Digitalni potpis ili pečat

Discussion in 'Generalna diskusija' started by adopilot, Mar 15, 2007.

  1. adopilot

    adopilot Novi član

    Poštovani !
    Da li po važećim zakonima u Bosni i Hercegovini dozvoljeno odlagati poslovnu arhivu na digitalnim medijima umjesto na pritani papir.
    Znali neko kako se to izvodi ili gdije piše da je to dozvoljeno
    da li je dovoljan samo PDF ili postoje neki propisani digitalni pečati.

    Ima li iti ijedna firmada da svoju arhivu odlaže u digitalnom formatu
    Kontakirao sam državni arihv i oni kažu da to rade i da postoji neki pravilink o digitalnom potpisu koji naravno oni nemaju a do istog ja ne mogu doći.

    Unaprijed hvala
    Lijep pozdrav
     
  2. Shenron

    Shenron Komšija

    Koliko je meni poznato, moguce je cuvati arhive u digitalnom obliku. Za arhivu ti bas i nije potreban digitalni potpis. On se vise koristi kad je u pitanju internet jer jednoznacno i vjerodostojno oznacava da si ti poslao bas taj dokument i da nije izmjenjen. To kod arhiviranja nema neku veliku ulogu.

    Isto tako, potrebno je imati analogne dokumente od tih digitalnih. Mislim da je tako po zakonu, nemozes imati samo digitalni arhiv vec moras i analogno. Razliciti dokumenti se moraju cuvati razlicito dugo.

    A kod digitalnog arhiviranja dolazi opet do jednog veceg problema. Recimo neke dokumente moras drzati dozivotno. E pa tko zna sta ce biti koristeno za recimo 20god. Hoces li imati cime procitati taj medij (recimo, tko jos ima 5.25'' floppy). Onda, trajnost magnetskih traka je nekih 25god, DVD oko 20. Mozda i vise, ali moras biti siguran da ces sve podatke moci procitati upravo u onakvom stanju kad su bili i zapisani.

    Tu je analogno arhiviranje u prednosti jer ako se spremi u odredjenim uvjetima omogucuje kasnije pregledavanje. I tesko da ce u buducnosti ljudi zaboraviti kako se citaju slova sa papira :mrgreen: .

    Malo sam otisao u OT, uglavnom, ako sam dobro upoznat, nije moguce koristiti samo digitalnu arhivu vec mora postojati i analogna :oops: