Da li sada kupiti core i5?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Eight, Sep 16, 2009.

  1. Eight

    Eight Novi član

    Ili da bolje postavim pitanje da li ploca, jedina dostupna, Gigabyte GA-P55-US3L pruza dovoljno u odnosu asusove sa socketom 1156 (nije mi gigabyte nikako drag :D).
    Kakva su vasa iskustva sa dostavom i garancijom u uni expertu. Posto genelec i ingel nisu jos nabavili ni procesor ni ploce a slao sam mailove niko nista ne odgovara.

    Hvala unaprijed.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Pretpostavljam da si vec procitao nasu recenziju Core i5 750 procesora te da znas sta mozes ocekivati s tim procesorom. Spomenuta Gigabyteova ploca bi trebala biti sasvim "ok" izbor (mi smo takodjer za testiranje koristili Gigabyte plocu, doduse nesto skuplji model, UD5) jer u odnosu na nesto skuplje Gigabyte P55 ploce ima samo jedan Gigabit Ethernet port, nema SLI podrsku i fancy power/reset/ccmos prekidace.
     
  3. Eight

    Eight Novi član

    Da li jos negdje mogu kupiti plocu sa 1156 socketom i gdje ste vi nabavili tu plocu?
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Nismo dobili plocu od distritributera. Koliko vidim, trenutno jos niko nije ponudio nove procesore i ploce direktno, tako da ti opcija bila da kontaktiras xy radnju koja radi sa nekim od ovih vecih distributera te da dogovoris narucivanje modela kojeg zelis. Iskreno ne volim takav model 'poslovanja', no ako zelis kupiti kod nas nesto 'odmah' bez uplitanja sa narucivanjem iz inozemstva, to je cesto jedina opcija.
     
  5. k0ST

    k0ST Aktivista

    Imas na skenderiji tri gigabyte na izboru, od 213 do 350 KM. Gigabyte je OK, ali kao i uvjek, cuvaj racun. :)
     
  6. Eight

    Eight Novi član

    Bio sam danas u ingelu moze se sve narucit nije problem evo cijene ako nekog zanimaju

    MB ASUS:

    P7P55D 260,00KM+PDV

    P7P55D EVO 340,00KM+PDV

    P7P55D Deluxe 380,00KM+PDV

    P7P55D Pro 300,00KM+PDV

    Core i5 750 - 2.67/1333/8MB, LGA 1156, Box 350,00KM+PDV

    Nadam se da ovo nece bit shvaceno kao reklama kad dobijem cijene od drugih distributera postat cu. pozz
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Nije problem u takvom postu jer je informativnog karaktera i vezan za temu. I sta si na kraju odlucio?
     
  8. Eight

    Eight Novi član

    Najvjerovatnije cu naruciti asusovu plocu P7P55D i core i5 750 malo skuplje cu proci nego kada bi uzimao q9550 i p5q pro a za ostale komponente nije problem, ipak cu posjetit jos kojeg distibutera jer moram cekati dostavu dvije sedmice, mada cijene su tu negdje.
     
  9. Piroman

    Piroman Komšija

    Pozz, da nebi otvarao djabe novu temu, postavit cu jednostavno ovdje,
    Namjeravam uzeti komp., pa sam se ponadao da mi malo pomognete, jer sam u nedoumici!
    Naime, u "prvom planu" mi je bila sljedeca konfa:

    MB GIGABYTE MA790X-UD3P 1.0 Sck.AM2 - 223,20 (plus.ba)
    AMD Phenom II X3 710 BOX AM3 2.6GHz, - 279,00 (ue.ba)
    OCZ GOLD DDR2 4GB KIT - 115,00 (barico.net)
    HDD 640GB WD SATA-300 32MB - 130,20 (plus.ba)
    VGA GIGABYTE ATI HD4770 512MB DDR5, TV, dual DVI - 232,51 (plus.ba)
    KUCIŠTE COOLER MASTER ELITE 332 420W - 117,18 (plus.ba)
    -----------------------------------------------------------------------------
    Ukupno znaci 1097,09KM (mozemo "zaokruziti" na 1200KM)

    Eh, onda sam se malo "poigrao" sa raznim kombinacijama proc./matična(ukljucujuci i novi i5), pa sam se iznenadio, tj. ako bi gore spomenutu maticnu i procesor "zamijenio" sa:
    Intel Core i5 750 2.66GHz LGA1156, - 433,38 KM (plus.ba),
    Gigabyte GA-P55-US3L - 239,01KM (plus.ba) i
    OCZ DDR3 PC3-10666 Gold 2x2GB Kit - 150,00 KM (barico.net) - slijedi iz izbora maticne jer ista podrzava samo DDR3
    --------------------------------------------------------------------------
    Ukupno (sa ostalim komponentama u gornjem opisu) znaci 1302,28KM, sto je za svega 100KM vise od AMD X3 varijante...eh...pitanje je sljedece: Vrijedi li za tih dodatnih 100KM i5 konfa vise od navedene AMD X3 varijante, tj. da li je uistinu "tolika" razlika u performansama!?

    PS. Konfa je primarno za igrice, ali i da sam miran par godina s njom (makar medium detalji na novijim igrama :mrgreen: )!!

    PS2. Da li je kučište/napajanje dovoljno za dati proc. i konfu generalno?
     
  10. extibo

    extibo Komšija

    Vrijedi. Neces osjetiti neku razliku, ali si future-proof ako budes htio da nadogradjujes.
     
  11. apdejt

    apdejt Overclocker

    Sto se tice i5 ploca imate u opciji i skuplju TPower Biostar seriju

    BIOSTAR TPower I55 P55 Soc1156 4xDDR3-2000 2xPCIeX 2xGL+SB
     
  12. Piroman

    Piroman Komšija

    E hvala ti care, sad samo jos moram saznati da li ce ova napojna "gurati" ovo sve bez problema!? :smt006
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Gurati hoce,posto ta grafa nije neki potrosac struje to ce raditi bez problema.Mada to napajanje iako je u CM kucistu nije proizvod CM-a.
     
  14. Looney

    Looney Komšija

    Tog kućišta plus nema na stanju tako da slobodno možeš zaobići i tražiti alternativu.
     
  15. Piroman

    Piroman Komšija

    Aha, ma uzet cu onda neku Fortron napojnu (400W) i neko kuciste koje budu imali jeftino, a pitanje: Valjajul' ova THERMALTAKE kucista ista (recimo ovo: THERMALTAKE Wing RS201 VJ60001N2Z)!?
     
  16. GW

    GW Moderator

    Ne vrijede para. Jeftikaneri sa imenom.