Coworking u Sarajevu

Discussion in 'Generalna diskusija' started by heroic, Jan 4, 2014.

?

Coworking?

  1. Odlicna ideja, koristio bih prostor/usluge

    5 vote(s)
    31.3%
  2. Dobra ideja, ali ne moze uspjeti u Sarajevu/BiH

    9 vote(s)
    56.3%
  3. Losa ideja

    2 vote(s)
    12.5%
  1. heroic

    heroic Komšija

    Eh ovako...opet ja sa svojim ludim idejama :D

    Boraveci u EU i kod nasih komsija u Zagrebu, primjetio sam ove coworking spaces. Za one koji nisu upuceni evo par linkova:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Coworking

    http://coworking.hr/coworking/

    Znaci u pitanju je koncept gdje neka organizacija/osoba/grupa ima svoj poslovni prostor , obicno je opremljen samo sa radnim stolovima i internet pristupom. Te se kao takav iznajmljuje, ali ne kao cijeli, vec "one desk at a time". Najcesci korisnici ovoga su freelanceri, putnici i startup firme, koje na ovaj nacin mogu jeftino doci do poslovnog prostora, a ujedno i upoznati nove ljude, razmjenjivati ideja...itd

    Posto mi je koncept jako interesantan, gledajuci iz neprofitne strane, znaci cisto kao self-sustaining project, imam par pitanja. :D

    • Da li bi koristili ovakav prostor, kada bi bio u Sarajevu?
    • Manji ili veci prostor (npr 4-5 osoba u istoj prostoriji naspram 10-20)?
    • Gdje bi bila idealna lokacija za prostor (koji dio grada)?
    • Da li je cijena od 1-2KM/h po stolu prihvatljiva (za jednokratno koristenje)?
    • Mjesecna clanarina 50-100KM, koliko je prihvatljivo, a koliko je puno ? (Ovo se odnosi na startup firme, tj ljude koji bi konstantno koristili prostor odredjeni period)
    • Sta bi vam bilo korisno da imate u tom prostoru osim standardnih usluga (prostor, internet)? (npr: server, grickalice, pica, kafa, skener, printer, UPS, projektor, TV, iznajmljivanje laptopa/PC-a...)


    Jedna od ideja koja se javila u nekom brainstormingu sa kolegama koji studiraju, je da bi i studentima ovo dobro doslo. (Npr 5-10KM za par sati koristenja konferencijskog stola bi bilo jako korisno kada rade grupne projekte). Takodje bi se moglo organizovati razni kursevi/predavanja (soft skills, programiranje, online novinarstvo, dizajn), prezentacije proizvoda/firmi koje se bave hardware/software-om, promocija blogova/online novina/portala...itd


    Ne zanimaju me komentari tipa nije isplativo, jer bi bila u pitanju neprofitna organizacija. Po svim kalkulacijama koje sam pravio, oslanjajuci se na info od kolega iz Hrvatske, Srbije, Spanije i Njemacke...moglo bi biti samo odrzivo,tj da je u nekom blagom plusu (ukljucuje troskove prostora, opreme, usluga trecih lica i zaposlenika). Naravno sve to ovisi od iskoristenosti prostora, sto je i cilj ove mini ankete. Visak novca bi se koristio za neplanske troskove (npr razvali se stolica), za projekte, sirenje na druge lokacije...itd


    Jos jedna stvar, uz sami prostor, organizacija bi eventualno organizovala i neki website tipa kickstarter za BiH/regiju, te se bavila tematikom startup-a i opcenito tim nekim omladinskim aktivizmom u tim sferama.


    Unaprijed zahvaljujem na odgovorima, dovoljno je da odgovorite na 1-2 pitanja, cisto da imam predstavu o stavovima javnosti :mrgreen:
     
  2. rama

    rama Aktivista

    Super ideja. Samo što nešto ne vjerujem da bi kod nas ovo ferceralo.

    Studente komotno možeš otpisati jer imaš Altu i BBI koji pokrivaju skoro sve fakultete po tom pitanju. Plus je besplatno i imaju hranu u blizini. :D
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Koliko znam, tako nešto će biti ponuđeno u sklopu Huba 387, a i ekipa sa Ekonomskog fakulteta također razmišlja da iskoristi neki prostor za tu namjenu.
     
  4. DarGar

    DarGar Aktivista

    ideja nije losa, i jako mi se svidja sto neko ima ovakve ideje

    da trziste nase nije sjajno, nije, al ko zna, uz extra dobar marketing, sve je moguce...