Driveri za grafičku nVidia...Saslušajte!!!

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Inzinjer, Jan 19, 2004.

  1. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Imam Gainward GeForce 3 Ti 450 GS .

    ( uskoro za par sedmica čojk donosi Radeon XT :)

    E ovako sad.

    Ja za grafičku koristim drivere verzija 44.03 .Zašto?Zato što mnogi kažu da je to posljednja verzija drivera koja daje mnogo bolje rezulktate directX8 grafičkim karticama.A sve one novije su namjenene FX verzijama grafičkih kartica.

    I sam sam se uvjerio u to.U 3D marku 2001 dobijem mnogo bolje rezultate sa starim 44.03 driverima nego sa nekim novijim.

    Ali pazi sad.Zajebi 3DMark 2001.

    mene interesuje ovo.

    Ako pogledamo realno ovi driveri su stari oko godinu dana.Ima već oko 7-8 verzija ako se ne varam poslje njih.

    Novije igre su testirane na novijim driverima i ja mislim da je ipak bolje imati najnovije drivere nego ove stare.

    Jer npr meni Call of Duty trza kad stavim sve na max.

    A imam duplo jaču konfiguraciju nego što treba.A zažto li je to?Pa ja mislim da je to zbog drivera.Igra je godinu dana mlađa od drivera o ona sigurno zahtjeva zadnje drivere za bolji rad.

    Znači ono što želim pitati je :

    'Da li je bolje instalirati najnoviju verziju drivera jer ipak mislim da je to bolje za igre?'
     
  2. strawa

    strawa Aktivista

    mislim da je najbolje isprobat vise verzija drivera i vidjet koji najbolje odgovara za trenutne potrebe (dakle zavisi koje su igre u pitanju)
    npr. u mene je gf fx 5600pro, za ut su mi najbolji dosada bili 45.23 (za 3dmark03 53.03) ali su sada izasli 53.04 (nema ih na nvidia site-u iako su whql) i pokazali su mi se dosad najboljim za sve sto koristim
    (imas ih na guru3d.com)
     
  3. jeretik

    jeretik Komšija

    Koliko ja znam, 44.03 driveri imaju one famozne nedozvoljene optimizacije za 3DMark, zbog kojih se digla prasina.
    Ja imam GF4Ti4200 i uvijek koristim zadnje WHQL drivere; u sustini, u igrama nema bas puno razlike, osim ako neki driveri imaju problema sa nekom odredjenom igrom.
    Call Of Duty ti trza kad sve stavis na max zbog toga sto ti graficka ima 64MB memorije - treba smanjiti character teksture.
     
  4. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Pa onda ću koristiti zadnje drivere.

    Ipak mislim da je to bolje.Budi u trendu :)

    Možda se bude bolje pokazalo.

    Al sad kad dodje Radeon XT ima da idemo do 18000 3Dmark.Ispod neću da pričam.
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    Meni COD ne trza niti malo na 1024x768 sve na max.
    A na drugom kompu na GF2MX400 koristim zadnje drivere i nikakvih problema.
     
  6. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Za injzinera>

    Samo ako ces uzeti radeon 9800Pro onda mozda imas preko 18000 3dmarksa ali ako uzmes 9600xt 3dmark ti ide do 14000 u vrh glave. Jer na bartonu 2600+ i 9600xt ja imam vise od jarana za nekih 300Marka na mojoj konfi pa se ti skontaj koliko je isplatno davati za 9600xt ako hoces mid end uzmi 5700ULTRA na njoj se nadaj vecem 3dmarku za oko 2000 eto pa ti razmisli.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    smijesno da su svi djelomicno u pravu..

    naime, cinjenica je da proizvodjaci hardvera nakon izvjesnog vremena prestaju sa razvojem drivera (tj. unaprijedjenjem) za stariji hardver te se posvecuju novom, ali jos uvijek u okviru nekih combo rjesenja obezbjedjuju i drivere za starije proizvode.

    po toj logici bi znacilo da kada pronadjete "sretne" drivere da na njim trebate ostati, medjutim, cinjenica je da neke igre (primjer) koje izadju imaju problema sa starijim verzijama drivera, jer se prilikom testiranja igara uglavnom testiranja vrse sa najnovijim verzijama tako da su moguci problemi.

    dalje, za starije produkte ne treba ocekivati povecanje performansi sa novim driverima koji su ipak "optimizirani" na nove produkte, tako da je moj savjet slijedeci: pratite "what`s new" u svakim novim driverima tako da sami mozete ocijeniti da li su vam potrebni ili ne, ako imate problema sa odredjenim driverima u igri, logicno je da probate zadnje tj. nove.

    po mom misljenju, razlike izmedju razlicith verzija drivera (koji su "stabilni") nisu velike te ako vas bas mori par fps-a ili 100-200 3D marka, onda nabavite novi proizvod, aye?
     
  8. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    jest to sve,ali ipak budi u toku.ja tek jučer shvatih da koristim drivere stare godinu dana a igara novih ko kiše.

    Kod Radeon-a nije takva situacija.


    Za Pentium.Pazi ovo , ja sad sa ovom GeForce 3 Ti 450 dobijem prilično fin rezultat u 3Dmarku 2001 SE.Piše mi u potpisu.Doduše proc jest klokovan na 3200 ali ja gledam moju nonfiguraciju.kolokovanu , klokovanu.

    E sad ako dobijem sad 12 i kusur sa ovom grafičkom e onda bi sa Radeon 9600 XT koja je ipak znatno bolja od ove moje (ako nije i duplo) mora onda ići dobar rezultat u 3D Marku.
    :)

    Al uostalm sačekaću je pa ću vidjeti. 8)

    Nego pazi ovo: ja nju trebam dobiti sredinom februara i to samo za 380 KM.Čovjek mi je opbećao.Valjda neće zeznut kao sa Radeon 9500 Pro koju mi je trebao nabavit prošle godine ,pa na kraju ništa.

    A koliko je ta GeForce FX 5700 Ultra i imal je u Bosni?
     
  9. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Ako nadjes Fx 5700 ULTRA jos ako je MSI ili GAINWARD obavezno uzimaj. Nes se pokajat memorija kuca 900MHZ DDR 2 a sa klokom ide i preko 1000MHZ.

    ZA 9600xt ja je mogu nabaviti na crno za 360KM
     
  10. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    ZA skor maximalno 2000 razlike od tvoje
     
  11. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    P dobro a gdje ima ta Fx 5700 Ultra.Znaš li ti ili znal ko . i pošto je.Znači Maloprodajnacijena.
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    evo danas čitao u bug-u usporedba 5700ultra i 9600xt... svaka ima svoje prednosti. 5700u je (naravno) bolja u oba 3dmarka, ali ima znatno slabiju pixel i vertex shader jedinicu (nadolazeće igre će se itekako oslanjati na ps2.0), uglavnom skoro sve igre su na strani 9600xt (da ne kažem kako je 5700u dosta skuplja). ja bi rađe novac u xt uložio.
     
  13. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Svakako.Ako je skuplja ne isplati se onda.Ma zar je bitno koliko imaš 3D markova.Bitne su igre.

    A pentium pazi ovo.U potpisu si naveo da imas barton 2500 i DDR433.Ako ti memorija radi na 433 vjeruj da su perfomanse lošije .Stavi memoriju na auto , bez obzira što će raditi na 333 vjeruj mi da ćeš imati bolje razultate.Provjeri sam i uvjeri se.

    A ako ti to smeta što je na 333 onda slobodno klokuj proc na 3200 i imaš onda sabornicu 400.To je znatno bolje. A time ćeš opet moći samnjiti latencije memorije što je opet bolje nego dodatnih 33 Mhz.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    pa vjerovatno mu memorija i radi na 333, samo je deklarirana na 433, athlon radi dosta lošije na asinhronom taktu cpu-ram.
     
  15. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Znam da je asinhroni rad memorije i amd/a daje losije rezultate ali kod npr mog starog pentiuma sto sam vise gurao ram vise mi je davao skor u 3dmarku.

    DDR kod mene radi na 333MHZ ali sam se danas bakco oko tajminga i imam u biosu optimal agressive turbo i expert opcije narafski ovo expert otkljucava sve moguce sto se moze overclockovat na maticnoj ali nisam tipno expert vec turbo jer sam vidio da se radi o istim postavkama memorije znaci 2/3/3/6 neznam jeli ovo ok ali meni jeste jer je prvi put bilo 2/4/4/7 i ovo mi je povecalo skor u 3dmarku i sad iznosi oko 11948 na defult postavkama. I naravno dobio sam i puno bolje performase u samim igrama.

    Eto toliko injzineru kolika je tebi najveca izmjerena temperatura na procesoru i bogati jos nesto koje ti je boje procesor meni je zeleni ba sam mislio da ga poklonim nasem moderatoru *sala mala* Obicno su bartoni smedje boje.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    komp ti je bio brži zato što intel based sistemi daju bolje performanse na većim brzinama memorije i dosta su neosjetljivi na dram timing-e.

    zeleni barton?? nisam čuo...
     
  17. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Kupio sam ga kao BOX verziju sa kulerom ali pise barton 2500+ ima 128+512 kesa i ja zadovoljan smiren i kuliram.
     
  18. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    a za kaj je tebi nevalja ovo nevalja ono nevalja deseto pedeseto pa jebiga otidji na bilo koju stranicu u svijetu gdje ima recenzije masina grafa proca mb ili sl. Na svekom benchmarku ces vidjeti 3dmark2001SE ili 2003. To ti ja nazivam stvarkom nerealnih performansi ali ipak mjeri nesto cim tamo ispisuje pozamasne brojke.

    Jos nesto na postu koji sam stavio pod nazivom rodjak i ja i tu si nesto dodao za 3dmark kao da je cinjenica da 3dmark nevalja kao ni moja grafa te da je grafa kod rodjaka bolja mislio sam da ne govoris i da si se zeznuo nesto si poremetio.

    Meni je 3dmark 2001SE univerzalni benchmark koji otkriva snagu prvo graficki sistem pa onda ostatak masine. Neznam sto si ti toliko protiv njega SVIJET GA KORISTI
     
  19. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    NIsam ja nista rekao da nisi kompetentan vjerujem da jesi samo mi nije jasno nabacujes da samo furam 3dmark sto u potpunosti nije istina.

    Uvjerio sam se na ovom primjeru na starom racunaru u 3dmarku sam imao 6500 a rodjak bas onaj je imao 5500 ali kod njeg je NFS Underground picio na 1280x1024 a kod mene jedva na 640x480

    U ovom sam se uvjerio ali kako mi je nekako 3dmark najlakse pokrenuti i vidjeti jesam li nesto ubrzao i koliko je to, mislim da nije nikakva greska

    Selam