Cyber zločin u BIH

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kvaju, Sep 17, 2014.

  1. kvaju

    kvaju Komšija

    Stariji čovjek me došao maloprije pitati za savijet.

    Djete (nije maloljetno) ima problema vec nekoliko godina sa odredjenom osobom preko interneta.

    Ta osoba (oni predpostavljaju tko je ta osoba, ubiti znaju, ali nemogu dokazati da je to ona)

    Ta osoba ga je prije 2-3god maltertirala preko fb(tj njegovog sina), on nije precizirao tocno sta je, ali kaze da nije nimalo fino, ta osoba je pravi lazne profile njegova sina i svašta piše, i to je stalo jedno vrijeme i evo kaze pocelo je opet.

    Isao je na Mup u Mostaru, oni mu se doslovno nasmijali i otpepali ga, kaze idi u sarajevo (jer od tamo ta osoba ga maltretira, iz nekakvog centra je).

    Dali vi imate ikakav savijet gdje da ga uputim, sta da radi.
    Njegov sin ima isti profil sve te godine i ima arhivirane sve poruke i gadosti.

    Ali evo da tema ne bude samo za ovaj slucaj nego opcenito, kako se boriti protiv ovakvih stvari kod nas, dali je itko imao slican neki slucaj ili zna da je netko uspio izgonjat pravdu kod ovakvih stvari?
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja koliko znam u KS u nekim stanicama ne znaju popuniti papirni nalog za prijavu. Prije par godina sam sam sebi popunjavao nalog za krađu bicikla jer je drotu bilo mrsko pisat.

    U principu podeseš prijavu protiv te osobe na koju se sumnja ili protiv NN osobe, daš izjavu i nadaš se da će oni to prosljediti u tužilaštvo-sipu na provjeru.

    Iskreno mislim da će to rezultirati sa nikakvom reakcijom sa njihove strane osim ako žrtva nije neka politička čivija, sin nekog glavonje ili ministra i slično a i tada je upitno.
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Itekaki imamo sistem za internet kriminal, koliko su azurni to je pitanje :D
     
  4. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Znam kad je bila ona aktuelna kradja ADSL-a sifri par likova je dobilo paprene kazne :lol:
    Valjda ima sistem sad kakav je to je druga priča
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Naravno da postoje neke minimalne osnove za pokretanje slucaja preko organa vlasti.

    Malo mi nije jasan slucaj koji se desio u MUP-a, zasto to oni nisu objasnili bolje, ali eto ...

    Prvo bi trebalo dokazati "ko" je ta jedna ili vise osoba protiv koje se podnosi krivicna prijava.

    Ukoliko se dokaze, a moze se uz odredjene procedure (sto "bolja" procedura-to bolje za slucaj, jos bolje na sudu kod sudije) npr preko provajdera-usluzioca interneta uz pismeni zahtjev obavezno, doci do tacne IP adrese (jedne ili vise) da se stvori osnov jedne ili vise osoba umjesane u slucaj. Samo jedna osoba je dovoljna, vlasnik ili osoba vezana za korisnicku IP adresu ili neki slican nacin da se dodje do informacija-KO ?

    Ukoliko se dobiju informacije o vlasniku npr adrese, podnese se krivicna prijava protiv lica, zvanicna procedura pokretanja slucaja...poslije to ide svojim tokom, ali ljude odbija trosak suda i/ili advokata ukoliko se sve na kraju ne zavrsi onako kako to zamislis.

    To znaci da taj koji je kriv na kraju, nekad i "dugog" spora (+troskova), moze priznati krivicu po nekom osnovu za koji bi bio kaznjen, a na kraju mu sud oprosti uz izvinjenje da to vise nece raditi...ali opet isto i ista (troskali) procedura...

    Osim ovog sto sada govorim imas "vasa prava u BiH" - nazovi i pitaj za savjet (Ovo opredjeljenje se ogleda u pružanju besplatne pravne pomoći i zastupanju interesa korisnika, besplatne pravne pomoći, čime se omogućuje ravnopravan pristup pravdi bez diskriminacije po bilo kom osnovu;) : http://www.vasaprava.org/?page_id=2

    Edit... jos nesto, ako neko uspije dobiti na sudu, sud odredi neku veliku i/ili zatvorsku kaznu, covjek sebi moze stvoriti dozivotnog neprijatelja...treba ici zastrasivanjem ili odustati...izvagati ;)
     
  6. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Sta ce stvorit neprijatelja za citav zivot kad ga vec cojk pegla par godina .
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Slican problem prije par godina imao mladji prijatelj. Neki lik mu preko MSNa (ili koji vec messenger je bio) slao stalno neke kretenske poruke, znao sve o njemu i njegovoj djevojci, prijetio mu itd. A onda je taj prijatelj instalirao neki program/skriptu, pa kad je poslao messengerom sliku (ili neki drugi fajl, ne sjecam se), taj program je uhvatio IP od primatelja, tj. tog budalasa. Koristeci taj IP saznao je tacno adresu/lokaciju, a onda je poslao par celavih starijih prijatelja i maltretiranje je prestalo za sva vremena ;)
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne kontam, zar se takve osobe ne mogu blokirat za sva vremena? :)
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mogu se blockirati, ali takvi majmuni naprave lazni profil, sa podacima i slikama zrtve, i onda se javljaju prijateljima zrtve i jedu govna. Mislim da nasu policiju treba zaobilaziti, i s krivicnom prijavom se obratiti direktno nadleznom tuzilastvu.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Na sudu se jako cijeni pokusaj rijesavanja slucaja sporazumno, gdje je "ugrozena" strana vec pokusala izbjeci vece probleme, sud i sl..to znaci da je pametno i prvo (obavezno) pismeno se obratiti svom usluziocu internet/mobilnih usluga za pomoc oko slucaja-da se iskljuci iz mreze (iskljuce internet vlasniku te ip adrese)...priprema slucaja, papirologije koja dokazuje konflikt.

    Ukoliko su razliciti usluzioci i tvoj ne zeli pomoci, trazi potpisan papir da su odbili pomoci-odbijenicu, jer i taj bilo kakav papir vrijedi.

    Sud moze prihvatiti papir ili dokument koje su potpisale dvije osobe kao sporazum i treba paziti sta, ko i koliko osoba potpisuje ;)
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ne moze jedan ISP/mobile operater postupati po takvim zahtjevima gradjana. Takve naredbe daje sudija za prethodni postupak, na zahtjev tuzilastva, u postupku istrage. to je isto, kao kad bi meni neko slao SMS i prijetio, i ja nazovem telecom i kazem de ga iskljucite/opomenite, smeta mi. tuzic, odnosno sud, jedino mogu dati takvu naredbu operateru, kad utvrde da postoje elementi krivicnog djela.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Moze :)

    Ja sam na taj nacin iskljucio covjeku telefon i sve ostale usluge, ali je bio isti usluzioc - BHTelecom.
     
  13. kvaju

    kvaju Komšija

    Stari od tog malog mene trazi i pita jer ja se kao razumijem u kompjutere, gdje mogu naci hakera, samo da saznaju ip adresu od tog morona jer bi im ona sluzila kao dokaz protiv te osobe, a ovako je to samo rekla kazala preko laznih fb profila i poruka.

    Ovo je ozbiljna stvar, zamisli danas sutra djete moje tvoje se nadje u slicnoj situaciji, a nema ti tko pomoci, i na kraju da saznas i tko je, lose bi zavrsilo kako god okrenes.

    Valjalo bi kad bi kad bi ga mogao uputiti negdje nekako pomoci.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Daj ba link profila pa cemo naci ko je i sta je :mrgreen:
     
  15. kvaju

    kvaju Komšija

    Mogu ga pitati, al neznam sta bi dobili sa tim, osim sto cu se nasekirati bezveze :)

    Jer koliko sam shvatio oni znaju tko je osoba, ali nemaju dokaza da je to on.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mora da im je sve potaman u zivotu kada su im lazni FaceBook profili koje neko pravi prava nocna mora.

    Give me a fucking break.

    I ako vec znaju ko je, neka njemu daju do znanja da oni znaju, tj posaljes nekoliko tipova da porazgovaraju sa njim (ili sta vec :wink: ) i ako je on taj koji ga maltretira nakon toga budi siguran da ce prestati.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    /\
    This. Jedan slomljeni prst bi riješio sve probleme.
     
  18. kvaju

    kvaju Komšija

    A gle, znam kako bi ja to rješio, čovjek me pita za savijet, on želi to drugim putem riješiti, zašto - stvarno neznam.
    Koliko sam shvatio nisu samo Facebook profili problem.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nema drugog nacina, u ovoj zemlji nista ne funkcionise kako treba da ne pricamo o tim stvarima.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Bila jednom jedna slicna tema, na kraju 2 stranice o tome "sta bi ko kome uradio"... Ako se dobro sjecam bilo je za prevaranta oko graficke, nema smisla da opet nabrajamo, ili? :)

    "Mi mislimo da je on" nigdje ne prolazi, a bas kao sto King rece i ljudi se nekad previse zamaraju "sta ce ko rec'", nadati se najpozitivnijem ishodu.