Cijene HD2600 kod nas

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Heinz, Jul 6, 2007.

  1. Heinz

    Heinz Aktivista

    http://www.itx.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1696&Itemid=1

    Ja bas i nisam u toku, pa mi se ovo cini fakat jeftino u poredjenju s nVidia kartama. Koliko je HD2600XT sporiji od 8600GT?
     
  2. iskusni

    iskusni Komšija

    Razlika u cijeni je sasvim opravdana, ali nijedna karta neće dobro raditi u DX10 igrama, ali ipak treba sačekati nativne igre pa da vidimo. (CoJ DX10 patch je samo donio bolje texture i to ubija grafičku).

    http://www.guru3d.com/article/Videocards/440/15/
     
  3. Heinz

    Heinz Aktivista

  4. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ovu HD 2600XT baš nešto i ne hvale. Arhitektura im manjkavosti, tako ako se uključi "poliranje ivica" performanse drastično padaju. nVidia 8600GT i GTS je plaho tuku. Razliak u cijeni minorna oko 50KM, ali i u frejmovima, bar daje cifru sa kojom se neka igra može poigrati.

    http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3023&p=5
     
  5. iskusni

    iskusni Komšija

    Mid-range seriju ove generacije je preporučljivo zaobići. Za razliku od prošlih ovo je jadno.
     
  6. Looney

    Looney Komšija

    Ako se kartica gleda po tome samo kako se i shta mozhe igrati na njoj u suprotnom def. uzeti 2600ku :)
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Za nezahtjevne igrace, i one koje vole poigrati koji stariji naslov, 2600 serija je odlicna...
     
  8. iskusni

    iskusni Komšija

    Sa sadašnjeg gledanja DX10 performansi 2600/8600 su beskorisne, a za igre koje su izašle do otprilike ovoga perioda može poslužiti veoma dobro. A 2600 mi se sviđa zbog Avivo HD. Grafulje su danas dobile mogućnosti sa kojima se mogu raditi i druge stvari (Video), odnosno obavljaju i druge funkcije za koje nisu primarno napravljene, tako da se ne može reći da je neka grafa loša ako se samo pogledaju performanse u igrama, a onaj gore post sam rekao u smislu gaming performansi.
     
  9. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Pravo sam zbunjen. Na anandtech stranici, nVidia 8600GTS i GT šišaju u mnogim (starijim) igrama ovu 2600XT, pogotovo ako se ukljući "poliranje ivica". Nadalje u 8600/8500 grafičkim karticama je uključena HD dekodiranje, i te testove sam gledao.

    Inaće sam se nekoliko puta zalijetao na ATi kartice zbog AVIVO decodera/encodera, ali sa današnjim višejezgranim procesorima, u encodiranju AVIVO funkcija je bespotrebna. Čak sam nalazio tekstove gdje se tvrdi da nema hardwerskog poboljšanja u enc. od strane grafičke karte, već je sam program (zbog veliko iskutva ATi-ja u tom domenu) za to dobro optimiziran i aktivira se (da radi brže) kada u sistemu prepozna ATi karticu(?).

    Stvarno me ne zanima kako radi, kada se AVIVO pojavio bio je hit, ali sada iste brzine encodiranja se mogu postići na sistemima koji i nemjau ovu karticu jer su programi, koji podržavaju višeprocesorski rad, sazreli i rade brže na takvim računarima.

    Dakle koliko ja vidim za sada, na ovim mid range karticama se može fino poigrati prijašnji il ido sadašnji naslovi + HD video gledati bez da mi proc bude zakucan na 100%.

    Po recentijama 8600 u svemu tome prevazilazi Ati 2600XT - ili sam nešto propustio?

    I koliko vidim pojava ovih nVidia 8xxx i ATi2xxx nije baš slučaj kao pojava nVidia FX seriala (pogotovo 5200) gdje su raju pecali na fazon "Podrška za DirectX 9.0, a tadašnje GF 4200 Ti ovu 5200 uzimala lopatom.)

    Dakle 8600/2600 loše u domenu DX10, ali dobra grafika za dosadašnje igre. I kao takva vrijedna svojih para.
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako mene pitas bolje je imati polovnu 1950 pro nego novu 8600gt/2600xt
    Licno sam se uvjerio u to

    nove kartice su shit,em su im glupi hladnjaci,em su im budle paketi ofirno siromasni,em nema dx10 nicega da iskoristi te 128bitne skartove.

    Elem nekad davno kad mi je pod ruku dosao 8800gtx sam rekao i danas tvrdim da kartica nije nista drugo nego prenapuhano,prereklamirano parche silicijuma.

    To i danas tvrdim.
     
  11. iskusni

    iskusni Komšija

    Ima mrvica nade. Moramo još vidjeti kako će raditi nativne igre. (LP ne uzimam u obzir zato što nema razlike po svemu viđenom, osim naravno da DX10 ide samo na dx10 grafama i visti.)
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ma samo nek je single slot rjesenje, da je tiha, i da se ne napaja dodatno. meni su to najbitnije stavke kod kupovine pored cijene...
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    7300GT je to odavno. :D