Codegen 480W ili 400W

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by emirc, Apr 4, 2004.

  1. emirc

    emirc Novi član

    Evo kontam uzeti novi komp pa mi treba savjet u vezi napajanja. Odlucio sam se da to bude Codegen zbog po mom misljenju najpovoljnijeg odnosa cijena/mogucnosti. E, za oko su mi zapela ova dva modela u Plusu na Skenderiji.
    Tisina mi je jako bitan faktor, ali i stabilni naponi, i ovaj u Plusu mi kaze da je 400W puno tisi od 480W, iako ovaj od 480 ima dva ventilatora, a i u Bugu pise da je ovaj od 480W "vrlo tih" (u onoj temi broja, ako se neko sjeca). Zanima me ima li neko iskustva sa ova dva napajanja, vidim da Veky ima ovo od 400W pa me bas zanima kakva su mu iskustva...

    c ya...
     
  2. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Mislio si mozda Vedy heheheh

    da imam iskustva napajanje je prilicno tiho (imao sam 300W na pentiumu 4 i bilo je glasnije od ovoga mislim da je proizvodnja zvuka oko 20decibela sto je itekako zanemarivo.

    Jos nesto jos me nije razocaralo a koristim ga vec 4-5 mjeseci.

    Trenutno na njemu drzim procesor na 1.725Vcore AMD ATHLON XP 3200+ i jos nisam imao priliku da vidim da stucne.

    Taj od 480 nisam koristio ali u svakom slucaju ako imas para za njega baci oko i na njeg.
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    Imam i ja 400W i mogu rec da je mojim usima jako bucno. :)
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    kod nas u hr su sad neke akcije chieftec napajanja za male pare 300 i 380W, pa ako možeš doć u zg malo to pogledat, jer je jako upitno 480W za 30-ak€... chiefteci su malo skuplji (ne previše) i sigurno daju deklariranu snagu. ak ti je tišina bitna razmisli o modelima sa 12cm ventom.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    po mom misljenju zavisi prije svega sta planiras "kaciti" na to napajanje, tj. da li ti zaista treba 480W.. Ako ti nije potrebno i gledas vise na buku, onda preporucujem to od 400W.

    Inace, ja imam Zalman 400W..
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    bezobraznik jedan! :D

    da slažem se sa tvojim postom... ako ne treba 480W (a vjerujem da ne treba), onda bi trebao uzeti 400W.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    ma znas, kazu da je tisina vrlina :D
     
  8. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ChiefTec je zakon(sam je malkice skup,hehehe)...mada imam Codegen i mogu ti reći,osjećam da mi se soba pretvorila u mlazni avion :-D :)
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    chieftec i aopen 300W 30€, 360W 45€... nije baš pretjerano skupo.
     
  10. emirc

    emirc Novi član

    E ovako konfiguracija bi bila sljedeca:

    AMD Barton Mobile 2500+
    ThermalTake Silent Boost
    1GB Kingmax DDR433 (2x512MB)
    Abit NF7-S
    Radeon 9800 ili 9800Pro
    Maxtor 30GB 7200 ATA133 (kasnije zamjeniti nekim vecim SATA)
    Toshiba 16x/48x DVD
    FDD
    TV Kartica PCI
    Modem PCI
    Midi Tower(2x80mm vent.)
    Codegen 400W ili 480W
    Tastatura+Mish

    Dakle, moze se voziti sasvim normalno i na "real" 300W PSU.

    Naime, ovaj iz Plusa kaze da su instalirali u jedan komp. taj od 480W i da se u pocetku ne cuje, ali kasnije se poveca broj okretaja ventilatora koji je izgleda kontorliran temperaturnom razlikom, a kazu da je ovaj defaultni 400W (koji dolazi uz kuciste) gotovo necujan u racunaru.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    zašto tako mali disk?? uzmi seagate, pusti taj maxtor na miru... sata je po meni malo bezveze (u ovoj fazi razvoja) uglavnom radi se o tome da su svi ti diskovi isti, ali se na "izlazu" diska preko sata bridge-a komunikacija iz paralelnog oblika pretvara u serijski, pa na sata kabel, na matičnoj opet na sata bridge u paralelni oblik i onda prema southbridge-u/northbridge-u. uglavnom u običnu paralelnu komunikaciju su dodane te tehno-điđe i na kraju to sve ispadne sporije od starih diskova... e sad kad bi ti uzeo dva wd raptora na 10k okretaja (koji su stvarno skupi) i stavio ih u raid 0, to bi već bio posao, al ovak... rađe ti uzmi seagatea i mirno spavaš po noći.

    barton mobile na desktop stroju??!! what the fuck... ne kužim

    ostalo sve je prva liga... uzmi malo prostranije kućište, probaj napravit rupe za 120mm ventove i bit će to sve to jako tiho...
     
  12. emirc

    emirc Novi član

    Eh syss, jeziga, ponasas se sa mnom kao da sam pocetnik :)
    Elem, zasto tako mali disk? Zato sto imam taj disk trenutno na ovom kompu (celeron oced na 450MHz), pa cu izvaditi iz njega disk, pa kad mi bude postao premali (disk:)), onda cu ga zamjeniti nekim S-ATA modelom, a tad ce valjda taj S-ATA biti malo zreliji i optimiziraniji...
    Toliko hvalis Seagate, a propustio si informaciju koja kaze da jedino Seagate zasad ima native podrsku za S-ATA standard (bez S-ATA->P-ATA bridgeva), :wink:
    Barton Mobile? Trenutno nemam vremena objasnjavati, nek ti neko drugi (evo Enis kao hardveras s iskustvom) kaze nesto vise o tome, ja cu ti samo reci da mobilci imaju otkljucan mnozitelj, FSB na 266MHz, rade na 45W pri 1,45V naponu, i dizu se bez problema sa 1860MHz na 2500-2600MHz sa vulgaris zracnim hladjenjem...
    120 mm ventove nisam nigdje nasao u BIH, a ionako cu ove od 80mm spojiti na 7V napon.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    a ja mislio da uzimaš novi disk, pa se začudio nad veličinom od 30gb.

    seagate je uvijek za pohvalu :D znam da oni imaju "čisti" sata, gledao sam nedavno neke testove, al šta to vrijedi kad su opet najsporiji od velike većine sata diskova na tržištu... a nešto se i priča o nekim malim problemima prilikom instalacije win xp-a na bilo koji sata disk, nisam osobno vidio, al sam nešto načuo...

    da ovo sa mobile procesorom ima smisla ako se clocka, stvarno sam neinformiran... a mobile barton se može stavit na desktop socket a ploču?
     
  14. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Izvini syss ali moze se staviti u desktop skocket a plocu.

    Imas na hrvatskom hardver forumu momke koji su se igrali sa ovim procesorom.

    A konfa je dobra ma odlicna.


    Uzmi 400W mislim da ti vise nece trebati.

    Jedino ako se odlucis za nv40 jer sam cuo da guta struju na kilu (nije vise nv40 sad je 6800ULTRA)
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    pa zato sam i pitao jer prvi put čujem za mobile barton u dektop stroju... mislim ima stvarno sve to smisla... otključan množitelj, 45W potrošnje... clock do neba.
     
  16. Esh

    Esh HWB

    nedavno sam postao link na tu temu (mobile barton) sa clocking-om i sl..

    inace, malo off topic, napravili su i kvazi plocu za desktop use intel centrino procesora: )
     
  17. Shenron

    Shenron Komšija

    Gledao sam na jednom stranom forumu kako je tip P4-M digao na 3,6 Ghz, naravno nista cudno da to nije na naponu 1,525v :D .

    2500+ M skoro svaki bez problema ide do 2,5 Ghz, ako imas bolje hladjenje 2,7GHz zi je zagarantirano, sa vodenim valjda ide jos vise.
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    a jel onda dobijem i wireless unutar ekrana? :)
     
  19. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    I koliko te košta ovaj experiment?
     
  20. emirc

    emirc Novi član

    Sve cu izgleda, osim graficke kartice, uzeti u Plusu... :
    Mobile - 230KM
    cooler - 30KM
    artic silver - 10KM
    DDR - sad je poskupio, izmedju 350 i 400 KM
    Abit - 200KM
    GPU: club3d 9800SE(moze se modifikovati, ako nadjem) -350KM, Radeon 9800/Pro (400/500KM)
    disk - imam
    DVD-imam
    FDD-imam
    Tv kartica-imam
    midi tower+400W - 60KM
    tastatura - imam
    19" - imam
    logitech mx310 - 70KM

    VPC - 1200-1300 KM