    sumeir Komšija

    Samo da se zahvalim svima na učešću u diskusiji i na savjetim.

    Lijep pozdrav.