D-link DIR-600 vs Linksys WRT54GL

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by necko_sa, Oct 23, 2010.

  1. necko_sa

    necko_sa Novi član

    Imam oba na testiranju, ali bih samo da jedan zadrzim...koji i zasto?

    Treba mi prvenstveno onaj koji ima jaci W signal.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jaci signal dobijes sa jacom antenom. Mozes pojacat malo kroz wrt-dd firmware za taj linksys. Ja bih wrt54
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Linksys bez daljnjeg raspravljanja
     
  4. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Linksys . Koristim ga vec par godina nije , stucnuo :D
     
  5. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Liknsys, prvenstveno radi DD-WRT firmware-a.
     
  6. necko_sa

    necko_sa Novi član

    Ok...mada rezultati testiranja pokazuju trenutno stanje u korist D linka po pitanju jacine signala. Nalaze se jedan pored drugog...dva sprata ispod, vidim, doduse jako slabo D link, a Linksys-a nigdje na mapi. Slijedi razocarenje...ali, slazem se sa vama da je Linksys jaci, posebno ovaj model jer ima mogucnost, kako kazete, DD-WRT firmware-a.

    Zanima me gdje ima u SA kupiti te jace antene, jer mi je jako bitna jacina signala i vezano za ovaj firmware DD-WRT, gdje naci uputstvo i ono sto mi treba za taj ritual promjene SW?
    Cuo sam da ima i neki Tomato. Koji je bolji?

    Hvala
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Instalira se isto ko i svaki drugi firmware. Skines fajl, izaberes ga u update servisu na routeru, restart i eto.

    http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Installation

    Znaci pod advanced settings u wireless, imas nesto sto se zove tx power.

    Opis

    TX Power
    This value ranges from 1 - 251 mw, default value is 28mw. A safe increase of up to 70 would be suitable for most users. Higher power settings are not recommended for users due to excess heat generated by the radio chipset, which can affect the life of the router.
     
  8. necko_sa

    necko_sa Novi član

    ok..ubacio sam DD-WRT...lijepo izgleda...nasao sam i opciju za regulisanje izlazne snage...trenutno je na 81...

    Kakva su vam iskustva sa povecanjem snage? Do koliko je sigurno da dizem vrijednost?

    Kolika je vrijednost orginalne antene koja dodje uz router u dB?

    Narucio sam preko eBay-a ovu 10dB antenu...jel ovo ok?

    http://cgi.ebay.com/2-4GHz-10-dBi-Wirel ... 5adcbbf9a4
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Obicne antene na routerima su 2-4 dbi, nikad vishe od 6. Barem ja nisam vidio nesto jache na ovim kucnim routerima.

    Tako da ta desetka bi trebala biti sasvim ok.

    U wikiju pise da je 70 mw ok kao jacina tx signala, sve preko toga moze pregrijati radio chip. Znaci 80 ne bi trebalo biti previse.
     
  10. necko_sa

    necko_sa Novi član

    Ok, hvala @Zeleni, hvala ostalim clanovima. Kada dobijem antene, javim vam rezultate.
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Bit ce ti taman. Istu imam na TP-Linku i signal se moze uhvatiti i poslije tri debele ploce, a na Paradigmi sam ga jedva hvatao i nakon 2 ploce :mrgreen:
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Eh ovako, planiram da uzmem sebi wireless router. E dilema je sljedeća, 802.11G ili 802.11N?

    Citam, N je bolji, jaci signal i brzi. Problem je sto HTC Legend ne podrzava N standrard, pa me zanima, sta mi preporucujete, da li ima (da li postoji) router sa i G i N standardom, koji je dobar, TP Link, Linksys, D-link, ili nesto trece...

    I malo off topic pitanje, da li ce na tom HTC-u sa prelaskom na Froyo 2.2 proraditi N standrard, posto sam kao nesto nasao na netu da bi to moglo biti.

    Eto, hvala na svakoj pomoci :)
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Svaki koji podrzava N, podrzava i ove unazad, tako da s tog aspekta nemas problema. Ono o cemu trebas voditi racuna je da poslije kupujes uredjaje sa N certifikatom i to po mogucnosti od istog proizvodjaca.
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    I da dodamo, ne moze G uređaj dobiti N podršku nadogradnjom softvera.
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Eh, u medju vremenu sam malo istrazivao, i nasao sam za to da uz N idu i ostali. Kako mislis sa N certifikatom? Ja cu npr. sad uzeti mobitel sa podrskom za N, znaci da ce to da radi bez problema.

    Sto se tice telefona, to nisam nista nasao, tako, hvala Dog :) a i napisao sam za problem sa updateom na 2.2 na odgovorajucoj temi.

    Koliko sam skontao, N postaje standrad, pa sad i vecina laptopa podrzava N standard, a i telefoni sve vise...
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Logicno da N sve vise preuzima, s obzirom da je to sljedeci korak u WiFi tehnologiji. A kad Enis spomene certifikat, radi se o tome da su neki proizvodjaci izbacili "N" uređaje prije nego sto je zvanicno usvojen standard.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    OK, pa koji mi router preporucujete? Jedan od ova dva? Ili je mozda u medjuvremenu nesto bolje doslo? Gledam ovaj D-linkov 75KM u imtecu.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sve je koliko para toliko muzike. Dlink za taj novac odličan.
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Haj jos cu malo pogledati, moze cijena ici gore-dole, bitno mi je da je dobar, da mi ne puca veza, da je signla dobar za stana. Ma da mogu da ga postavim i zaboravim na njega.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa racunaj da je od ova dva modela 54GL duplo skuplji. Kad imas ova dva a kad biras, onda je lako odabrati. Medjutim kad kupujes, pa biras izmedju routera od 75 i od 140KM, a treba ti za kucnu upotrebu, onda je malo drugacija prica. A sto se signala tice, stan ce ti pokriti i TP Link od 50KM.