Dell E207WFP vs Samsung 2032BW vs ostale matrice

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by ReNNo, Mar 22, 2008.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Vec dugo koristim LG L1770 HQ ali vremenom tih 17" postane premalo.
    Došlo je vrjeme da se pređe na malo vecu dijagonalu.
    Bilo bi optimalno 20".

    Najgore mi je da se odlučim između TN matrica i ovih ostalih.
    Koliko sam čitao po recenzijama danas TN matrice i nisu tako loše, barem su best buy.
    Da li se isplati dati više para i uzeti monitor sa nekom drugom matricom ili bi i TN matrica bila dovoljna za moje potrebe kao što su vecinom surfanje, gledanje filmova, malo igre itd.

    Koliko gledam monitore sa TN matricama najviše se hvale Samsung 2032BW, Dell E207WFP, pa i razni philipsi.
    Koji bi pružao najbolju kvalitetu slike?

    Nekako mi se ovaj samsung i ne sviđa po ovom fancy izgledu a i kažu da dosta zavisi kakav te panel zadesi.... do cega zna podosta varirati kvaliteta slike.

    Prvo bih volio da mi predložite na koju matricu da idem...da li bi TN matrica bila dovoljna za moje potrebe?

    Kao drugo koji bi model bio best buy, bez obzira da li je TN ili neka druga matrica.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako ikako mozes idi bar na pva, a idealno bi bilo ips matricu! Ja nikada vise ne bih kupio tn monitor!
     
  3. Venom

    Venom Aktivista

    Reci koliko si spreman para izdvojiti pa ces i sam vidjeti sta ti odgovara. I ja sam bio u dilemi, al kad sam vidio da mi nedostaje novcanih sredstava, odlucio sam se za 2032bw. Meni je sasvim dovoljan, ne bavim se nikakvim profi stvarima, slusam muz, igram pokoju igru i surfam. Sasvim pristojan monitor za te potrebe.
     
  4. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Slazem se sa venomom, uzmi 2032bw, nije puno skup a i ima dobru sliku.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Imam osjecaj da ce se syss javiti na ovu temu, jer je vec imao komentare za ovaj monitor na racun Adija.. :D
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Mogao bih izdvojiti do nekih 600KM.

    Da li se više isplati dati na visoke klase TN monitora ili na srednje/niske klase pva monitora?

    Neki tvrde jedno, neki tvrde drugo.
    Šta bi bilo idealno za moje potrebe?
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    A u kojoj to nasoj prodavnici imas pva monitor??? Ja ih nesto i ne primjetih :). I sta ti znaci pva monitor niske klase? Sama pva matrica daje monitoru visu klasu nad tn monitorima!
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ma kontao sam u HR kupovati.
    Pa uvjek imas skuplje i jeftinije monitore sa istom matricom.
    Govorim o jeftinim monitorima sa PVA matricom.

    Cini mi se da bi jedan 20" monitor sa TN matricom bio dovoljan za moje potrebe.
    Jer ne bavim se ja profesionalno slikama da mi treba neki skupi monitor sa dobrom matricom za skroz perfektan prikaz boja.
    Možda i griješim.....zato mi i treba pomoc.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije toliko problem u prikazu boja koliko u uglovima gledanja, koji su kod TN matrica katastrofalni.
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Uglovi gledanja mi uopšte nisu bitni.

    Treba mi neki stručni odgovor zašto uzeti neku drugu matricu a zašto ne TN matricu.
    Koje su mane TN matrice, a koje su mane PVA,S-IPS matrica ... tako da se sam mogu pronaci u ovome i odluciti da li da idem na TN matricu ili neku drugu.

    EDIT:
    Da li bi se isplatilo dati nekih 860KM za 22" monitor sa S-IPS.... i to Lenovo L220x ?
     
  11. artemis

    artemis Komšija

    Za većinu korisnika nove,jeftine TN matrice su dovoljne.PVA/MVA i S-IPS matrije imaju dosta bolju sliku,ali su i dosta skuplji.

    PVA/MVA matrice imaju najbolji kontrast,te najbolju definiciju crne.Dobri su za gledanje filmova,igre,office(ako se ima para,mada je i TN sasvim OK)
    IPS je ipak za grafičare.Imaju najbolji prikaz boja,odličan kontrast.

    Mana TN jeste srednji vidljivi ugao,osrednji raspon i slabija vjernost boja.Većina novih monitora sa TN matricom ima sasvim solidan vidljvi ugao i izražene boje,te su sasvim OK za igre,filmove,office...Najveći plus im je definitivno povoljna cijena.
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ko god je imao priliku koristiti monitore sa TN i S-PVA matricama svi su rekli da je S-PVA veliki preporod za razliku od TN matrica.
    Mislim...monitor se jednom plati u 3-4 godine i sve te godine u njega blejiš...mislim da je vrjedno dati nekih 800-900KM za 22" monitor sa S-PVA matricom.
    Šta vi mislite?

    Btw.. još da je kako uganjati povrat PDV-a to bi bilo odlicno.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja sam Sony CRT prije 6.5 godina platio 1600KM, i evo jos uvijek gledam u njega. To je za razliku od ostalih komponenti dugorocna investicija, a na vlastitim ocima se nikada ne bi trebalo stediti. A vidjeces koliko ti uglovi gledanja nisu bitni kad vec na 100 stepeni budes gledao u totalno pogresnu sliku.
    Jedina prednost TN-a je cijena, dok su sve ostale karakteristike neuporedivo bolje kod ostalih tehnologija izrade. Na ne bi ljudi trunili sta je najbolje, pogledaj ovdje pregled svih TFT tehnologija:
    http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD
    http://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_crystal_display
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da upravu si.nije se igrat sa očima.
    TN matrica više ne dolazi u obzir.
    Ovaj lenovo mi se cini kao odlican izbor a još je i 22" sa ful HD rezom.

    Ako ko ima preporuka za nešto drugo neka mi kaže.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kojeg li bulšita :lol: :lol: :lol:

    Nece ti oci otic ako kupis TN naspram SIPS-a ili xVA, nego ce jednostavno biti losiji prikaz boja i slicna sranja. Nema nikakve veze sa ostrinom slike ili sl. pa da se kaze da je TN losiji za oci od SIPS-a. Proslo je vrijeme CRT-ova, kada si morao uzet high-end da bi sacuvao oci.

    A sada, glede dileme:

    Valjda je jasno koje su mane TN+film monitora, na tebi je da odvagnes. Problemi sa probijanjem pozadinskog osvijetljenja nemaju nikakve veze sa tehnologijom, ali obzirom da TN+film u pravilu dobijaju jeftiniji monitori, to je kod njih izrazenije, pa su SIPS/xVA postedjeni tih problema.

    Ugao gledanja je sve veci problem sto je veca dijagonala, ovo naravno vrijedi iskljucivo za TN+film. Mnogi danasnji TN+film monitori imaju jako dobar horizontalni ugao gledanja, ali u pravilu los vertikalni.

    Brzina odziva je nesto sto ne moras uopce gledati.

    Uniformnost opet nema veze sa tehnologijom, nego sa cijenom. Moj jeftini TN LG ima odlicnu uniformnost npr. Jednostavno ovisi o modelu.

    Crna boja. Velika mana TN+film monitora, ali su u zadnjih par generacija znatno uznapredovali. Jos uvijek kaskaju za SIPS i xVA modelima, kao i sa prelazima boja.

    Nadam se da sam ti olaksao odluku sa ovim. Ne volim govorit o pojedinacnim modelima kad nemam osobnih iskustava s njima. Samsung je generalno dobra kupnja, Dell, NEC, Philips, itd. su jos bolji.
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    A nisi mi olaksao...sad ti hvalis TN matrice a ja ih otpisao. :smt003
    Jednostavno jer se vidi primjetna razlika između jeftinih TN matrica i S-PVA matrica.

    Mislim da se isplati dodati tih nekih 350KM i uzeti S-PVA i to 22".
    Da li grješim?
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mozda sam ostao nedorecen, nije TN+film losiji koliko je losija uniformnost i probijanje pozadinskog osvjetljenja. TN se ugradjuje u jeftinije modele, otud ta razlika. Kod uglova gledanja i prikaza boja jednostavno nema pomoci, tu je svaki TN slab.

    IMHO, idi na 22" PVA ili SIPS. To je nekako najbolji omjer, dobijes i dosta prostora i kvalitetnu matricu.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma slobodno otpisi tn monitore ba. Nije samo do uglova gledanja. Na tn monitoru gotovo da je nemoguc rad sa fotografijama (totalno sam prestao raditi sa fotkama u photoshopu), znaci boje su koma. Nijanse boja su nikakve. Tn monitori previse blijeste, kao da tn matrica previse propusta pozadinsko osvjetljenje. Naravno ostrina je ista na sve 3 matrice. Taj lenovo nije ips vec pva. Ne znam kakav je sacekaj jos koji review. Mada bih ga ja za te pare uzeo vec sutra, da sam na tvom mjestu :). Mada iz sadasnje perspektive bih obavezno isao na ips matricu. Jedino moras imati u vidu tu "ogromnu" rezu kod tog lenova, ako se mislis igrati. U svakom slucaju izgleda OK monitor.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ko kaze da TN ne steti ocima nek razmisli dvaput - okreni vrat 100-120 stepeni u svaku stranu i dobices sliku ravnu filmskom negativu, ja vala ne gledao u to satima.
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Možeš li mi preporuciti neki model sa PVA ili SIPS matricama...
    Šta bi po tvome u toj skupini bilo best buy.